Тема. Хімічні формули.
Мета:

  • розширити знання учнів про періодичну систему елементів; 
  • закріпити знання учнів про хімічний елемент, хімічну символіку; 
  • ознайомити учнів з поняттям хімічна формула, формульна одиниця; 
  • навчити учнів розрізняти формули атомів, простих та складних речовин. 
  • продовжити знайомство із символами й назвами елементів за сучасною українською номенклатурою,
  • повторити матеріал попередніх уроків
  • розвивати логічне мислення, вміння та навички працювати з додатковою літературою та текстом підручника, узагальнювати, вибирати головне, робити висновки,
  • виховувати почуття колективізму, культуру спілкування один з одним при роботі в групі. 
Тип уроку: комбінований.
Методи і методичні прийоми:
• словесний (бесіда, розповідь, робота з підручником, опорною схемою, періодичною системою хімічних елементів, складання опорних конспектів, робота в групах),
• наочний (демонстрація наочності – кулестержневі молекули, моделі молекул з пластиліну),
Базові поняття та терміни: хімічна формула, формульна одиниця, прості речовини, складні речовини.

ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Опитування попереднього матеріалу.
• Що ми вивчали на попередньому уроці? (На попередньому уроці ми вивчали поняття відносна атомна маса, атомна одиниця маси).
• Перевіримо рівень засвоєння теоретичного матеріалу попередніх уроків.
Кожному пропонується початковий капітал – невелика самостійна робота, яка передбачає максимальну кількість балів – 5. Для підвищення результатів пропонується ряд завдань. За всі вірні відповіді ви будете отримувати кольорові картки, які підвищать ваш початковий капітал. Результати вашої роботи будуть оголошені на наступному уроці, після перевірки карток з набраним, протягом уроку “капіталом знань”. Працюємо групами по 4, як і на минулому уроці.
Отримайте, будь-ласка, нові карти знань, виконуємо на них наступні завдання.
№1. Кожній групі виписати з періодичної системи у стовпчик по 5 символів елементів-металів. В наступний стовпчик виписати номер групи та періоду, ще в наступний – кількість електронів, протонів та нейтронів, і в останній стовпчик – значення відносної атомної маси кожного з вибраних вами елементів.

Елементи Група Період К-ть електронів К-ть 
протонів
К-ть 
нейтронів
Відносна 
атомна маса, Ar



































№2. Біля дошки – хімічний диктант (2 учні по черзі)
1. Оксиген. 2. Гідроген. 3. Сульфур. 4. Карбон. 5. Нітроген. 6. Флуор. 7. Натрій. 8. Калій. 9. Аргон. 10. Хлор. 11. Кальцій. 12. Магній. 13. Бор. 14. Фосфор. 15. Літій. 16. Берилій. 17. Неон. 18. Гелій. 19. Силіцій. 20. Алюміній.
№3. Біля дошки. (3 учні)
Порівняти, що має більшу масу:
Атом Флуору чи 2 атоми Бору; (19 і 11*2=22)
Два атоми Оксигену чи атом Сульфуру; 16*2 і 32)
2 атоми Фосфору чи 3 атоми Нітрогену. 31*2 і 14*3)
№4. «Лови помилку»
- Відносна атомна маса вимірюється в грамах ( безрозмірна величина)
- Маса атома рівномірно розподілена по всьому об’ємі атома (ні, зосереджена тільки в ядрі)
- Протони різних видів атомів мають різну масу (ні, однакову, прийняту за 1)
- Електрони несуть позитивний заряд, їхню масу вважаємо рівною нулю (заряд негативний)
- За одиницю атомної маси прийнято приймати масу Гідрогену (ні, 1/12 Карбону)
- Гідроген – найважчий елемент (ні, найлегший)
- Значення відносних атомних мас ми розраховуємо за певними формулами (ні, вони є в таблиці)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Кожна речовина має назву. Проте за назвою не можна визначити, з яких частинок складається ця речовина, скільки і яких атомів міститься в її молекулах, йонах, які заряди мають йони. Розв’яжемо спеціальне завдання, щоб з’ясувати тему сьогоднішнього уроку.
Завдання №5 – розв’язуємо групами у своїх картках.
24, 53, 29, 53, ч, 2-V, 3-III 2-VII, 8, 45, 3-II, 92, 2-I, 3-VIII
Отримуємо тему уроку – ХІМІЧНА ФОРМУЛА.
На цьому уроці ми повинні навчитися відображати якісний і кількісний склад речовин за допомогою спеціального умовного запису, який називається ФОРМУЛОЮ.
Вивчення нового матеріалу
Ми продовжуємо працювати в групах.
І група
Хімічна формула – це позначення атома, молекули, йона або речовини за допомогою символів хімічних елементів та індексів. Наприклад, атом Алюмінію має позначення Al, атом Силіцію – Si. Такі ж формули мають і прості речовини. А у молекулах простої речовини крім символу є ще індекс у правому нижньому кутку, який показує кількість атомів у молекулі.
ІІ група
Якщо говорити про хімічний елемент Оксиген, то він утворює дві прості речовини - двохатомну молекулу кисню О2 і трьохатомну молекулу озону О3. Читається О-два і О-три. Двохатомні молекули відомі для багатьох простих речовин, таких як Н2 – водень(аш-два) , І2 – йод, N2 –(ен-два) азот, Cl2 - хлор, Br2 - бром. Ось моделі двохатомних молекул.
ІІІ група.
У формулах складних речовин записують символи елементів, які входять в її склад, а також індекси, які вказують на кількість кожного елемента. Наприклад, молекула води Н2О містить 2 атоми Гідрогену і 1 атом Оксигену, а всіх атомів є три. Молекула СО2 також складається з трьох атомів – одного атома Карбону і двох атомів Оксигену. Ось моделі цих речовин.
ІV група
Інколи у хімічних формулах замість символів елементів записують «сторонні» літери, а також літери-індекси. Такі формули називають загальними формулами. Наприклад, ECln, EnOm, , ESn, FexOy.Ці формули означають – перша – сполука Елемента з Хлором, друга – Елемента з Оксигеном, третя – Елемента з Сульфуром, а четверту записуємо тоді, коли формула сполуки невідома і потрібно встановити індекси х і у у сполуці Феруму з Оксигеном.
V група
Якщо потрібно позначити два окремі атоми, наприклад, Неону, дві молекули кисню, три молекули вуглекислого газу, то записуємо так: 2Ne, 2O2, 3CO2. цифра перед формулою називається коефіцієнтом. Коефіцієнт 1, як і індекс 1 – не пишеться!
VІ група
А що означає запис 2NaCl? Молекули NaCl не існує, тому, що це сполука йонна, яка складається з йонів Na+ і Cl-. Пару цих йонів називають формульною одиницею речовини. Отже, цей запис означає 2 формульні одиниці солі NaCl. Формульна одиниця – це найменша цеглинка, найменший фрагмент речовини, що є носієм її властивостей.
IV. Узагальнення та закріплення знань
Зараз на дошці складемо декілька формул речовин, після цього розв’язуємо завдання у картках. Завдання №6 на дошці – написати формулу складної речовини, яка складається з
- двох атомів Алюмінію та трьох атомів Оксигену (Al2O3),
- три молекули соляної кислоти, кожна з яких складається з 1 атома Гідрогену і 1 атома Хлору (HCl)
- йонної сполуки, що містить йони Na+ i SO4 2- . Сума зарядів всіх йонів має бути рівна 0. Тому на 1 йон SO4 2- буде припадати 2 йони Na+ і формула сполуки буде Na2SO4 .
Якщо зрозуміло, як складати формули – виконуємо завдання у картках.
Бесіда
1. Чи знайшли ми відповідь на питання, як записувати склад хімічних речовин ? ________

2. Про що ми говорили на уроці? ______________________________________________

3. Чи досягли ми очікуваних результатів?

• Я знаю, що склад кожної речовини можна відобразити за допомогою ______________________________________________

• Я знаю, що формула містить цифри внизу справа символу і вони називаються __________________________________ .
• Я знаю, що для запису декількох атомів чи молекул перед формулою записується __________________________ .
• Я знаю, що для йонних сполук використовуємо термін ____________________________ .
V. Підведення підсумків уроку.
Отже, ми говорили про те, як у хімії записується якісний і кількісний склад речовини. Якісний – це вид атомів у сполуці, який відображається символом елемента. Кількісний – це їхня кількість, вона відображається індексом. Для позначення декількох атомів чи молекул перед формулою записуємо коефіцієнт. Для йонних сполук користуємося терміном формульна одиниця.
Прошу здати підписані картки знань та фішки, завтра ви отримаєте оцінки за роботу на уроці.
VІ. Домашнє завдання
Вивчити п.9, розв’язати №69 (усно), №73(письмово)

Немає коментарів:

Дописати коментар