Урок 5

Тема: Поняття про лужні, інертні елементи, галогени.
Мета: Розширити знання учнів про хімічні елементи та їх властивості на прикладі природних родин хімічних елементів: лужні метали, інертні елементи, галогени. Розкрити залежність властивостей усередині груп лужних металів і галогенів від порядкового номера елемента; підвести до осмислення подібності властивостей деяких елементів..
Обладнання:  періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів.
Базові поняття і терміни: Хімічний елемент, проста речовина, складна речовина, періодична система, будова речовини.
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку
 І. Організаційний етап ............ 1-2хв
ІІ. Перевірка домашнього завдання, мотивація навчальної діяльності  ............................. 5-7 хв
ІІІ. Вивчення нового матеріалу ...... 20 хв
1. Відкриття природних груп хімічних елементів
2.  Лужні метали
3.   Галогени
4.    Інертні гази
Закріплення знань ................... 15 хв
Домашнє завдання .................... 1-2хв
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Розглядаємо ребуси з назвами хімічних елементів, які підготували учні.
Наскільки схожі ці елементи за фізичними й хімічними властивостями ? Чим відрізняються один від одного? Спробуємо відповісти на ці питання на сьогоднішньому уроці.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Відкриття природних груп хімічних елементів
Розповідь учителя.
Перші спроби класифікації хімічних елементів були засновані на різко виражених протилежних властивостях простих речовин, утворених хімічними елементами – металами і неметалами.
Пізніше було з’ясовано, що існують групи споріднених за властивостями елементів, які було названо природними групами(або сімействами).
 2.  Лужні метали
Завдання.
Для демонстрації подібності деяких елементів за хімічними влас­тивостями пропонуються такі завдання.
1)  Напишіть рівняння реакцій взаємодії натрію та калію з водою.
Назвіть продукти реакцій.
2) Яку валентність виявляють Натрій і Калій у сполуках?
Розповідь учителя.
Подібні властивості мають не лише Натрій  і Калій, але й Літій, Рубідій, Цезій  і Францій. Серед елементів, що об’єднані загальною назвою «Метали», виділяються такі, що особливо подібні один до одного. Це – лужні метали, оскільки ці метали при взаємодії з водою утворюють луги.
Робота з підручником.
Учні вивчають таблицю «Порівняльна характеристика лужних металів».
Висновок:
а) Лужні метали – це група хімічно найактивніших металів.
б) Фізичні властивості: дуже мягкі, легко ріжуться ножем . На зрізі – білого кольору зі сріблястим металічним блиском. Пластичні, легкоплавкі, легші за воду. Добре проводять електричний струм і теплоту.
в) У сполуках – одновалентні.
г)  Формули вищих оксидів можна виразити загальною формулою Е2О, основні оксиди.
д)  Загальна формула гідроксидів ЕОН, розчинні у воді, тобто луги.
е)  Всі метали легко реагують з киснем та водою.
є) Відрізняються хімічною активністю, яка посилюється із зростанням атомної маси. 
Завдання.
Написати хімічні рівняння взаємодії лужних металів з киснем, хлором, сіркою, воднем, водою.
3.   Галогени
Серед типових неметалів виділяється група галогенів.
Робота з підручником.
Учні вивчають таблицю «Порівняльна характеристика галогенів».
Висновок:
а) Галогени – група найактивніших неметалів, що утворюють прості речовини молекулярної будови.
б)  У вищих оксидах – семивалентні(крім Флуору). Загальна формула – Е2О7.
в) З воднем утворюють леткі сполуки, водні розчини яких – кислоти. Загальна формула – НЕ.
г) У сполуках з Гідрогеном і металами – одновалентні.
Відрізняються хімічною активністю, яка послаблюється із зростанням атомної маси.
Завдання.
Написати хімічні рівняння взаємодії галогенів з киснем, воднем, металами.
4.  Інертні гази
         Інертні (або благородні ) гази відкриті англійським хіміком Рамзаєм у 1894-1898 рр. До них належать Гелій,
Неон, Аргон, Криптон, Ксенон, Радон. Це елементи-неметали , які не утворюють сполук з Гідрогеном та металами. Вони одноатомні.

ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ.
Тестування. Гра «так» чи «ні».
1. До групи лужних металів належать: Літій, Рубідій, Цезій, Кальцій. (Ні)
2. Натрій і Калій завжди одновалентні. (Так)
3. Натрій і Калій мають металічний блиск. (Так)
4. Оксиди лужних металів виявляють основний характер. (Так)
5. Натрій і Калій тугоплавкі метали . (Ні)
6. Натрій і Калій взаємодіють з водою за звичайних умов(Так)
 7. Лужні метали погано проводять електричний струм і теплоту. (Ні)
8.    Натрій гідроксид і калій гідроксид нерозчинні у воді. (Ні)
9.   Метали натрій і калій м’які, легко ріжуться ножем. (Так)
10. Усі лужні метали мають однакову густину, а також однакові значення температур плавлення та кипіння. (Ні)
11. Розчини гідроксидів натрію і калію змінюють забарвлення інди­каторів. (Так)
12. У простих речовин, утворених елементами І групи, із збільшен­ням порядкового номера елемента температура плавлення:
а) підвищується;
б) знижується;
в) спочатку підвищується, а потім знижується;
г) залишається незмінною.
Відповідь: (б).
Завдання:
1.   Написати формули оксидів , що відповідають таким основам: КОН, NaOH, LiOH, CsOH, RbOH, FrOH.
2.  Написати формули вищих оксидів галогенів.
3.  Написати рівняння реакцій між Натрієм і Калієм  і галогенами.
4.   Відносна молекулярна маса оксиду лужного металу дорівнює 188. Визначте метал.
5.   Визначте масову частку хлору в хлор (VII) оксиді.
6.   Масова частка Гідрогену в леткій водневій сполуці складу НЕ становить 1,23%. Який це елемент? 
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити § 
VI.ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.

Немає коментарів:

Дописати коментар