Тема: Узагальнення й систематизація знань з теми «Початкові хімічні поняття»
Мета:
  • узагальнити й систематизувати знання про початкові хімічні поняття, хімічні формули, хімічні реакції, хімічні рівняння;
  • підготувати учнів до тематичного оцінювання з теми «Початкові хімічні поняття»;
  • розвивати логіку, швидкість мислення, уміння знаходити рішення у нестандартних ситуаціях;
  • виховувати вміння працювати індивідуально і колективно, поглиблювати любов до предмета, формувати хімічну культуру.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.
Форма проведення: гра.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
Учні діляться на дві команди.
- Одна команда буде називатися «Електрон», інша – «Фотон». Діти, дізнайтеся, що означає назва вашої команди – це вам додаткове домашнє завдання! В кожній команді потрібно обрати капітана – саме він прийматиме рішення, як відповідати на питання всій команді.




ІІ. Актуалізація знань.
Декільком учням роздаю картки з індивідуальними завданнями (слабшим учням). З іншими – коротка розмова у вигляді діалогу по основних поняттях, які їм слід нагадати перед грою.
Картка 1. (КОМАНДА 1)
Назвати хімічні елементи: Al, Cl, Mg, Na, Fe, C.
Картка 2. (КОМАНДА 2)
Виписати заокруглені значення відносних атомних мас елементів:
Ar(O)=
Ar(Ag)=
Ar(Mn)=
Ar(Fe)=
Ar(W)=
Ar(Cr)=
Картка 3. (КОМАНДА 1)
Поділити речовини на прості і складні:
N2, CO2, H2CO3, Al2(SO4)3, H2S, Cu
Картка 4. (КОМАНДА 2)
Написати символи хімічних елементів:
Оксиген, Сульфур, Нітроген, Ферум, Алюміній, Гідроген.
Після чого команди обмінюються завданнями і перевіряють правильність відповідей своїх суперників, звіряючись з правильними відповідями на дошці. Кожна правильна відповідь – 1 бал учневі.
Питання для діалогу з іншими учасниками команд, які не отримали індивідуальних завдань.Продовжити речення.


1. Оксиди – це сполуки елементів з …… (Оксигеном)
2. Сполуки елементів з Хлором – …… (хлориди)
3. Оксиген завжди проявляє валентність ….. (2)
4. Явища бувають хімічні і …. (фізичні)
5. Зміна кольору – це ознака явища …. (хімічного)
6. Якщо молекула складається з атомів трьох видів, то речовина …. (складна)
7. Якщо молекула складається з двох атомів одного виду, то вона …. (проста)
Оголошення правил і умов гри.
Кожна команда заздалегідь одержує кілька аркушів, періодичну систему хімічних елементів, фломастери, маркери.
ІII. Гра
Отже, перший конкурс.
1. Розминка «Вірю — не вірю»
Команди по черзі повинні відповісти «вірю» або «не вірю» і пояснити свій вибір.


Одержання цукрової пудри з рафінованого цукру — це хімічне явище.
Прокисання молока — це хімічне явище.
Іржавіння заліза — це фізичне явище.
Горіння електричної лампочки — це хімічне явище.
Плавлення свічки — це фізичне явище.
Випаровування спирту — це хімічне явище.
Танення льоду — це хімічне явище.
Гниття листя — це фізичне явище.
Розчинення цукру -— це фізичне явище.
Підбиваємо підсумки конкурсу, максимальна оцінка — 1 бал за пра­вильну відповідь. Записуємо результати до протоколу на дошці.
2. Розгадай кросворд
Вписати у комірки назви хімічних елементів. У виділеному стовпчику прочитаєте прізвище видатного вченого.


Кожне правильно вписане слово – 1 бал. Максимум – 10 балів за виконане завдання. (Берцеліус)
3. «Морський бій»
Кожна команда одержує ігрове поле, на якому написані формули простих і складних речовин.


Першій команді координати задає вчитель; учень, який відповідає, повинен прочитати формулу і сказати, проста це речовина чи складна. Ця формула викреслюється, і учень називає нові координати учневі другої команди. Правильна відповідь — 1 бал.
4. «Сортувальник»
Кожна команда одержує перелік оксидів. За­вдання однакові в кожній групі. Члени команд повинні наклеїти на ар­куш формату А4 стікери з формулами відповідно до їх валентності.


Виконані завдання команди прикріплюють на дошці, порівнюють, ви­правляють помилки.
Підбиваємо підсумки за конкурс: 0,5 бала за правильно визначене значення валентності елемента у формулі. Разом правильна відповідь — максимально 9 балів.
5. «Цвітик-семицвітик»
Кожна команда одержує завдання.
Команда 1: X — Са.
Команда 2: X — Мg.


На аркуші формату А4 команди записують формули продуктів ре­акції за валентністю, записують рівняння реакції та розставляють кое­фіцієнти. Потім аркуші наклеюють на дошку, перевіряють з учителем. Кожне правильне рівняння — 2 бали. Разом — 14 балів за конкурс.
Поки вчитель перевіряє, учні виконують завдання п'ятого конкурсу.
6. «Рахувалочка»
Капітанам команд пропонується навмання витягнути один з тих 5-ти листків, на які вони наклеювали оксиди відповідно до валентностей у грі «Сортувальник».
За відведений час команда повинна підрахувати сумарну відносну молекулярну масу всіх оксидів, які наклеєні на їхньому листочку.
Перевіряю суму. Оцінка за правильну відповідь — 3 бали.
Підбиваємо підсумки четвертого і п'ятого конкурсів, заносимо до протоколу.
7. «Поле чудес»
Команди одержують аркуші з хімічними рівняннями, в які необхід­но вписати пропущені формули так, щоб вийшло рівняння хімічної ре­акції, і розставити коефіцієнти. Кожне рівняння — 3 бали.


Порівнюю результати команд, знаходимо помилки.
IV. Підсумки уроку, оцінювання.
Протягом гри проводиться особистий залік, видаючи учням за правильні відповіді фішки. За сумою таких фішок оцінюється робо­та кожного з учнів.
V. Домашнє завдання












Немає коментарів:

Дописати коментар