Тема: Розподіл
електронів в електронній оболонці. Будова електронних оболонок атомів хімічних
елементів №1-20.
Мета:
- сформувати вміння визначати порядок заповнення електронних шарів атомів хімічних елементів №1-20;
- розвивати логічне мислення, інтелектуальні та творчі здібності;
- виховувати любов до предмета та хімічну культуру.
Тип уроку: вивчення нового
матеріалу.
Обладнання та засоби наочності: Періодична система хімічних елементів.
Обладнання та засоби наочності: Періодична система хімічних елементів.
Форми роботи: бесіда, розповідь, усне опитування.
Структура уроку
І. Організаційний етап ............... 2хв.
ІІ. Актуалізація опорних знань ....... 5-7хв.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу ....... 25хв
Закріплення знань .................... 5-10хв.
Домашнє завдання ..................... 1-2хв.
Підбиття підсумків уроку ............. 1-2хв.
І. Організаційний етап ............... 2хв.
ІІ. Актуалізація опорних знань ....... 5-7хв.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу ....... 25хв
Закріплення знань .................... 5-10хв.
Домашнє завдання ..................... 1-2хв.
Підбиття підсумків уроку ............. 1-2хв.
Хід уроку
І. Організаційний
етап.
ІІ. Перевірка
домашнього завдання. Відтворення та корекція знань.
Фронтальне опитування.
-
Які властивості
виявляє електрон?
-
Що таке електронна
орбіталь, назвати типи відомих орбіталей.
-
Яка енергія у
першого енергетичного рівня, де відносно ядра він знаходиться?
-
Що таке енергетичні
рівні та підрівні?
ІІІ. Повідомлення
теми, мети, завдань і цілей уроку.
На уроці ми повинні навчитися заповнювати орбіталі електронами, визначити
правило і порядок заповнення орбіталей електронами. Також розглянемо будову
електронних оболонок перших 20ти елементів Періодичної системи.
Розповідь вчителя.
Скільки електронів може міститися на одній орбіталі? Так, їх може бути
тільки два, і в них повинні бути протилежні спіни.
Спін електрона – це його внутрішня властивість, що характеризує
відношення електрона до магнітного поля. Наочно – це можливість електрона
обертатися в ту чи іншу сторону відносно своєї осі.
Принцип заборони Паулі:
На одній орбіталі можуть перебувати не більше, ніж два електрони з
антипаралельними спінами.
Графічно орбіталь зображують квадратом, а стрілочками в ньому зображають
електрони. Один електрон – неспарений. Два електрони – спарені, і в них
антипаралельні спіни.
Електрони займають орбіталі послідовно, починаючи з першого енергетичного
рівня, у порядку збільшення енергії рівня. Спочатку заповнюється перший
енергетичний рівень, потім вже другий, третій… Цей принцип називається принципом найменшої енергії.
Число енергетичних рівнів, що заповнюються в атомі
певного елемента, визначають за номером періоду. В атомах хімічних елементів 1го періоду заповнюється тільки перший
рівень, в елементів 2го періоду заповнюються 1й і 2й рівень, в елементів 3го
періоду – 1й, 2й і 3й рівень.
Графічне зображення електронної
оболонки, наприклад, Гідрогену:
Можна
записати електронну конфігурацію
Гідрогену:
У Гелію в
комірці буде вже 2 електрони з антипаралельними спінами, а в електронній
конфігурації запишемо 1s2 . Це означає, що на
1му рівні є 2 електрони.
В елементів
2го періоду спочатку заповнюється 1s орбіталь, згодом 2s та 2р орбіталі.
В Берилію на
2s орбіталі є 2
електрони. В Бору на 2s орбіталі будуть 2 електрони та 1 електрон буде на 2р
орбіталі. А як будуть заповнюватися р-орбіталі у Карбону?
Це елемент №6, тому заряд ядра +6 і має 6 електронів. Це елемент 2го
періоду, отже у нього 2 рівні. Число орбіталей на першому рівні 1- одна s-орбіталь □, число орбіталей на 2му рівні
4 – одна s-орбіталь □ і три p-орбіталі □□□. Щоб розмістити в
них всі 6 електронів, спочатку заповнимо двома електронами перший рівень,
отримаємо 1s2 . Дальше двома електронами заповниться 2s-орбіталь,
отримаємо 2s2 . Потрібно розмістити ще 2 електрони на р-орбіталях. Як?
Два в одну комірку? Чи по одному в кожну?
На це
запитання дасть відповідь правило Хунда:
У межах
одного енергетичного підрівня електрони розподіляються по орбіталях таким
чином, щоб число неспарених електронів було максимальним.
Отже, в
Карбону буде по одному електрону на двох р-орбіталях.
Тільки якщо на
р-підрівні має розташуватися більше, ніж три електрони, то четвертий електрон
утворить пару.
У
Неону заповнений електронами повністю перший та другий енергетичні підрівні.
В елементів третього періоду відбувається аналогічне заповнення електронами
першого, другого та третього підрівнів. Спочатку в Натрію і Магнію заповнюються
електронами 3s-орбіталі, потім від Алюмінію до Аргону заповнюються
р-орбіталі. d-орбіталі залишаються вакантними, тобто не заповнюються.
В атомах елементів четвертого періоду починає заповнюватися 4s-орбіталь,
бо її енергія нижча, чим в 3d-орбіталей. Тому маємо в Калію 4s1 електрон і в Кальцію 4s2 електрони.
Отже, ми розглянули основні принципи, що допоможуть зрозуміти будову
електронних оболонок перших 20 елементів. Ці принципи універсальні, їх застосовують
і до наступних елементів.
IV. Закріплення знань.
-
Скільки електронів
може максимально перебувати на одній орбіталі?
-
По скільки
електронів може бути на s, p, d i f-орбіталях?
-
Який енергетичний
рівень заповнюється раніше – перший чи другий? Чому?
-
Як розподіляються
електрони по орбіталях на р-підрівні?
Керована практика.
Біля дошки двоє учнів. Одному завдання – зобразити будову електронної
оболонки Нітрогену, другому – Фосфору. Записати електронні конфігурації цих
елементів. Що спільне у будові і що відмінне?
Індивідуальна робота на місці – кожному учню зобразити будову електронної оболонки та
записати електронну конфігурацію даного елемента.
V. Домашнє завдання.
V. Домашнє завдання.
1. Вивчити §13 (підручник О.В.Григорович)
2. Відповісти на пит.6-7(ст.74)
3. Виконати завдання№6 (ст.74)
VІ. Підведення підсумків уроку.
-1. На одній
орбіталі може бути не більше ______ електронів.
-2. Спіни
електронів на одній орбіталі повинні бути ______________.
-3. Орбіталі
заповнюються за принципом __________ енергії.
-4. Якщо на
одному енергетичному підрівні є декілька електронів, то вони розміщуються так,
щоб кількість неспарених електронів була _____________.
Немає коментарів:
Дописати коментар