Урок 30.

Тема.  Молярна маса речовини.
Мета:
  • Сформувати поняття про молярну масу.
  • Навчити порівнювати молекулярну масу речовини та молярну масу; 
  • Сформувати вміння обчислювати масу речовини, кількість речовини, використовуючи молярну масу.
  • Розвивати культуру мовлення; формувати вміння застосувати здобуті теоретичні знання для розв’язання практичних завдань.
  • Виховувати вміння вести дискусію та працювати в парах; показати  важливість хімії як науки.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів.
Базові поняття та терміни: атом, молекула, кількість речовини, моль, відносна атомна маса, відносна молекулярна маса, молярна маса.
Методи навчання: пояснювально-ілюстративні, словесні, репродуктивні, практичні.
Тип уроку: засвоєння нових знань.

Девіз:   Просто знати – це не все. Знання потрібно використовувати.
                                                                                                   Й. Гете.
ХІД УРОКУ
Ι. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
ΙΙ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

Ми з вами вивчили цікаву величину - кількість речовини, знаємо одиницю її вимірювання, навчилися визначати число атомів і молекул в певній кількості речовини. То ж давайте перевіримо як ви вмієте оперувати цими поняттями. Для цього ми проведемо гру «Хто швидше».
Умови цієї гри:
Вчитель ставить запитання. Хто знає відповідь, плеще в долоні та дає відповідь. Отож, розпочинаємо.
– Як позначається кількість речовини?
– Що таке кількість речовини?
– В яких одиницях вимірюється кількість речовини?
– Що таке моль?
– Чому дорівнює число Авогадро?
– Скільки молекул містить водень кількістю речовини  3 моль?
– Скільки атомів містить водень кількістю речовини 3 моль?
– Як позначається відносна молекулярна маса речовини?
– В яких одиницях вимірюється відносна молекулярна маса речовини
– На що вказує хімічна формула речовини?
– Чому дорівнює відносна молекулярна маса кисню?
ΙΙΙ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Поки не має таких приладів, які б дали змогу відрахувати певне число частинок речовини і відміряти число молів. Зручніше користуватися масою речовини – це величини, які залежать одна від одної. Нам необхідно вияснити цю закономірність та навчитися користуватися в практичній діяльності.
ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ  ТЕМИ УРОКУ ТА ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Бесіда вчителя про молярну масу, одиниці її вимірювання. Проводиться аналогія між молярною масою речовини та відносною молекулярною масою речовини. Встановлюється зв’язок між масою речовини, молярною масою та кількістю.
Між масою m і кількістю речовини v існує певний зв'язок. Щоб його виразити, скористаємося поняттям молярна маса (позначається М).
Молярна маса - це фізична величина, що дорівнює відношенню маси речовини до відповідної кількості речовини.
M=m/v.
Одиниця молярної маси - кілограм на моль (кг/моль) або грам на моль (г/моль). Виходить, що маса 1 моль речовини і є її молярною масою.
Числове значення молярної маси дорівнює відносній атомній або відносній молекулярній (формульній) масі речовини. Наприклад, потрібно з'ясувати, яка молярна маса кисню. Оскільки Мr(02)=32, то
М(02)=(32г)(/моль)=32г/моль.
Молярну масу складної речовини можна обчислити, виходячи з молярних мас хімічних елементів, які входять до її складу, наприклад:

Mr(H2S04)=1∙2+32+16∙4=98;
M(H2S04)=98г/моль. 
Отже, молярна маса - це стала характеристика кожної окремої речовини. Вона виражає залежність між масою і кількістю речовини, а тому дає змогу визначати одну величину за відомою іншою, наприклад масу за кількістю речовини і навпаки, кількість речовини за масою:

m=M•v;  v=m/M 
Отже, знаючи молярну масу речовини та її кількість, можна обчислити масу речовини. І навпаки, знаючи кількість речовини – можна обчислити її масу.
Давайте повернемося до девізу нашого уроку. Про що він говорить? Правильно, ми повинні навчитися використовувати все на практиці.
Проводиться робота в парах. Кожна пара вибирає посилене завдання.
– Яка маса заліза кількістю речовини 2 моль?
– Яка маса алюмінію кількістю речовини 5 моль?
– Яка маса кальцій оксиду кількістю речовини 0,6 моль?
– Обчислити кількість речовини сульфатної кислоти H2SO4 що відповідає масі 392г.
– Якій кількості речовини відповідає купрум(ΙΙ) оксид CuO масою 32г.
– Обчислити кількість речовини цинку, що відповідає масі 120г.
– До складу речовини входять 2 атоми Натрію та атом Оксисену. Написати формулу. Якій кількості речовини відповідає маса 162 грами?
– Речовина складається з трьох атомів Калію, атома Фосфору, та 4 атомів Оксигену. Написати її  формулу, яка маса її кількістю речовини 2,5 моль?
Потім пари обмінюються завданнями і перевіряють правильність виконання завдання.
V.  ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.
1. Скільки моль становлять: 5г Кальцію, 0,5 моль води, 10 моль міді?
2.Для реакції потрібно взяти 0,5 моль кремнезему. Яку масу оксиду треба відважити?
3.Дано порцію C6H12O6 масою 30 г. Скільки це буде моль? Скільки там міститься молекул глюкози?
Хочу знати все.
Скільки молекул у склянці води ємністю 200 мл?
Vl.  Домашнє завдання.

Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на питання. 

Немає коментарів:

Дописати коментар