Якісні реакції на сульфат-, ортофасфат-, карбонат-іони.

Мета уроку:
Ø   продовжувати формувати предметну компетентність учнів про якісні реакції, вивчити якісні реакції на сульфат-, ортофосфат-, та карбонат-іони,
Ø   вчити застосовувати теоритичні знання на практиці,
Ø   удосконалювати й коректувати вміння складати йонно-молекулярні рівняння,
Ø   розвивати навички дослідження розчинів, уміння спостерігати, робити висновки.
Тип уроку: комбінований.
Форми й методи навчання: фронтальна бесіда, індивідуальна, парна, групова робота учнів, виконання лабораторних дослідів, інтелектуальні вправи.
 Обладнання та реактиви: таблиця розчинності кислот, основ і солей, штатив з пробірками,розчини речовин, які необхідні для проведення реакцій згідно інструкцій проведення лабораторних дослідів.
Структура уроку:
I. Організаційний етап. Перевірка домашнього завдання………...3хв.
II. Актуалізація опорних знань учнів……………………………….10хв.
III. Мотивація навчальної діяльності учнів………………….……..1хв.
IV. Вивчення нового матеріалу……………………………..………..18хв.
V. Узагальнення та систематизація знань………………………….10хв.
VI. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання учнів. Висновки……..2хв.
VII. Домашнє завдання…………………………………………………1хв.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
       1. Складіть три-чотири молекулярні рівняння, що відповідають скороченому йонно-молекулярному.
Варіант                                     Варіант – II
Ag++Cl-=AgClâ               Ag++Br-=AgBrâ 
2. Лабораторний дослід (за демонстраційним столом для одного-двох учнів)
Учень 1.
Виявіть хлорид-іони в запропонованому вам розчині калій хлориду за допомогою якісної реакії на хлорид-іон.
За допомогою якої речовини виявляють хлорид-іони? Яка ознака цієї реакції?
Учень 2.
Виявіть бромід-іони в запропонованому вам розчині калій броміду за допомогою якісної реакції на бромід-іони.
За допомогою якої речовини виявляють бромід-іони? Яка ознака цієї реакції?
3. Як виявити у розчині електроліту йодид-іони?
4. Складіть 2-3 молекулярні рівняння, що відповідають скороченому йонно-молекулярному:
Ag++I-=AgIâ       
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Користуючись таблицею розчинності кислот, основ та солей, ви вже знаєте, що крім досліджених вами аніонів є ще інші. Сьогодні продовжимо якісний аналіз  з метою виявлення у розчинах електролітів сульфат-, ортофосфат-, кабронат-іонів.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Виконання лабораторного досліду 9.
                   Виявлення сульфат-іонів у розчині.
До розчину натрій сульфату додаємо розчин барій нітрату або барій хлориду. Що спостерігаємо? Так, утворюється білий осад. Записуємо рівняння реакцій в молекулярній, повній та скороченій йонно-молекулярній формах:
 Na2SO4+Ba(NO3)=BaSO4â +2NaNO3
 2Na++SO42-+Ba2++2NO3-=BaSO4â+2Na++2NO3-
Ba2++SO42-=BaSO4â     
Якісним реактивом на сульфат-іон є йони Барію, при цьому утворюється білий дрібнокристалічний осад барій сульфату.
─ З’ясуйте, чи розчиняється осад у розбавленій нітратній кислоті.
Осад барій сульфату при додаванні розбавленої нітратної кислоти не розчинається.
Лабораторний дослід 10.
Виявлення ортофосфат-іонів у розчині.
До розчину натрій ортофосфату додаємо розчин аргентум нітрату. Яка ознака реакції? Утворюється жовтий осад. Записуємо рівняння реакції в молекулярній та повній і скороченій йонно-молекулярній формах:
 Na3PO4+3AgNO3=Ag3PO4â+3NaNO3
  3Na++PO43-+3Ag++3NO3-=Ag3PO4â+3Na++3 NO3-
  3Ag++PO43-=Ag3PO4â 
Реактивом на ортофосфат-іон є йони Аргентуму, при цьому утворюється жовтий осад.
─ З’ясуйте, чи розчиняється осад у розбавленій нітратній кислоті.
Осад аргентуму(I)ортофосфату при додаванні розбавленої нітратної кислоти не розчиняється.
Лабораторний дослід 11.
              Виявлення карбонат-іонів у розчині.
До розчину натрій карбонату додаємо розчин хлоридної кислоти. Яка ознака реакції? Виділяється газ. Запишіть рівняння реакції в молекулярній, повній та скороченій йонно-молекулярній формах.
Na2CO3+2HCl=2NaCl+CO2á+H2O
 2Na++CO32-+2H++2Cl-=2Na++2Cl-+CO2á+H2O
 CO32-+2H+=CO2 á+H2O
Реактивом на карбонат-іон є йони Гідрогену, при цьому виділяється газ, який не має запаху – вуглекислий газ.
         Реакції за участю певних йонів, які відбуваються з характерним зовнішнім ефектом (утворення осаду, виділення газу, поява чи зміна забарвлення розчину), називають, якісними реакціями. Їх здійснюють з метою виявлення різних  йонів у розчині, розпізнавання сполук.
      Робота з підручником. На що необхідно звертати увагу під час проведення якісних реакцій?

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
1. Доведіть якісний склад сульфатної кислоти. За допомогою яких якісних реакцій можна це здійснити? Складіть молекулярні, повні та скорочені йонно- молекулярні рівняння?
2. Доведіть якісний склад ортофосфатної кислоти. За допомогою яких якісних реакцій можна це здійснити? Складіть молекулярні, йонні та скорочені йонно-молекулярні рівняння.
3. У трьох пронумерованих пробірках містяться розчини: натрій карбонату, сульфатної кислоти і натрій сульфату. За допомогою яких хімічних реакцій можна відрізнити ці розчини? Складіть молекулярні, повні та скорочені йонно-молекулярні рівняння.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ. ВИСНОВКИ.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Параграф, завдання після параграфа, інструктаж з виконання домашнього завдання.

Немає коментарів:

Дописати коментар