Теплові явища, що супроводжують розчинення речовин. Розчинення як фізико – хімічний процес.

Мета:
Ø   Дати уявлення про теплові явища, що супроводжують процес розчинення;
Ø     зясувати внутрішню сутність процесу розчинення;
Ø   формувати знання учнів про фізико – хімічну природу процесу розчинення.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форми роботи: бесіда, розповідь учителя, демонстрація.
Обладнання: демонстрація «Теплові явища під час розчинення»; комп’ютер.
Структура уроку
І. Організація класу ……………………………………………. 2 хв.
ІІ. Актуалізація опорних знань ………………………………. 5 хв.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу ……………………………… 20 хв.
IV. Закріплення та узагальнення знань …………………….. 13 хв.
V. Підбиття підсумків уроку ………………………………….. 3 хв.
VI. Домашнє завдання …………………………………………. 2 хв.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Привітання, перевірка готовності учнів  до уроку.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальна бесіда
·        Дисперсна система
·        Розчин
·        Розчинювала речовина
·        Розчинник
·        Розчинність
·        Фактори, що впливають на розчинність
·        Класифікація речовин за розчинністю
·        Розведений розчин
·        Концентрований розчин
·        Насичений розчин
·        Ненасичений розчин
Повідомлення теми уроку.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Демонстрація
У три хімічні склянки наливаємо приблизно по 25 мл води, у кожну занурюємо термометр і записуємо температуру.
Потім у першу склянку додаємо приблизно 2,5 г натрій хлориду, акуратно перемішуємо, вимірюємо температуру.
У другу  склянку додаємо приблизно 2,5 г амоній нітрату, перемішуємо, вимірюємо температуру.
У третю склянку акуратно доливаємо приблизно 2,5 мл концентрованої сульфатної кислоти, перемішуємо, вимірюємо температуру (нагадаємо учням правила роботи з кислотами).
Порівняємо, як змінилася температура в кожній склянці.
Це пов’язано з енергією, яка виділяється або поглинається в результаті певних хімічних процесів, що відбуваються під час розчинення.
Q1 < Q2 – розчинення супроводжується виділенням теплоти (H2SO4 + H2O)
Q2 > Q1 – розчинення супроводжується поглинанням теплоти (NH4NO3 + H2O)
Розчинення – фізико – хімічний процес. 
Демонстрація
У склянку з водою зануримо кілька кристалів калій перманганату.
-         Відбувається руйнування кристалічної гратки твердих речовин до молекул.
-         Відбувається процес розподілу молекул розчиненої речовини між молекулами розчинника (дифузія).
Руйнування кристалів розчиненої речовини і дифузія частинок – це фізичні процеси.
Взаємодія частинок розчиненої речовини з водою (гідратація) з утворенням гідратів – це хімічні процеси.
Отже, розчинення – це фізико – хімічний процес.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ.
-          Які найпоширеніші процеси супроводжують розчинення?
-         Чи можна стверджувати, що розчинення є лише фізичним або хімічним процесом?
Задача 1
 У 100 г води розчинили 20 г солі. Масова частка солі у розчині становить:
А) 20 %;                 Б) 120 %;                  В) 5 %;             Г) 16 %.
Задача 2
Яку кількість речовини натрій гідроксиду і який об’єм води потрібно взяти для приготування 500 г розчину з масовою часткою лугу 4 %?
Задача 3
Нітратна кислота, що міститься в 50 г розчину з масовою часткою кислоти 6,3 %, повністю прореагувала із цинк оксидом. Обчисліть кількість речовини солі, що утворилася в результаті реакції.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учитель робить висновки про навчальні досягнення учнів, оцінює роботу учнів на уроці.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити матеріал параграфа, виконати вправи.
Задача
Скільки грамів розчину натрій гідроксиду з масовою часткою лугу 4 % потрібно використати для повної нейтралізації 30 г хлоридної кислоти з масовою часткою НCl 5%?


Немає коментарів:

Дописати коментар