Тема: Урок узагальнення знань за темою «Періодичний закон і Періодична система хімічних елементів. Будова атома».
Мета:
• вдосконалювати вміння аналізувати, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, застосовувати теоретичні знання для прогнозування;
• повторити і узагальнити основні поняття з теми, закріпити вміння за електронною фор-мулою атома визначати хімічний символ елементу, положення його в ПСХЕМ, закріпити навички розв’язування вправ, роботи з лабораторним обладнанням;
• стимулювати пізнавальну активність учнів, інтерес до предмету, формувати здо-ров’язберігаючу компетентність (раціональне планування часу, розвиток наполегливості та працелюбності, здатності обирати оптимальні рішення.
Тип уроку: залік-конкурс.
Обладнання та засоби наочності: Періодична система хімічних елементів, мультимедійний проектор.
Форми роботи: бесіда, розповідь, усне опитування.
Структура уроку
І. Організаційний етап 1-2хв.
ІІ. Актуалізація опорних знань 5-7 хв.
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань 35 хв
IV. Підбиття підсумків уроку……………………1-2хв
V. Домашнє завдання …………………………..1 хв
Хід урокуІ. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Скажіть, будь ласка, з чого складається ядро?
Якщо вважати, що ядро це клас, то наші команди називаються:
Перша команда : “ Протони “
Друга команда “ Нейтрони’’
Команди обирають капітана. Кожну правильну відповідь винагороджуємо «Аурумчиком» - медаллю з балами. Команда-переможець ще додатково отримує 5 балів. Отриману суму балів капітан ділить між членами команди залежно від того, як працювали учасники команди.
І щоб налагодити дітей на плідну працю, пропонуємо розв’язати хімічний кросворд, в резуль-таті чого отримаємо слово, яке буде лейтмотивом всього уроку. Команда, яка швидше розв’яже кросворд, отримає додаткових 3Au .
1. я д р о
2. і з о т о п
3.о р б і т а л ь
4.е л е к т р о н
5.н е й т р о н
На партах у дітей роздруковані кросворди, розв’язавши кросворд – отримаємо ключове слово. Яке?
1. Центральна частина атома:
2. Різновид атомів з однаковою кількістю протонів, але різним нуклонним числом:
3. Простір, в якому найбільш ймовірне знаходження е:
4. Елементарна частинка із зарядом -1:
5. Частинка, яка має заряд 0 і масу 1.
Отож, сьогодні на уроці добре працюємо, отримуємо добрі оцінки, завершуємо урок з добрим настроєм.
ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Конкурс «ТАК – НІ» (5хв)
У дітей на партах певні твердження. Потрібно вказати, вірні вони (+), чи невірні (-). (1Au кожна правильна відповідь)
1. Ядро атома хімічного елементу заряджене негативно.
2. Сума числа протонів і нейтронів називається нуклонним числом атома.
3. На s – підрівні завжди розташовано два електрони.
4. Електрони заряджені позитивно.
5. d-елементи мають змінну валентність.
6. Число протонів в ядрі дорівнює числу електронів, що обертаються довкола ядра.
7. Атом будь-якого хімічного елементу нейтральний.
8. У ядрі Сульфура 16 протонів.
9. Кількість нейтронів в ядрі дорівнює номеру групи.
10. Період – це горизонтальний ряд хімічних елементів.
Бажано запропонувати командам провести взаємоперевірку відповідей по зразку.
2. Графічний диктант.(5хв)
Кожна команда отримує по схемі-таблиці. Учитель зачитує певну інформацію, а діти відмічають у своїх таблицях, до якого типу елементів відноситься ця інформація. (1Au кожна правильна відповідь)
Металічні елементи
1 2 3 4 5 6
+ + +
Неметалічні елементи
1 2 3 4 5 6
+ + +
1. Мають 1-3 е на зовнішньому енергетичному рівні.
2. Їх оксиди носять кислотний характер.
3. Їх гідроксид – основи.
4. В періодах із збільшенням заряду їх атомних ядер посилюються кислотні власти-вості.
5. Утворюють летку сполуку елементу з Гідрогеном
6. В групах із збільшенням заряду їх атомних ядер зростають основні властивості.
На екран проектуються правильні відповіді.
3.«Ти – мені, я – тобі» (8хв) (1Au кожна правильна відповідь)
Учасники команд по черзі називають команді суперника хімічний елемент(не менше 10 для ко-жної команди). Завдання – вписати його символ у відповідну таблицю.
Метали Неметали Інертні елементи
4. Хімічна естафета(5хв)
Кожній команді пропонується по три хімічні елементи. Виграє та, котра швидше напише елект-ронні конфігурації та розподіл електронів по комірках. (3Au кожна правильна відповідь)
5. «Шерлок Холмс» (5хв)
Чи зможете ви знайти господарів, якщо у вас є відомості про їх родичів? (2Au кожна правильна відповідь)
Задача №1
Відносна молекулярна маса вищого оксиду елемента другої групи дорівнює 153. Назвіть цей елемент.
Задача №2
Відносна молекулярна маса леткої сполуки Гідрогену з елементом шостої групи дорівнює 34. Назвіть цей елемент.
6. Третій зайвий. (5-7хв)
( з кожної команди виходять представники і викреслюють зайвий запис, що не відповідає ін-шим)
CuO, Na2O, O3
HCl, H2CO3, CO2
Ca, Li, S
C, Fe, N2
KOH, HNO3, Al(OH)3
N2, N2O, NH3
SO3, K2O, N2O5
Ar, I2, Cl2
Br2, Cu, O2
CO, C, H2CO3
IV. ПІДСУМОК УРОКУ.
Капітани підраховують бали своїх команд. Максимально команда-переможець може отримати 50 балів. Їх слід розділити на учасників команд, максимальна кількість балів відповідає оцінці 12. Слід оцінити роботу кожного учня, який приймав участь у конкурсі.
Закінчіть наступні речення:
1. Під час уроку мені сподобалося _____________.
2. Під час уроку мені не сподобалося _______________.
3. Я змінив би ___________________________.
4. Найскладнішим для мене було ___________________.
5. Я подолав такі труднощі __________________.
6. Мені сподобалося працювати у групі, тому що __________________.
7. Група досягла успіхів , тому що ____________________.
8. Я відчув у собі на уроці такі якості, як _______________.
9. Я вперше розпочав _________________.
10. Я добре виконав ________________.
І на завершення уроку – цікава інформація.
7 серпня 1887 року повітряна куля, наповнена воднем, піднялася над хмарами на висоту більше трьох кілометрів.
У корзині кулі знаходився пілот і одночасно дослідник, який спостерігав сонячне затем-нення і перевіряв роботу чисельних приладів, в тому числі барометра його власної конструкції. Барометр дозволяв швидко визначити відстань від кулі до Землі по величині атмосферного тис-ку.
Гнана вітром, куля пролетіла понад 100 км. Сміливому пілоту-досліднику і єдиному уча-сникові цього вдалого, на щастя, польоту були 53 роки. Його звали Д.І.Менделєєв.
Нелегкий тягар всесвітньої слави творця періодичного закону, який він відкрив у 1869 році, ні-скільки не вплинув на невпинне і мужнє прагнення до пізнання невідомого, що все життя воло-діло великим хіміком.
• Д.І.Менделєєв полюбляв чай, який замовляв із Китаю на кілька років наперед, сам його змішував і запаковував.
• У нього було цікаве хобі: полюбляв робити скриньки, валізки, рамки для портретів, само-стійно переплітав книжки, також власноруч шив собі одяг.
• в Татарстані знаходиться місто хімії – Менделеєвск
• у травні 1955 р . групою американських учених під керівництвом Глена, Виборга був відкритий 101 елемент, який назвали Менделєєвій;
• перший хіміко – технологічний вуз в Радянському Союзі засновано в 1920 р. і названо ім’ям Д.І. Менделєєва;
• на острові Кунашир розміщується вулкан, який носить ім’я Менделєєва;
• один раз на 2 роки в день народження Д.І. Менделєєва (8 лютого) вченим присуджується Золота медаль Менделєєва за видатні заслуги в області хімії та технології.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити §4-16, підготуватися до підсумкового заняття.
Немає коментарів:
Дописати коментар