- Тема. Прості та складні речовини. Багатоманітність речовин.
- розширити знання учнів про прості та складні речовини;
- закріпити знання учнів про хімічний елемент, хімічну символіку;
- навчити учнів розрізняти складні речовини та суміші.
- продовжити знайомство із символами й назвами елементів за сучасною українською номенклатурою,
- повторити матеріал попередніх уроків
- розвивати логічне мислення, вміння та навички працювати з додатковою літературою та текстом підручника, узагальнювати, вибирати головне, робити висновки,
- виховувати почуття колективізму, культуру спілкування один з одним при роботі в групі.
Мета:
Методи і методичні прийоми:
• словесний (бесіда, розповідь, робота з підручником, опорною схемою, періодичною системою хімічних елементів, складання опорних конспектів, робота в групах),
• наочний (демонстрація наочності – кулестержневі молекули, моделі молекул з пластиліну),
Базові поняття та терміни: складні речовини, прості речовини, суміші.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.ІІ. Опитування попереднього матеріалу.
• Що ми вивчали на попередньому уроці? (На попередньому уроці ми говорили про вираження хімічного складу речовин за допомогою хімічних формул).
• Перевіримо рівень засвоєння теоретичного матеріалу попередніх уроків.
Кожному пропонується початковий капітал – невелика самостійна робота, яка передбачає максимальну кількість балів – 5. Для підвищення результатів пропонується ряд завдань. За всі вірні відповіді ви будете отримувати кольорові картки, які підвищать ваш початковий капітал. Результати вашої роботи будуть оголошені на наступному уроці, після перевірки карток з набраним, протягом уроку “капіталом знань”. Працюємо групами по 4, як і на минулому уроці.
Отримайте, будь-ласка, нові карти знань, виконуємо на них наступні завдання.
№1. Прочитати формули речовин, охарактеризувати їхній якісний і кількісний склад: N2, SO3, HPO3, Mg(NO3)2.
№2. Встановити співвідношення атомів у таких речовинах: BaSO4, Ca3(PO4)2
В той час біля дошки учень виконує завдання
Визначити масове співвідношення елементів у алюміній сульфаті Al2(SO4)3
Індивідуальне завдання на 12 балів
Написати формулу речовини, якщо масове співвідношення Кальцію, Сульфуру і Оксигену у її формульній одиниці становить 5:4:8.
№3. Гра «Лови помилку»
- Хімічний склад речовин можна записати тільки за допомогою символів хімічних елементів (ні, ще індекси)
- Індекси у формулі вказують на якісний склад речовини (ні, на кількісний)
- Коефіцієнт перед формулою відноситься тільки до першого хімічного елемента у формулі (ні, до всіх елементів)
- Поняття формула речовини застосовуємо тільки до речовин молекулярної будови (ні, до всіх речовин)
- Якщо до складу речовини входить група атомів, які повторюються, то біля кожного атома пишуть однаковий індекс (ні, беруть у дужки і пишуть один індекс внизу до групи атомів).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
На ваших картках знань у завданні №4 написано три цифри: 1, 2 і 3. Пропоную вам за хвилину скласти якомога більше різних чисел, двоцифрових та трицифрових, використовуючи ці цифри, наприклад, 11, 121, 321 і т.д… У кого скільки чисел утворилося? Погляньте на таблицю хімічних елементів – скільки їх там? То як ви думаєте, скільки різноманітних речовин можна утворити, по різному комбінуючи більше, чим 100 хімічних елементів? Сьогодні ми якраз про це поговоримо, бо тема нашого уроку - ПРОСТІ ТА СКЛАДНІ РЕЧОВИНИ. БАГАТОМАНІТНІСТЬ РЕЧОВИН. На цьому уроці ви довідаєтеся про класифікацію речовин, навчитеся розпізнавати прості та складні речовини, зможете розрізняти органічні та неорганічні речовини, метали і неметали.
На сьогодні відомо близько 50 мільйонів речовин! Їхня кількість постійно збільшується, вчені постійно синтезують нові і нові речовини. Щоб не заплутатися у такій величезній кількості різноманітних речовин, їх розподіляють на окремі класи, тобто класифікують. Раніше ми вже говорили про прості речовини і суміші. Пригадайте, чим відрізняються суміші від чистих речовин? Так, чисті речовини не містять жодних домішок, і розділити їх на складові неможливо, бо вони складаються з однієї речовини, чого не можемо сказати про суміші. Кожну суміш можна розділити певним методом. Пригадайте, які методи розділення ви знаєте, до яких сумішей їх можна застосовувати?
А що ми можемо сказати про чисті речовини, як їх можна поділити залежно від складу?
У вас в картах знань є схеми. Пропоную перемалювати їх в зошит і заповнимо їх одночасно на картах і в зошиті.
Прості
речовини утворені атомами ОДНОГО
хімічного елемента, запишемо це в карті знань.
Зараз проведемо лабораторний
дослід. У мене на столі зразки відомих вам речовин. А на дошці я записую їхні
формули і назви. На основі наведених формул визначте, яка це речовина, проста
чи складна. А на основі почутого на уроці зробіть висновок, органічна ця
речовина чи неорганічна. Заповніть таблицю в картці знань.
Речовини: крейда CaCO3, NaCl, C12H22O11, Cu, Fe, NaHCO3, C, (C6H10O5)n .
Назва речовини
|
Проста речовина
|
Складна речовина
|
Органічна речовина
|
Неорганічна речовина
|
|
Метал
|
Неметал
|
||||
Залізо
|
Графіт
|
Сіль
|
Цукор
|
Сіль
|
|
Мідь
|
Крейда
|
Крохмаль
|
Крейда
|
||
Сода
|
Сода
|
||||
Цукор
|
|||||
Крохмаль
|
IV. Узагальнення та закріплення знань
Бесіда
1. Чи довідалися ми про щось нове на уроці? ______________________
1. Чи довідалися ми про щось нове на уроці? ______________________
2. Назвіть відомі
вам метали ________________________ До яких речовин – простих чи складних
__________________, органічних чи неорганічних _____________ вони належать?
3. Поясніть
різницю між поняттями «хімічний елемент» і «проста речовина» _________
___________________________________________________________________________
4. Поясніть
різницю між поняттями «проста речовина» і «складна речовина» _________
____________________________________________________________________________
V. Підведення підсумків уроку.
Отже, сьогодні на уроці ми говорили про різноманітність речовин, про їхню
класифікацію на прості і складні,
метали і неметали, органічні і неорганічні. Всі активно працювали, за
індивідуальну роботу отримують оцінки
__________________________________________________________________, а іншим
учням виставлю оцінки, проаналізувавши роботу на уроці в картах знань. Здаємо
карти знань, записуємо домашнє завдання.
VІ. Домашнє завдання
Вивч.п. ____ вик. № ________
Немає коментарів:
Дописати коментар