Урок 1.

Тема. Найважливіші хімічні поняття, закони.
Мета уроку: повторити основні хімічні поняття, вивчені у 7 класі: «речовина», «атом», «молекула», «йон», «хімічний елемент», «відносна атомна й молекулярна маси», «прості та складні речовини», «хімічна формула», «фізичні й хімічні явища», «хімічні рівняння».
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.
Форми роботи: фронтальна бесіда, робота в групах.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, опорні схеми; роздатковий матеріал.
Структура уроку
І.Організаційний етап.................... 1-2хв.
ІІ.Актуалізація опорних знань........... 5-7 хв.
ІІІ.Вивчення нового матеріалу.............20 хв
Закріплення знань....................... 15-20хв.
Домашнє завдання......................... 1-2хв.
Підбиття підсумків уроку…....…..........…1-2хв.

ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. БЕСІДА ЗА ПИТАННЯМИ.
На сьогоднішньому уроці нам необхідно пригадати основні хімічні поняття, з якими ми познайомились у 7 класі. 
Фронтальна бесіда
— Назвіть, перелічіть ці поняття.
Учні з допомогою вчителя називають основні хімічні поняття.
(Речовина, чисті речовини й суміші, прості та складні речовини, атом, молекула, хімічний елемент, хімічна формула, фізичні й хімічні явища, хімічні реакції, рівняння хімічних реакцій та ін.)
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
Робота в малих групах. (15хв)
Кожна група одержує завдання пригадати основні хімічні поняття:
Група №1. Чисті речовини і суміші. Способи розділення сумішей.
Група №2. Атом, молекула, хімічний елемент, прості і складні речовини.
Група №3. Хімічна формула, індекс, коефіцієнт.
Група №4. Валентність.
Група №5. Фізичні і хімічні явища. Хімічна реакція.
Група №6. Реакції сполучення та розкладу.
V. ОБГОВОРЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ .
Представник кожної групи озвучує результати виконаної ними роботи.
Чиста речовина – це речовина, що не містить домішок.
Суміш – це сукупність різних речовин, яка становить одне фізичне тіло.
Способи розділення сумішей:
1. Відстоювання.
2. Фільтрування.
3. Випаровування і кристалізація.
4. Дистиляція.
5. Молекула — це здатна до самостійного існування най­менша частка речовини, що зберігав хімічні властивості цієї речовини.
6. Атом — це хімічно неподільна електронейтральна частинка, що складається з позитивно зарядженого ядра та негативно заряджених електронів.
7. Йони – це заряджені частинки на які перетворюються атоми в результаті втрати або приєднання електронів.
8. Хімічний елемент — це вид атомів з однаковим зарядом ядра
9. Прості речовини – хімічні сполуки утворені атомами одного хімічного елемента.
10. Складні речовини – хімічні сполуки утворені атомами 2-х і більше хімічних елементів.
11. Хімічна формула – це умовний запис складу речовини за допомогою хімічних символів та індексів.
12. Індекс – маленька цифра, що стоїть справа біля хімічного символа в формулі і вказує на кількість атомів цього елемента в сполуці.
13. Для позначення кількості окремих молекул чи окремих атомів існує коефіцієнт. Велика цифра, що ставиться перед формулою.
14. Валентність – це властивість атомів з’єднуватись з певним числом атомів того самого або іншого хімічного елемента.
15. Хімічні реакції – це явища під час яких відбувається перетворення одних речовин на інші.
16. Хімічне рівняння – це умовний запис хімічної реакції за допомогою хімічних формул і коефіцієнтів.
17. Реакція сполучення – це реакція в результаті якої з двох і більше речовин утворюється одна.
18. Реакція розкладу – це реакція в результаті якої з однієї речовини утворюється дві чи більше нових речовин.
 Після виступу кожної групи всі учні класу виконують завдання на картках, що їм роздані.
1.                Вставити в текст пропущені слова (хімічний елемент, речовина, атом, молекула):
Запис «2О» означає 2 … Оксигену.
Запис «Н2» означає … водню.
До складу води входить  … Оксиген.
До складу повітря входить … кисень.
2.                Дописати рівняння реакцій, вказати їх тип:
            К + O2→ 
            KMnO4  →
            H2S + O2
            P + O2
            H2O →
            CH4 + O2
3.                Обрати лінію, яка об’єднує чисті речовини:
Фруктовий сік
Мінеральна вода
Сірка
Кисень
Нафта
Бронза
Водень
Алюміній
Вуглекислий газ
4.                Обрати лінії, які об’єднують прості речовини:
Сірка
Залізо
Кисень
Водень
Вуглекислий газ
Хром
Нафта
Олово
Золото
5.                Обрати лінію, яка об’єднує складні речовини:
CO2
O2
H2O

CH4
C
Fe
NaCl
Аg
HNO3
6.                Обрати лінію, яка сполучає правильно складені формули речовин. Дати їм назви.
V II
P2O5

BaO2

KO2

Na2O

CO2
H2O

III
Fe2O3

AlO
II
CuO


VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.
Учитель підбиває підсумки уроку, оцінює, заохочує найбільш активних учнів.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Повторити основні хімічні поняття.
§1.Завдання 1,2,4 (із підручника О.В.Григоровича).

Немає коментарів:

Дописати коментар