Насичені й ненасичені, концентровані й розведені розчини.

Мета:
Ø   формувати знання про види розчинів;
Ø   ознайомити учнів із класифікацією розчинів за розчинністю речовин;
Ø   формувати вміння розв’язувати розрахункові задачі.
Тип уроку: засвоєння вмінь і навичок.
Форми роботи: бесіда, виконання вправ.
Обладнання: таблиця розчинності кислот, солей, основ; періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
Структура уроку

І. Організація класу …………………………………………….. 2 хв.
ІІ. Актуалізація опорних знань ……………………………….. 8 хв.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу …………………………......... 15 хв.
IV. Тренувальні вправи ………………………………………... 15 хв.
V. Підбиття підсумків уроку …………………………………… 3 хв.
VI. Домашнє завдання ………………………………………….. 2 хв.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Привітання, перевірка готовності учнів  до уроку.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальна бесіда
1.     Яку систему називають дисперсною?
2.     Що таке розчин?
3.     Яку речовину називають розчиненою?
4.     Який універсальний розчинник ви знаєте?
5.     Що таке розчинність?
6.     Який хімічний зв'язок називають водневим?
Повідомлення теми уроку.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Уявімо стакан чаю. Хтось із вас любить несолодкий чай і всипає лише одну ложку цукру, а хтось дуже солодкий і всипає 5 ложок.
Чим відрізнятимуться ці розчини?   
Є ще перенасичені розчини. Це розчин, в якому можна розчинити більше речовини, ніж у насиченому, внаслідок підвищення температури. Але під час охолодження такого розчину відбувається випадання осаду «зайвої» розчиненої речовини. Такі розчини використовують для вирощування кристалів.
Та поряд з тим бувають розчини концентровані, але ненасичені (наприклад: цукор у воді), та розведені, але насичені (наприклад: крейда у воді)
Склад розчинів відображають за допомогою масової частки розчиненої речовини. Масова частка речовини в розчині показує, яку частину від всієї маси розчину складає розчинена речовина.
Масову частку можна обчислити за формулою:
У відсотках:
Маса розчину дорівнює:
Знаючи масу розчину і масову частку розчиненої речовини, можна знайти масу речовини:
IV. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ
Задача 1.
Обчисліть масову частку розчиненої речовини в розчині, одержаному в результаті змішування 20 г цукру і 130 г води.
Розв’язання
Задача2
Обчисліть, яку масу кухонної солі й води необхідно взяти для приготування 200 г розчину з масовою часткою розчиненої речовини 10 %.
Розв’язання
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учитель робить висновки про навчальні досягнення учнів, оцінює роботу учнів на уроці.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити матеріал параграфа, виконати вправи.
Заповнити таблицю.
Речовина
m (речовини), г
m (води), г
m (розчину), г
М.ч. (речовини), %
K2SO4
75


15
NaNO3
20
70


NaOH
50

200

H2SO4

70

98




Немає коментарів:

Дописати коментар