Урок 15


Тема: Характеристика хімічних елементів № 1 – 20 за їхнім місцем у Періодичній системі та будовою атома.
Мета:
-                     сформувати вміння учнів складати план-характеристику хімічних елементів
-                     розвивати логічне мислення, інтелектуальні здібності;
-                     виховувати любов до предмета та хімічну культуру.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання та засоби наочності: Періодична система хімічних елементів, мультимедійний проектор.
Форми роботи: бесіда, розповідь, усне опитування.
Структура уроку
І. Організаційний етап......................................... 1-2хв.
ІІ. Актуалізація опорних знань........................... 5-7 хв.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.......................... 20 хв
Закріплення знань................................................. 15-20хв.
Домашнє завдання................................................ 1-2хв.
Підбиття підсумків уроку………………………1-2хв.

Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП.
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ. ВІДТВОРЕННЯ ТА КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ.
І. «Лови помилку»
1.      Заряд ядра впливає на радіус атома (ні)
2.       В періоді радіус атома поступово збільшується, бо збільшується кількість електронів ( ні, зменшується, бо збільшується притягання електронів до ядра).
3.      В одній групі радіус хімічних елементів незмінний (ні, радіус збільшується, бо збільшується кількість енергетичних рівнів).
4.      Металічні елементи можуть і віддавати, і приймати електрони (ні, тільки віддавати).
5.      Елемент, який приєднав електрон, перетворюється в катіон (ні, в аніон).
6.      Неметалічні властивості у періоді посилюються справа наліво (ні, навпаки).
ІІ. Робота з класом.
1.      Пояснити причину інертності інертних елементів.
2.      Пояснити, в чому полягає суть металічних і неметалічних властивостей елементів.
ІІІ. Робота біля дошки.
Двом учням завдання:
                          першому: зобразити перетворення К в йон К+ . Структуру якого інертного елемента він набуває в процесі перетворення в йон?
                          другому: зобразити перетворення Cl в Cl - . Структуру якого інертного елемента він набуває в процесі перетворення в йон?

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ І ЦІЛЕЙ УРОКУ. ВИКЛАД НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1.                          Пригадайте будову Періодичної системи та залежність властивостей елементів  сполук від будови їхньої електронної оболонки.
2.                          Пригадайте, від чого залежить валентність елемента і чи завжди і у всіх елементів вища валентність рівна номеру групи?
Тож сьогодні на уроці наше завдання – навчитися характеризувати елемент за його положенням у Періодичній системі.
Учням проектується наступний план характеристики елемента за його положенням.
ПЛАН ХАРАКТЕРИСТИКИ ЕЛЕМЕНТА
1.                            Місце елемента у Періодичній системі (порядковий номер, номер періоду, номер групи, головна чи побічна підгрупа).
2.                            Склад атома, тобто кількість протонів, нейтронів (якщо елемент належить до 20 елементів, які мають по одному природному нукліду) й електронів. Імовірність існування природних ізотопів (за відхиленням значення відносної атомної маси від найближчого цілого числа).
3.                            Електронна будова атома, тобто розміщення електронів на енергетичних рівнях і підрівнях.
4.                            Тип елемента (s-, p-. d-, f-), його хімічний характер (металічним чи неметалічним є елемент).
5.                            Відносна атомна маса.
6.                            Максимальне і мінімальне значення валентності (за номером групи періодичної системи, у якій міститься елемент, і кількістю неспарених електронів в атомі).Формула вищого оксиду. Можливість перебування у збудженому стані.
7.                            Гідрат вищого оксиду та його характер.
8.                            Формула леткої сполуки з Гідрогеном.
9.                            Тип простої речовини, утвореної елементом (метал чи неметал). Порівняння металічних або неметалічних властивостей із властивостями елементів, що стоять поряд у періоді та підгрупі.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ. КЕРОВАНА ПРАКТИКА.
Навести характеристику хімічних елементів Карбону та Кальцію.
Карбон
Кальцій
1. Розміщенні в Періодичній системі
Порядковий номер 6; 2 період, IV група, головна підгрупа
Порядковий номер 20; 4 період, ІІ група, головна підгрупа. Лужноземельний елемент.
2. Будова атома
Заряд ядра +6, містить 6 протонів, 6 нейтронів, 6 електронів.
Електронна оболонка складається з двох енергетичних рівнів. На  зовнішньому рівні міститься одна електронна пара і два неспарені електрони. Будова зовнішнього електронного рівня:


Заряд ядра +20, містить 20 протонів, 20 нейтронів, 20 електронів.
Електронна оболонка складається з чотирьох енергетичних рівнів. На  зовнішньому рівні міститься одна електронна пара. Будова зовнішнього електронного рівня:


3. Характеристика хімічного елемента
p – елемент, неметалічний, до завершення електронного рівня приймає 4 електрони.
s – елемент, металічний, для набуття електронної конфігурації інертного елемента втрачає 2 електрони.
4.Відносна атомна маса.

12
40
5. Вища валентність та формула вищого оксиду
IV; CO2
II; CaO
6. Гідрат вищого оксиду та його характер
H2CO3 , кислота
Ca(OH)2 , луг
7. Формула леткої сполуки з Гідрогеном
CH4
Не утворює
8. Порівняння металічних або неметалічних властивостей із властивостями елементів, що стоять поряд у періоді та підгрупі
Неметалічні властивості виражені сильніше, ніж у Бору та Силіцію, але слабкіше, ніж у Нітрогену
Металічні властивості виражені сильніше, ніж у Магнію та Скандію, але слабкіше, ніж у Калію та Стронцію

Контрольні запитання.
1.      Від чого залежить радіус атома: а) від числа енергетичних рівнів; б) від числа протонів; в) від числа орбіталей?
2.      Що спільного в будові зовнішньої електронної оболонки   металічних елементів? неметалічних?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
1. Вивчити §16 (підручник О.В.Григорович)
2. Виконати завдання№2, 4 (ст.88)
3. Підготуватися до захисту навчальних проектів №1 та №2.
4. Підготувати кросворди на урок узагальнення знань.

VІ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.

Отже, для того, щоб охарактеризувати хімічний елемент, потрібно знати:
  1. ____________________
  2. ____________________
  3. _____________________

Немає коментарів:

Дописати коментар