Схема хімічної реакції. Хімічні рівняння.

Тема: Схема хімічної реакції. Хімічні рівняння.
Мета:
-   Повторити і розширити знання про хімічні реакції; сформувати поняття про хімічне рівняння як умовне зображення хімічної реакції;
- Сформувати вміння і навички складання рівнянь хімічних реакцій, розстановки коефіцієнтів на підставі закону збереження маси речовини;
-  Навчитися робити висновки на основі спостережень.

Тип уроку: поглиблення знань, формування вмінь і навичок.
Форми роботи: фронтальна робота, лабораторний експеримент, самостійна робота.
Обладнання: карти знань, періодична система хімічних елементів, пробірки, штатив, реактиви.
ХІД УРОКУ
ІІ. Актуалізація опорних знань
Гра “Продовж речення”
1. Змістом  хімічного явища є утворення нових ...  
2.  Сполуки, що вступають в реакцію мають назву ...   
3. Речовини, які утворилися внаслідок взаємодії вихідних сполук називаються ....
4. Під час хімічної реакції атоми реагентів …
5. Згідно закону збереження маси речовин: маса реагентів дорівнює масі ...
6. Хто в 1789 р. сформулював і оприлюднив закон збереження маси речовин?    7.При взаємодії вугілля масою 3г   та  кисню масою 8г згідно хімічного рівняння: C+O2=CO2 утвориться   вуглекислий газ масою …   
8. Словесний або математичний вираз закономірностей називають науковим ....   
«Чому так?» (на закон збереження мас)

На терезах зрівноважили свічку, запалили її і побачили, що маса свічки зменшилась . Чому?
Хіба в цьому разі не проявляється закон збереження маси речовин? Поясни другу частину малюнка.
Вправа «Чарівна квітка»
Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово «реакція»? Запишіть, будь ласка, свої думки на пелюстках чарівної квітки.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Ми уже знаємо, що хімічні явища називаються хімічною реакцією. Давайте доведемо це на практиці. А довести це ми зможемо, провівши декілька експериментів. Ви будете спостерігати за тим, як між собою реагують речовини, які ознаки хімічних реакцій, будете робити висновки та аналізувати свої спостереження. Але шлях до експерименту лежить через інструктаж по техніці безпеки.

Учень 1
В хімічний клас заходь в халаті,
Комфортно буде, як у хаті.
  Учень 2
  Не дозволяється дифузій,
  Тоді не трапиться конфузій.
Учень 3
Не лий води до кислоти –
Очей позбутись можеш ти.
  Учень 4
  Не заглядай у різну «воду»,
  Бо загубити можеш вроду.

Проведення дослідів.
1.     NaOH+фенолфталеїн (малиновий колір)
2.     CH3COOH+NaHCO3 (виділення газу)
3.     BaCl2+H2SO4 (випадіння осаду)
Бесіда

- Які ще є ознаки хімічних реакцій?
- Наведіть приклади хімічних реакцій, які ви спостерігали у побуті.
- У чому полягає сутність хімічної реакції?
- Що відбувається з молекулами та атомами в результаті хімічної реакції?
- А що таке хімічна формула? Що вона показує?

Гра “Конструктор”
Давайте складемо з різнокольорових  кружечків схеми таких перетворень:
B+S →B2S3
Al+F2 →AlF3
Al+HCl →AlCl3+H2
Кожний інший вид атомів – кружечок іншого кольору.

 (На основі цих правил учні перетворюють свої схеми на рівняння)
Отже, на основі почутих правил і виконаної вправи «Конструктор» можна зробити певні висновки. Але їх я попрошу зробити вам самостійно.
 І група:
Який алгоритм складання хімічного рівняння?
(У загальному вигляді алгоритм складання хімічного рівняння має такий вигляд:
1.     Скласти схему взаємодії: ліворуч записуються формули реагентів, праворуч – продукти реакції. Якщо їх декілька –  між ними ставиться знак  „+”. Між лівою і правою частинами схеми ставить знак  „  →   ”.
2.     Розставити коефіцієнти перед хімічними формулами, тобто зрівняти кількість атомів кожного хімічного елемента.
3.     Порівняти кількість атомів кожного елемента у лівій і правій частинах схеми. Якщо вони однакові, знак  „  →   ” замінюється знаком „ = ” .)
ІІ група
Як можна довести правильність розстановки коефіцієнтів?
(Можна довести правильність розстановки коефіцієнтів, перевіряючи, чи виконується закон збереження маси. Наприклад:
    2 H2   +  O2   =  2 H2O
 4 атоми   2 атоми   4 атоми Гідрогену   та 
Гідрогену  Оксигену  2 атоми Оксигену
4 × 1 = 4 2 × 16 = 32  2 ×( 2 × 1 + 16 ) = 36
Рівність кількості атомів у лівій частині кількості атомів у правій частині й обумовлена цим рівність мас речовин є доказом правильності добору коефіцієнтів.)
ІV. Узагальнення та систематизація знань.
Щоб закріпити свої знання розв’яжемо кожен своє завдання у карті знань
Вправа «Вибери собі завдання»
І рівень - Розставте коефіцієнти в таких схемах реакцій: (по 1б за рівняння)

1.     Мg + HCl → МgCl2  + H2        4. Сa+ О2  СaО;
2.     КNО3   КNО2 + О2;             5. АgВг  Аg+ Вг2;
3.     Li + Н2О  LiОН + Н2.
ІІ рівень - Допишіть рівняння хімічних реакцій та розставте коефіцієнти (по 1,2б за рівняння)
    … + O2  CO2                   4. Ba + … → BaS
  … + Cl2  AlCl 3                5. Na + O2 → …
 Al + … → Al2O3
ІІІ рівень - Складіть рівняння реакцій: (по 2б за рівняння)
а) Унаслідок взаємодії водню і кисню утворюється вода;
б) Під час горіння залізного порош­ку утворюється ферум(Ш) оксид.
IV рівень - Запишіть рівняння взаємодії таких про­стих речовин і доберіть коефіцієнти: (по 2б за рівняння)

а) водень та азот; г) калій і хлор;
б) кальцій і кисень; д) алюміній і йод;
в) магній і бром.
Складаючи рівняння реакцій, враховуйте, що молекули хлору, кисню, йоду та азоту складаються з двох атомів.

V. Підсумки уроку. Рефлексія. Оцінювання.
Кожен з вас має набір з трьох смайликів. Оцініть свій настрій та рівень засвоєних знань одним зі смайликів.
Мотивація оцінок.
VІ. Д/з
1.     Опрацювати ст.115-117,
2.     Виконати №№140-142.
3.     Дописати рівняння
1   … + CI2  HCI                        5) S + … → SO2
2  … + … → CH4                         6) … + … → H2O
3     … + … → NH3                         7) … + … → PH3
4     … + …  AI2O3
4. Завдання для творчої групи:
1) Підібрати цікаві відомості про відкриття кисню та вчених, які досліджували кисень; 2) Створити малюнки, що відображають: склад молекули кисню; фізичні властивості кисню; речовини, які містять атоми Оксигену.

Немає коментарів:

Дописати коментар