Тема: Нукліди. Ізотопи.
Нуклонне число. Нукліди в природі.
Мета:
- - сформувати уявлення про нукліди та ізотопи, нуклонне, протонне та нейтронне числа;
- - закріпити знання учнів про будову атома та склад ядра;
- - розвивати логічне мислення, інтелектуальні та творчі здібності;
- - виховувати любов до предмета та хімічну культуру.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання та засоби наочності: Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва (довга та коротка форма), схеми моделей атома.
Обладнання та засоби наочності: Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва (довга та коротка форма), схеми моделей атома.
Форми роботи: бесіда, розповідь, усне опитування, міні-самостійна робота.
Структура уроку
І. Організаційний етап ............... 2хв.
ІІ. Актуалізація опорних знань ....... 5-7 хв.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу ....... 20 хв
Закріплення знань .................... 15-20хв.
Домашнє завдання ..................... 1-2хв.
Підбиття підсумків уроку ............. 1-2хв.
Хід уроку
І. Організаційний
етап.
ІІ. Перевірка
домашнього завдання. Відтворення та корекція знань.
Фронтальне опитування.
-
З яких частинок
складається атом? Які їхні характеристики?
-
Що таке атомна
одиниця маси?
-
Які моделі атомів
ми розглядали? Яка модель атома загальноприйнята?
-
Яке сучасне
формулювання Періодичного закону?
Індивідуальна робота з картками (4-5 учнів)
Заповнити таблицю.
Хім.елемент
Склад атома
|
Al
|
||||
Порядковий номер
|
16
|
||||
Відносна атомна маса, Ar
|
12
|
||||
Кількість електронів, е-
|
20
|
||||
Кількість протонів, р
|
12
|
||||
Кількість нейтронів, n
|
Робота біля дошки (2 учні)
Відомо, що елемент містить 26 протонів і 30 нейтронів
(для іншого учня 26 протонів та 28 нейтронів). Який це елемент? Яка відносна
атомна маса елемента? Скільки в нього електронів?
ІІІ. Повідомлення теми, мети,
завдань і цілей уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Розв’язавши попереднє завдання,
ми побачили, що мова йшла про один і той же хімічний елемент. Його порядковий
номер 26, в нього однакова кількість протонів та електронів, але різна
кількість нейтронів, через це і різна відносна атомна маса. Сьогодні на уроці
ми дізнаємося, як називаються види
атомів з однаковим зарядом, але різною масою, навчимося записувати один вид
атомів, але з різною масою; довідаємося, де в природі зустрічаються однакові
види атомів з різною масою. І зможемо відповісти на головне запитання, яке
почало вас цікавити, щойно ми почали говорити про відносну атомну масу, а на
минулому уроці зацікавило вас ще більше – чому ж відносна атомна маса практично
всіх хімічних елементів не є цілочисельна величина.
Розповідь вчителя.
Малюнок 1.
Розглянувши
дані малюнки, можемо кожен з них охарактеризувати
А Б
В Г
Протонів 3 3 3
4
Нейтронів 3
4 3
3
Електронів 3
3 3 4
Бачимо, що А
і В мають однаковий кількісний склад, Б і Г відрізняються . Всього на чотирьох
малюнках бачимо 3 різновиди атомів.
Запишемо:
Нуклід – це різновид
атомів із певним числом протонів і нейтронів у ядрі.
Характеристики нукліда:
Протонне число Z – вказує на
кількість протонів у ядрі;
Нейтронне число N – вказує на
кількість нейтронів у ядрі;
Масове або нуклонне число А – вказує на число нуклонів (протонів і нейтронів) у ядрі
Масове число =
протонне число + нейтронне число
A = Z + N
Позначення нуклідів
Також можна писати
Оксиген-15, Оксиген-16.
Тільки для
Гідрогену для кожного з нуклідів є своя назва. Цих нуклідів є три.
Малюнок 2.
|
Обчислення складу атомів.
Скільки
протонів, нейтронів і електронів міститься в нукліді Плюмбум-210?
Масове число
Плюмбуму 210. Порядковий номер 82. Отже, протонів 82, електронів 82 і нейтронів
N = A – Z; 210-82=128.
Ізотопи. Це різні нукліди
одного хімічного елемента.
Це означає,
що в хімічного елемента є однакова кількість протонів, проте може бути різна
кількість нейтронів, що вплине на масове число. Повернемося до мал.1. Однакова
кількість протонів міститься на 3х схемах – А, Б і В. Отже, А, Б і В – це
ізотопи одного хімічного елемента. У них однакове протонне число (3), але різне
нейтронне число і різне масове(нуклонне) число.
Нукліди в природі.
Усього
відомо понад 2000 нуклідів! Найбільше їх у Ксенону і Цезію (по 36). У більшості
хімічних елементів є природні нукліди
(їх близько 300), а інші добуті штучно.
У природі елементи існують у вигляді суміші різних нуклідів. Наприклад,
Карбон-12, Карбон-13 і Карбон-14. Також є ізотопи у Нітрогену, Хлору, Оксигену.
Деякі нукліди можуть існувати дуже довго, вони називаються стабільними. Ті, які розпадаються, нестабільні, і називаються радіоактивними.
Чому ж
значення відносних атомних мас у таблиці не є цілочисельне? А тому, що визначають
вміст кожного нукліда елемента і обчислюють середнє значення маси. Наприклад,
відомо, що Хлору-35 є 75%, а ще 25% припадає на Хлор-37. Тому середня маса буде
35*0,75+37*0,25=26,25+9,25=35,5.
IV. Керована практика.
Завдання 1.
Серед
поданих нуклідів знайти ізотопи. 23Е,
713Е, 2963Е, 816Е,
2965Е, 24Е.
Завдання 2.
Ядро атома
хімічного елемента містить 2 протони і
один нейтрон. Записати позначення цього атома, указати хімічний символ,
порядковий номер і масове число.
Завдання 3.
Чим
відрізняються за своїм складом ядра атомів нуклідів а)Оксиген-16, Оксиген-17, Оксиген-18;
б) Гідроген-1, Гідроген-2 та Гідроген-3?
Самостійна робота (на ІІ варіанти).
- Чому рівне протонне число? (нуклонне число)
- Скільки протонів,
нейтронів та електронів має кожен з таких нуклідів: 35Cl, 25Mg, 11B (37Cl, 40K, 23Na)
- Атомне ядро якого елемента містить 9p+ i 10n0 ? (5p+ i 6n0)
1. Вивчити §10 (підручник О.В.Григорович)
2. Відповісти на пит.1,4 (ст.57)
3. Виконати завдання№3 (ст.57)
VІ. Підведення підсумків уроку.
-1.Отже,
різновид атомів з певним числом протонів та нейтронів називають _________.
-2. Якщо
нукліди одного хімічного елемента, то у них однакова кількість ___________.
-3. Нукліди
одного хімічного елемента називаються ____________.
-4. Нукліди
Гідрогену називаються ______, ________ і ________.
-5. Протонне
число позначається ___ і показує кількість ______ у ядрі.
-6.
Нейтронне число позначається ____ і показує кількість ______ у ядрі.
-7. А – це
_______ число, яке рівне сумі ________ і _________.
-8. Нукліди
за походженням можна поділити на штучні і ________, а за стабільністю -
________ і __________.
Немає коментарів:
Дописати коментар