Тема. Складання формул бінарних сполук за валентністю.
Цілі уроку:
• навчити учнів складати формули бінарних сполук за валентністю;
• узагальнити й поглибити знання учнів про зміст хімічних формул речовин, якісний і кількісний склад простих та складних речовин;
• повторити матеріал попередніх уроків;
• розвивати логічне мислення,
• розвивати вміння та навички:
працювати з періодичною системою хімічних елементів,
узагальнювати вивчений матеріал, вибирати головне, робити висновки,
виконувати завдання за алгоритмом,
складати опорний конспект.
Тип уроку: комбінований.
Методи і методичні прийоми:
• словесний (бесіда, розповідь, робота з підручником, періодичною системою хімічних елементів, складання опорного конспекту, виконання тренувальних вправ),
• наочний (демонстрація наочності),
Обладнання: періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, схема опорного конспекту, опорні схеми, карти знань.
Базові поняття та терміни: валентність, структурні формули, бінарні сполуки, найменше спільне кратне НСК.

ХІД УРОКУ 
І. Організаційний момент.
ІІ. Аналіз роботи з картами знань, оголошення оцінок з попереднього уроку.
1.Оголошення результатів роботи, аргументація оцінок.
2. Розгляд типових помилок..
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Завдання №1. Роботами з картами знань

Дано перелік речовин. Заповнити таблицю.
CaSO4, N2, Fe, C2H5OH(спирт), Cl2, Cl2O7, O3, H3PO4, CH3COOH(оцет), H2, Au, NaOH, S, C6H14, K2S, P4, Al, NH3, CHCOOH(мурашина кислота)


Прості речовини
Складні речовини
Склад
Метали
Неметали
Органічні
Неорганічні
Якісний (вид елементів у сполуці)
Кількісний (скільки ВСЬОГО атомів у сполуці)





































- Для слабших учнів – складати моделі простих речовин N2, O2, O3
- Біля дошки – хімічний диктант (для 2х) елементи: Fe, Cr, N, H, S, P, F, Ca, Mg, C, Ba, K, Si, Ar, Na, Cl, Au, Br, B, Cu.
ІІІ. Опитування попереднього матеріалу.
«Закінчи речення».
! УВАГА! Слова-відповіді пишемо у карту знань Завдання №2!
- Речовина, що не містить домішок, називається … (чистою)
- Декілька речовин, які можна розділити фізичними методами – це … (суміш)
- Якщо речовини в суміші невидимі неозброєним оком, то суміш … (однорідна)
- Елемент на рожевому фоні у ПТЕ - … (метал)
- Сполуки Карбону відносяться до … (органічних)
- Якщо речовина має блиск, добре кується, пластична, добре проводить тепло і струм, то це … (метал)
- Речовина, яка складається з декількох видів хімічних елементів - … (складна)
- Індекс у хімічній формулі вказує на … (кількісний) склад речовини
- Речовина, що складається з декількох атомів одного хімічного елемента - … (проста)
- На кількість формульних одиниць вказує … (коефіцієнт)
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Давайте подивимося на формули речовин, які склали …… Що можна сказати про ці моделі, чим вони відрізняються? (кольором кульок і їх кількістю). Чи можемо ми сказати, що ці моделі відображають формулу? Що таке формула? (Умовний запис складу речовини за допомогою хімічних символів та індексів). Формула, записана за допомогою символів елементів та індексів – це молекулярна формула. Молекулярна формула речовини відображає її хімічний склад. Хімічний склад сполуки не залежить від того, як добували цю речовину, тому він завжди сталий і ніколи не змінюється. Цей принцип називається законом сталості складу речовини. Він був відкритий Дальтоном ще на початку XІX століття.
Моделі – це структурні формули, які відображають порядок з’єднання елементів у сполуці. Я хочу вам показати модель газу азоту – подивіться, чим моя модель відрізняється від тієї, що склали ви? (кількістю зв’язків). Чому я саме так склала цю модель? Чи можна зробити 2 або 4 зв’язки? Про це ми дізнаємося сьогодні на уроці.
V. Оголошення теми та мети уроку, вивчення нового матеріалу.
На попередніх уроках ми з вами вчилися розуміти формули. Проте слід відзначити, що ми характеризували вже готові формули, написані у підручнику чи на дошці. Напевно, кожен з вас хотів би навчитися сам складати хімічні формули. Бо без цього не можливо вивчити хімію. Чому так? Бо хімія – це наука про речовини, а кожна речовина – це формула.
Отже сьогодні ми з вами вчимося складати формули бінарних сполук, це і є завданням нашого уроку, тема якого Валентність.
Валентність – це здатність хімічного елемента утворювати певну кількість хімічних зв’язків. Значення валентності кожного хімічного елемента можна визначити, вміючи читати і розуміючи ПТХЕ.
Сьогодні ми поговоримо про бінарні сполуки, тобто про такі, які складаються з 2х елементів. Бінарні сполуки розподіляються на типи в залежності від того, який елемент стоїть на другому місці у формулі сполуки. За цим же принципом складаються і назви бінарних сполук. Наприклад, сполука типу ЕхОу, де символом «Е» позначений будь-який елемент, «О» — Оксиген, називають оксидами. Слово «оксиди» можна розшифрувати так: «вид сполуки елемента з Оксигеном». Аналогічно складаються назви інших типів бінарних сполук: до кореня латинської назви елемента, який стоїть на другому місці (який визначає тип бінарної сполуки), додають суфікс –ид, чи -ід. (Роздаю карточки з бінарними сполуками).
Завдання №3.
Назвати дані сполуки
Al2O3 ____________________
K2S _____________________
NaCl ____________________
Ba3N2 ________________________
Na3P _________________________
А тепер будемо самі вчитися складати формули бінарних сполук за відомою валентністю. Для початку запишемо валентності тих елементів, які завжди сталі.
H, Li, Na, K, F – I
O, Be, Mg, Ca, Zn – II
Al – III
У інших елементів бувають різні значення валентності, але запам’ятайте, що максимальна валентність елемента рівна номеру групи!
Запишемо алгоритм складання формули за відомою валентністю (а що таке алгоритм?)
1. Пишемо над кожним хімічним елементом його валентність.
2. Знаходимо НСК (а що таке НСК?)
3. Ділимо НСК на валентність першого елемента і біля нього записуємо частку-індекс.
4. Ділимо НСК на валентність другого елемента і біля нього записуємо частку-індекс.
5. Число 1 НЕ ПИШЕМО!
Наприклад, складемо формулу сульфур (VI)оксиду. Тут Сульфур 6-валентний, а Оксиген завжди двохвалентний. (пояснення біля дошки).
Тепер будемо складати формули сполук кожен учень по черзі біля дошки, всі записують в зошит. Двох учнів попрошу складати структурні формули цих сполук на дошці, один учень складає моделі.
1. Натрій оксид
2. Магній хлорид
3. Сульфур(IV)оксид
4. Хром(VІ)оксид
5. Кальцій нітрид
6. Калій хлорид
7. Барій бромід
8. Фосфор (ІІІ)оксид
9. Фосфор(V)оксид
10. Карбон (ІІ)оксид
11. Карбон(V)оксид
12. Натрій сульфід
13. Силіцій хлорид
14. Цинк йодид
15. Манган(VІІ)оксид
16. Ферум(ІІІ)хлорид
17. Натрій нітрид
18. Хлор(VІІ)оксид
Всім все зрозуміло?
Тепер дайте мені відповідь на питання, поставлене перед поясненням нової теми: чому у структурній формулі азоту я атоми Нітрогену з’єднала аж трьома зв’язками? Так, бо Нітроген у цій сполуці трьохвалентний!
А ви довідалися сьогодні на уроці, що Оксиген може бути тільки двохвалентним. То скільки ми маємо поставити рисочок-зв’язків у структурній формулі кисню? Так, дві.
VІ. Узагальнення та закріплення знань.
Завдання №4 (у картках)
Складіть формули бінарних сполук з Оксигеном: Натрію, Карбону(ІІ), Силіцію(ІV), Феруму (Ш), Нітрогену(V). Назвіть ці сполуки.
VІІ. Підведення підсумків уроку.
ІХ. Домашнє завдання

Картки для учнів
Завдання №1. Роботами з картами знань
Дано перелік речовин. Заповнити таблицю.
CaSO4, N2, Fe, C2H5OH(спирт), Cl2, Cl2O7, O3, H3PO4, CH3COOH(оцет), H2, Au, NaOH, S, C6H14, K2S, P4, Al, NH3, CHCOOH(мурашина кислота)

Прості речовини
Складні речовини
Склад
Метали
Неметали
Органічні
Неорганічні
Якісний (вид елементів у сполуці)
Кількісний (скільки ВСЬОГО атомів у сполуці)






































«Закінчи речення». Завдання №2!
- Речовина, що не містить домішок, називається
- Декілька речовин, які можна розділити фізичними методами – це
- Якщо речовини в суміші невидимі неозброєним оком, то суміш
- Елементи І - ІІ групи ПТЕ -
- Сполуки Карбону відносяться до
- Якщо речовина має блиск, добре кується, пластична, добре проводить тепло і струм, то це
- Речовина, яка складається з декількох видів хімічних елементів -
- Індекс у хімічній формулі вказує на ________ склад речовини
- Речовина, що складається з декількох атомів одного хімічного елемента -
- На кількість формульних одиниць вказує _____
Завдання №3. Назвати дані сполуки
Al2O3 ___________________
K2S ____________________
NaCl ___________________
Ba3N2 ___________________
Na3P ___________________
Завдання №4 (у картках)
Складіть формули бінарних сполук з Оксигеном: Натрію, Карбону(ІІ), Силіцію(ІV), Феруму (Ш), Нітрогену(V). Назвіть ці сполуки.

Немає коментарів:

Дописати коментар