Електролітична дисоціація. Електроліти й неелектроліти.

Мета:
Ø   Ознайомити з поняттям «електролітична дисоціація»;
Ø   формувати поняття про електроліти й неелектроліти;
Ø   формувати здоров’я – зберігаючу компетентність під час висвітлення питання обережного поводження з електроприладами.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форми роботи: бесіда, розповідь учителя, демонстраційний експеримент.
Обладнання: таблиця розчинності, прилад для визначення електропровідності в розчинах. Демонстрація: дослідження речовин та їхніх розчинів на електропровідність. В окремих склянках речовини: дистильована вода, кухонна сіль, цукор, лимонна кислота, сода, розчини хлоридної кислоти, натрій гідроксиду, натрій сульфату.
Структура уроку
І. Організація класу ……………………………………………. 2 хв.
ІІ. Актуалізація опорних знань ………………………………. 5 хв.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу …………………………….. 20 хв.
IV. Закріплення та узагальнення знань …………………… 13 хв.
V. Підбиття підсумків уроку ………………………………….. 3 хв.
VI. Домашнє завдання …………………………………………. 2 хв.

ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Привітання, перевірка готовності учнів  до уроку. Учитель пояснює, що буде вивчатися в новій підтемі, повідомляється тема уроку.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.  Що таке речовина?
2.  Як поділяють речовини?
3.  Як класифікують складні неорганічні сполуки?
4.  Які відомі вам речовини здатні проводити електричний струм?
5.  Хто може пояснити, чому ця властивість притаманна металам?
6.  Які типи хімічного зв’язку ви знаєте?
7.  Чи проводить електричний струм вода?
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Демонстрація «Дослідження речовин та їхніх розчинів на електропровідність»
Для демонстрації використовують: кристалічний натрій хлорид, дистильовану воду, розчин натрій хлориду, кристалічний цукор, розчин цукру, хлоридну кислоту.
(Можна використати «Віртуальну хімічну лабораторію»)
Після проведеного експерименту робимо висновок, що електричний струм не проводить дистильована вода, сухі речовини та розчин цукру, а от розчин натрій хлориду і хлорид на кислота проводить електричний струм.
Проведемо наступний експеримент.
Сухі електроди зануримо в сухий натрій хлорид – лампочка не горить. Тепер приєднаємо до приладу склянку з дистильованою водою й акуратно шпателем насиплемо кілька кристалів натрій хлориду. Спостерігаємо загоряння лампочки.
Розчинені у воді кристали зробили розчин електропровідним.












Електроліти – це речовини, водні розчини або розплави яких розпадаються на йони й тому проводять електричний струм. До них належать речовини з йонним і ковалентним полярним типами зв’язку: солі, кислоти, основи, більшість основних оксидів.
Неелектроліти – це речовини, водні розчини або розплави яких не розпадаються на йони й тому  не проводять електричний струм. До них належать речовини з ковалентним неполярним зв’язком: неметали, речовини не молекулярної будови, більшість органічних сполук.
Електролітична дисоціація
У разі потрапляння у воду речовини з йонним зв’язком, наприклад NaCl, диполі води орієнтуються відносно йонів цієї речовини протилежно зарядженими полюсами. У результаті електростатичної взаємодії між йонами розчиненої речовини й молекулами води відбувається гідратація йонів, що ослабляє зв'язок між ними, який поступово руйнується:
NaClNa+ + Cl-
Сванте Арреніус та інші прихильники фізичної теорії назвали цей процес електролітичною дисоціацією.
Електролітична дисоціація – це розпад електролітів на йони в розчині або розплаві.
Основні положення ТЕД (Сванте Арреніус, 1887р.)
Ø Дисоціація електролітів відбувається під дією полярних молекул розчинника.
Ø Дисоціація – оборотний процес. Зворотний процес називають асоціацією.
Ø Молекули, дисоціюють, розпадаються на катіони (+) й аніони (-), причому заряд усіх катіонів дорівнює сумарному заряду усіх аніонів.
Під дією електричного струму в розчині виникає спрямований рух йонів: катіонів – до катоду, аніонів – до анода.
Na2SO4 2Na+ + SO42-
NaOH → Na+ + OH-

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
1.   Виписати електроліти: натрій гідроксид, магній хлорид, алюміній гідроксид, кисень, вуглекислий газ, силікатна кислота, купрум (ІІ) нітрат, водень, магній оксид.
2.                  Записати рівняння дисоціації цих електролітів.
3.                  Самостійно запишіть рівняння дисоціації речовин:
KOH
CaCl2
HNO3
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учитель робить висновки про навчальні досягнення учнів, оцінює роботу учнів на уроці.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити матеріал параграфа, виконати вправи.

Написати рівняння дисоціації в розчинах таких речовин: K2SO4, H2SO4, RbOH, BaCl2, HBr,AlCl3.

Немає коментарів:

Дописати коментар