Урок 18

Тема: Урок узагальнення знань за темою «Періодичний закон і Періодична система хімічних елементів. Будова атома».
Мета:
·                   визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми «Періодичний закон і Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва. Будова атома».
·                   Систематизувати знання учнів з пройденої теми, виявити ускладнення в засвоєнні навчального матеріалу та визначити шляхи їх подолання;
·                   розвивати вміння логічно мислити, швидко й чітко формулювати й висловлювати свої думки, застосовувати знання для розв’язування проблемних питань. 
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва (короткоперіодний варіант); таблиця відносних електронегативностей. 
Базові поняття та терміни: Періодичний закон, Періодична система, хімічний елемент, період, група, порядковий номер, електронна конфігурація, енергетичний рівень. 
Тип уроку: корекція та контроль знань. 
Методи навчання: репродуктивні, частково‑пошукові, творчі, проблемні; інтерактивні; методи контролю — тестування, опитування, письмові завдання; практичні — розв’язування вправ і задач. 
Структура уроку 
I. Організаційний етап ................................. 2 хв. 
II. Перевірка знань ....................................... 40 хв. 
1. Бліц-опитування. 
2. Виконання тестових завдань. 
3. Обговорення проблемних питань. 
4. Письмові завдання. 
III. Домашнє завдання ................................... 1 хв. 
IV. Підбиття підсумків уроку ....................... 2 хв. 
Рекомендації з проведення тематичного оцінювання 
Тематичне оцінювання можна проводити у вигляді усного оцінювання, контрольної роботи, тестування, семінару чи рейтингового оцінювання за результатами поточних перевірочних робіт та експрес-контролю. 
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП 
Для проведення семінару можна об’єднати клас у кілька груп. 
У кожній групі обирається учень-експерт з числа учнів, які найбільш повно засвоїли пройдений матеріал. Учень-експерт заповнює відомість з обліку знань і допомагає учителю в оцінюванні. Для проведення семінару бажано підготувати відомість, до якої заносяться проміжні оцінки: 
№ п / п 
П.І.Б.учня 
Підсумкова оцінка 
Бліц­опитування 
Тестові за­вдання 
Проблемні питання 
Письмові завдання 














II. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ 
1. БЛІЦ-ОПИТУВАННЯ. 
Проводячи бліц-опитування, бажано поставити якнайбільше нескладних питань, відповіддю на які буде одне чи декілька слів. При цьому до таблиці напроти прізвища учня у випадку правильної відповіді заноситься плюс, у випадку неправильної — мінус. Запитання бажано підбирати не вище другого рівня складності з максимальною оцінкою 5—6 балів за цей етап семінару. 
Приклади запитань 
1) Зі скількох періодів складається Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва? 
2) Зі скількох груп складається Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва? 
3) У якій групі й у якому періоді розташований Оксиген? 
4) У якій групі й у якому періоді розташований Сульфур? 
5) У якій групі й у якому періоді розташований Фосфор? 
6) З яких частинок складається атом? 
7) З яких елементарних частинок складається електронна оболонка? 
8) З яких частинок складається ядро атома? 
9) Що називають масовим числом? 
10) Який фізичний сенс має порядковий номер елемента? 
11) Назвіть ізотопи Гідрогену? 
12) Які елементи називають p-елементами? 
13) Скільки електронів може розташовуватися на одній орбіталі? 
14) Як визначити максимальне число електронів, що може міститися на енергетичному рівні? 
15) З якого числа орбіталей складаються s-, p-, d- та f- підрівні? 
16) Яке максимальне число електронів може міститися на s-, p-, d- та f- підрівнях? 
17) Дайте визначення електронегативності. 
18) Що спільного в будові зовнішньої електронної оболонки металів? 
19) Що спільного в будові зовнішньої електронної оболонки металів, неметалів? 
20) Як називають елементи головної підгрупи VII групи? 
21) Як називають елементи головної підгрупи I групи? 
22) Як називають елементи головної підгрупи II групи? 
23) Як називають елементи головної підгрупи VIIІ групи? 
2. ВИКОНАННЯ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ. 
Учитель роздає картки із завданнями для кожного учня. При цьому кількість варіантів тестових завдань повинна дорівнювати кількості учнів в одній групі. Завдання для тестування не повинні перевищувати третій рівень складності з максимальною оцінкою 9—10 балів. Учні повинні відзначити правильні та неправильні варіанти відповідей. По закінченні тестування старші по групах перевіряють завдання, використовуючи таблицю з правильними відповідями, і заносять оцінки до підсумкової таблиці. 
Приклади завдань 
1 варіант 
1) (2 бали) Відносна атомна маса нукліду дорівнює 39, номер цього елемента в Періодичній системі дорівнює 19. Відзначте, які з тверджень правильні, а які — неправильні. 
а) У ядрі атома ізотопу цього елемента міститься 19 нуклонів. 
б) В електронній оболонці цього атома міститься 39 електронів. 
в) У ядрі цього атома міститься 9 нейтронів. 
г) У ядрі атома цього елемента міститься 19 протонів. 
2) (2 бали) Відзначте, які з тверджень правильні, а які — неправильні. 
а) При збільшенні атомної маси елементів у періоді властивості елементів змінюються від металічних до неметалічних. 
б) При збільшенні атомної маси елементів у періоді зменшується кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні. 
в) При збільшенні атомної маси елементів у періоді зменшується радіус атома. 
г) При збільшенні атомної маси елементів у періоді збільшується кількість заповнених енергетичних рівнів. 
3) (3 бали) В електронній оболонці атома елемента електрони розподілені по орбіталях у такий спосіб: 1s2 2 s2 2p2 . Відзначте, які з тверджень правильні, а які — неправильні. 
а) Цей елемент Карбон. 
б) Вища валентність цього елемента дорівнює 2. 
в) У ядрі цього елемента міститься 12 нейтронів. 
г) В електронній оболонці цього атома заповнюється другий енергетичний рівень. 
4) (3 бали) Елемент V групи утворює з Гідрогеном летку сполуку, яка має відносну молекулярну масу 34. Відзначте, які з тверджень правильні, а які — неправильні. 
а) Цей елемент Арсен. 
б) Цей елемент має наступну будову зовнішнього електронного шару: 1s22s22p63s23 p3
в) Цей елемент проявляє неметалічні властивості. 
г) Цей елемент відноситься до s-елементів. 
2 варіант 
1) (2 бали) Відзначте, які з тверджень щодо елементів R, здатних утворювати летку сполуку RH4  правильні, а які — неправильні. 
а) Усі ці елементи розташовані в четвертому періоді. 
б) Ці елементи розташовані в четвертій групі. 
в) Один з цих елементів може мати електронну формулу 1s2 2 s22 p2
г) Усі ці елементи є металами. 
2) (2 бали) Елемент розташований в 3 періоді, 6 групі. Відзначте, які з тверджень правильні, а які — неправильні. 
а) Електронна оболонка атомів цього елемента складається з 3 електронних шарів. 
б) Ядро атома цього елемента складається з 16 нуклонів. 
в) Ядро атома цього елемента містить 16 протонів. 
г) В електронній оболонці атома цього елемента міститься 32 електрони. 
3) (3 бали) Відзначте, які з тверджень правильні, а які — неправильні. 
а) Існує атом з електронною конфігурацією 1s2 2 s22 p4
б) Радіус атома залежіть від кількості заповнених енергетичних рівнів. 
в) Зі збільшенням маси ядра радіус атома збільшується. 
г) Існує атом з електронною конфігурацією 1s2 2s 22p63 s 13 p4
4) (3 бали) Елемент ІІ групи утворює оксид, який має відносну молекулярну масу 40. Відзначте, які з тверджень правильні, а які — неправильні. 
а) Цей елемент Берилій. 
б) Цей елемент має наступну будову зовнішнього електронного шару: 1s22s2 2p63s23 p
в) Цей елемент проявляє металічні властивості. 
г) Цей елемент відноситься до s-елементів. 

3. ОБГОВОРЕННЯ ПРОБЛЕМНИХ ПИТАНЬ. 
Організується робота в групах за методом «мозкового штурму». Кожній групі надається для обговорення одне проблемне запитання з даної теми. 
Група протягом 3—5 хвилин обговорює його і обирає одного або двох учнів, які виступають з доповіддю. Кожній групі виділяється 2 хвилини, протягом яких доповідачі повинні висвітлити задану проблему. Учитель спільно з іншими групами оцінюють доповідачів. Учні, що не виступали в ролі доповідача, оцінюються за участю в обговоренні проблеми. Завдання для цього етапу повинно бути IV (творчого) рівня складності з максимальною оцінкою 12 балів. 
Приклади завдань
1) Чому формулювання Періодичного закону, дане Д. І. Менделєєвим, не відповідає сучасним уявленням? 
2) Поясніть на конкретних прикладах, які фізичні та хімічні властивості елемента та його сполук можна передбачити на основі Періодичного закону. 
3) Чи завжди збігається валентність елемента з порядковим номером групи, у якій він розташований? Чому? 
4) Чим пояснити, з позиції вчення про будову атома, металічні властивості в елементів парних рядів великих періодів? 
5) Чому хімічні властивості f-елементів відрізняються набагато менше, ніж хімічні властивості d-елементів? 
6) Чому Гідроген іноді вміщують одночасно до першої та сьомої групи Періодичної системи Д. І. Менделєєва? 
7) Чому деякі елементи виявляють більшу валентність, ніж номер групи (Купрум, Аурум)? 
4. ПИСЬМОВІ ЗАВДАННЯ. 
Виконання письмових завдань проводиться на розсуд учителя. Їх можна дати тільки тим учням, які претендують на високу (10—12 балів) оцінку або хочуть її підвищити. Можна запропонувати по одній задачі, які вимагають знання матеріалу всієї пройденої теми та комплексного підходу до розв’язання. 
Приклади завдань 
1) Порядкові номери хімічних елементів А, Б і В дорівнюють відповідно n, n + 2 , n + 4 . 
1) Якщо хімічний елемент А — найлегший галоген, то яким хімічним елементом буде Б? 
2) Якщо хімічний елемент В — благородний газ, а Б — метал, то яким хімічним елементом є А? 
3) Чи можуть А, Б і В у вигляді простих речовин за звичайних умов бути газами? 
4) Якщо хімічні елементи А і Б входять до однієї групи, то яким хімічним елементом є В? 
2) Хімічні елементи А, Б і С належать до головних підгруп II, IV i VI груп. Хімічні елементи А і Б належать до одного періоду і утворюють одну з одною дві сполуки: одна — горюча, а інша — негорюча. Сполуки цих трьох елементів дуже поширені у природі та застосовуються у виробництві будівельних матеріалів. Визначте елементи А, Б, С і сполуки, про які йшлося в завданні. 
3) Три елементи А, Б і В розташовані в одному періоді. В атомі елемента А число енергетичних рівнів у два рази менше, ніж число електронів на його зовнішньому рівні. Елемент Б — найпоширеніший елемент у природі, з елементом А він утворює сполуку АБ 2 . Елемент В енергійно реагує з водою і утворює при цьому луг. Ці елементи утворюють сіль складу ВАБ 
Назвіть всі елементи і запишіть відповідні формули оксиду і солі. 
III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Повторити матеріал підручника. 
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ 
Учитель визначає поняття, які засвоєні добре, а які викликали ускладнення, і підбиває підсумки уроку. 
Критерії тематичного оцінювання учбових досягнень учнів з теми «Періодичний закон і періодична система Д.І.Менделєєва. Будова атома». 
Низький 1—3 
Учень за допомогою вчителя відтворює сучасне формулювання Періодичного закону Д. І. Менделєєва та визначення деяких понять даної теми; розпізнає періоди та групи в Періодичній системі, може знайти в Періодичній системі запропонований хімічний елемент; знає про існування атомів елементів, може назвати елементарні частинки, які входять до складу атома, та деякі їх параметри; може за зразком визначити кількість елементарних частинок в атомі елемента та описати положення елемента в Періодичній системі 
рівень оцінка критерії 
Середній 4—6 
Учень знає формулювання Періодичного закону, визначення більшості понять даної теми, фізичний сенс порядкового номера елемента, періоду, групи; знає характеристики частинок (маса, заряд), з яких складається атом; знає закономірності зміни властивостей елементів у періоді або в головній підгрупі однієї групи; обчислює кількість протонів, нейтронів і електронів в атомах різних елементів; за алгоритмом складає електронно-графічну схему будови атома елементів перших трьох періодів, робить висновок про його металеві або неметалеві властивості; складає формули вищих оксидів та гідроксидів елементів і визначає характер їх хімічних властивостей. Учень вміє розв’язувати прості задачі на знаходження елемента 
Достатній 7—9 
Учень вільно володіє фактичним і теоретичним матеріалом, може пояснити зміст закону Д. І. Менделєєва; знає загальні хімічні властивості лужних металів, галогенів, інертних газів; може визначити склад атома та атомного ядра різних ізотопів; пояснює явище радіоактивності та існування ізотопів; самостійно дає характеристику елемента за його положенням у Періодичній системі (для елементів І—ІІІ періоду); самостійно складає та пояснює схеми будови електронних оболонок елементів перших трьох періодів; розрізняє s-, p-, d- i f-елементи, уміє визначити можливі валентності за схемою будови електронних оболонок атомів. Знає і вміє пояснити на прикладах періодичну зміну властивостей елементів та їхніх сполук по періоду чи по групі в залежності від зміни будови атомів цих елементів (металічні та неметалічні властивості, радіус атома, електронегативність, валентність). Учень розв’язує задачі на знаходження елемента та робить обчислення за рівняннями хімічних реакцій 
Високий 10—12 
Учень володіє глибокими знаннями з даної теми; пояснює фізичний зміст Періодичного закону, закономірності зміни властивостей елементів малих та великих періодів залежно від зміни будови атомів; знає і пояснює особливості будови атомів побічних; уміє встановлювати причинно-наслідкові зв’язки в ланцюжку: будова електронної оболонки — властивості атомів елементів — хімічні властивості, уміє прогнозувати властивості атомів і простих речовин на основі будови їхньої електронної оболонки й підтверджує їх рівняннями відповідних реакцій, уміє установлювати будову електронної оболонки на основі їхніх властивостей. Учень вільно розв’язує комбіновані задачі на знаходження елемента та робить обчислення за рівняннями хімічних реакцій 

Немає коментарів:

Дописати коментар