Застосування якісних реакцій.

Мета:

Ø   на основі сформованої предметної компетентності щодо якісних реакцій у неорганічній хімії продовжувати вдосконалювати й застосувати набуті знання під час роз’язування практичних завдань,

Ø   показати прийоми оптимального пошуку розв’язування експериментальних задач,

Ø   розвивати логічне мислення, уважність, здатність аналізувати проблему та знаходити раціональний спосіб її вирішення.

     Тип уроку: комбінований
     Форми і методи навчання: фронтальна бесіда, інтелектуальні вправи, парна, групова робота учнів, розв’язування експериментальних задач.
     Обладнання та реактиви: таблиця розчинності кислот, основ і солей, штативи з пробірками; розчини речовин, які необхідні для розв’язування експериментальних задач.
Структура уроку:
I. Організаційний етап………………………….………….…… 1хв.
II. Перевірка домашнього завдання…………………………....2хв.
III. Актуалізація опорних знань учнів…………………………10хв.
IV. Мотивація навчальної діяльності учнів……………………1хв.
V. Вивчення нового матеріалу……………….…………………..18хв.
VI. Узагальнення та систематизація знань…………………….10хв.
VII. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання учнів. Висновки….2хв.
VIII. Домашнє завдання……………………………………………1хв.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП.
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
Самостійна робота
1. Напишіть рівняння реакцій йонного обміну в молекулярній, повній та скороченій йонно-молекулярній формах.
 Варіант I                         Варіант II.
  СuCl2+NaOH=      HCl+Ca(OH)2=
  HCl+Na2SO3=       K2CO3+H2SO4=
  NaI+AgNO3=        KBr+AgNO3=
  Варіант III                     Варіант IV.
 Na3PO4+AgNO3=       CaCl2+AgNO3=
 Na2SO4+BaCl2=       CuSO4+NaOH=
 Al2(SO4)3+KOH=      Na2S+H2SO4=
2. Заповніть порожнє поле формулами речовин, які необхідно додати до запропонованої речовини для здійснення реакцій, що відповідають скороченим йонним рівнянням.
Варіант I.                                            Варіант II.
Х - AgNO3; Ag++Cl-=AgCl   X - BaCl2;  Ba2++SO42-=BaSO4
Варіант III.                                        Варіант IV.
X - H2SO4; H++OH-=H2O      X - AgNO3;  Ag++I-=AgI
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
         На попередніх уроках ми виконували лабораторні досліди, за допомогою яких змогли виявити, що у розчинах хімічних речовин  містяться певні йони: хлорид-, бромід-, йодид-, сульфат-, ортофосфат-, карбонат-іони. Тобто ми одержували часткову інформацію про хімічні речовини.
         Питання про те, з яких йонів (компонентів) складається речовина, вивчає аналітична хімія, а саме один із її розділів – якісний аналіз.
              Де застосовуються якісні реакції?
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
         Аналітична хімія є не тільки частиною хімії, але й тісно переплітається з іншими науками, особливо з фізикою, а також із технікою. На основі принципів і закономірностей цих дисциплін аналітична хімія створює методи аналізу.
         Аналітична хімія тісно пов’язана з різними галузями хімічної науки і виробництва. ЇЇ методами користуються в сільському господарстві, геології, металургії, біохімії, медицині, фізиці тощо.
Кожна галузь господарства країни має прикладну аналітичну службу, яка займається визначенням якості сировини і продукції.
У фармації, наприклад, такою прикладною галуззю є фармацевтичний аналіз –  визначення якості ліків.
Головною метою якісного аналізу є відкриття в досліджуваній пробі окремих катіонів, функціональних груп, молекул або елементів, які входять до її складу, з використанням різноманітних методів аналізу,
У хімічних методах аналізу використовують характерні якісні аналітичні реакції, що супроводжуються зовнішніми ефектами (ознаками): утворенням у розчинах осадів певного кольору або їх розчинення, зміною кольору розчину, виділенням газу без запаху або з певним запахом та ін.
                   Завдання
У пробірках під номерами 1,2 і 3 містяться розчини трьох речовин: хлоридної кислоти, натрій гідроксиду, натрій хлориду. Визначте кожну речовину дослідним шляхом.
    Послідовність розпізнавання
       Висновки
Формула            речовини
1
Беремо проби з кожної пробірки під такими ж номерами. До кожної проби додаємо лакмус. Якщо в одній із пробірок розчин забарвлюється у синій колір, то у цій пробірці розчин лугу. Записуємо номер пробірки (наприклад, пробірка №2)
У пробірці №2  міститься розчин лугу, тому що лише у лужному середовищі лакмус набуває синього кольору.
          NaOH
2
Лакмус змінить своє забарвлення і в кислому середовищі. В одній із пробірок, що залишилися, розчин забарвиться у червоний колір. Записуємо номер пробірки (наприклад, пробірка №3)
У пробірці №3 міститься розчин кислоти, тому, що червоного забарвлення лакмус набуває у кислому середовищі.
              HCl
3
У останній пробірці (залишилась пробірка №1) видимих змін нема. Розчин має нейтральне середовище.
У пробірці №1 міститься розчин солі.
             NaCl
VI. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
Завдання 1.
У трьох пронумерованих пробірках містяться розчини натрій гідроксиду, натрій сульфату, натрій карбонату. Визначте кожну речовину дослідним шляхом.


Послідовність розпізнавання
Висновки
Рівняння хімічних реакцій у молекулярній, повній та скороченій йонній формах
1
Беремо проби з кожної пробірки, доливаємо лакмус. Якщо в одній із пробірок  ламус змінює забарвлення у синій колір, то у цій пробірці міститься луг. Записуємо номер пробірки (наприклад пробірка №3)
У пробірці №3 міститься розчин лугу, тому що у лужному середовищі лакмус набуває синього кольору

2
Залишається дві пробірки з розчинами солей, лакмус не змінив свого кольору. Розчин однієї солі містить карбонат-іон, а другої – сульфат-іон. Для розпізнавання даних речовин найдоцільніше використати сильну кислоту-сульфатну. В одній із пробірок активно відбуватиметься реакція із виділенням газу, який немає запаху (пробірка№1)
У пробірці №1 відбулася реакція з виділенням газу, що не має запаху – вуглекислий газ. Реактивом на карбонат-іон є йони Гідрогену, які містяться у розчинах кислот. Отже, це розчин натрій карбонату.



Na2CO3+H2SO4=Na2SO4+
O2  +H2O
2Na++CO32-+2H++SO42-=
=2Na++SO42-+CO2 +H2O
CO32-+2H+=CO2 +H2O
3
У третій пробірці (пробірка№2) – натрій сульфат. Для підтвердження використовуємо розчин барій хлориду (барій нітрату), випадає білий осад.
Реактивом на сульфат-іони є розчинні солі Барію, при цьому утворюється білий осад.
Na2SO4+BaCl2=BaSO4
+2NaCl
2Na++SO42-+Ba2++2Cl-=
=BaSO4 +2Na++2Cl-
Ba2++SO42-=BaSO4

Завдання 2
     У трьох пронумерованих пробірках містяться розчини натрій ортофосфату, натрій броміду, натрій сульфату. Визначте кожну речовину дослідним методом.
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Параграф, завдання після параграфа, інструктаж з виконання домашнього завдання, повторити параф для виконання практичної роботи.

Немає коментарів:

Дописати коментар