Розчинність речовин, її залежність від різних чинників.

Мета:
Ø   Розвивати знання учнів про розчини на прикладі поняття «розчинність»;
Ø   з’ясувати фактори, що впливають на розчинність речовин, формувати знання про види розчинів;
Ø   формувати вміння розв’язувати розрахункові задачі.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форми роботи: бесіда, виконання вправ.
Обладнання: таблиця розчинності кислот, солей, основ; періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
Структура уроку
І. Організація класу …………………………………………….. 2 хв.
ІІ. Актуалізація опорних знань ……………………………….. 5 хв.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу ………………………………. 20 хв.
IV. Закріплення та узагальнення знань ……………………… 13 хв.
V. Підбиття підсумків уроку …………………………………… 3 хв.
VI. Домашнє завдання –………………………………………….2 хв.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Привітання, перевірка готовності учнів  до уроку.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальна бесіда
1.     Що таке істинний розчин?
2.     Чому вода є універсальним розчинником?
3.     Назвіть інші відомі вам розчинники.
4.     Який зв'язок називають водневим?
5.     Що означають поняття «малорозчинна речовина», «практично нерозчинна речовина»?
6.     Назвіть відомі вам речовини, які практично не розчиняються у воді.
Повідомлення теми уроку.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Не всі речовини однаково розчиняються у воді.
Проведемо експеримент:
Візьмемо дві склянки  по 20 мл води й додаватимемо в них порціями однакову кількість: у першу – цукру, у другу – питної соди.
Зверніть увагу, після скількох порцій, яка з цих речовин перестане розчинитися, а яку ще можна додавати й вона продовжує розчинятися?
Кількісно здатність розчинятися у воді визначається фізичною величиною – розчинністю.
Розчинність – це фізична величина, що показує, яку масу певної речовини можна розчинити в 1 л розчинника за певних температури й тиску

Подібне розчиняється в подібному











Розчинність речовин у воді залежить від зовнішніх умов.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
1.  Закінчити речення:
а) з підвищенням температури розчинність твердих речовин ……., а газуватих ……… .
б) за зниження тиску розчинність газів …….. .
2.  Гра «Вірю – не вірю»
-         Розчин – речовина, що має рідкий агрегатний стан.
-         Розчин – однорідна багатокомпонентна суміш.
-         Розчинність кухонної солі збільшується з підвищенням температури.
-         Розчинність кухонної солі зменшується з підвищенням тиску.
3.  Задача
У 620 г розчину, насиченого за 20ºC, міститься 120 г калій нітрату. Обчисліть розчинність цієї солі за температури 20ºC.
Розв’язання
1.     Обчислимо масу розчинника.
620 – 120 = 500 (г)
2.     Приймаємо густину розчинника за 1 г/мл. Отже, об’єм розчинника дорівнює 0,5 л.
У 0,5 л розчинника міститься 120 г KNO3
У 1 л розчинника міститься х г KNO3
 x=1*120/0.5=240
Відповідь: за 20C розчинність KNO3 дорівнює 240 г/л.
4.  Задача
Обчисліть масу калій сульфату, що виділиться зі 100г розчину, насиченого за 100 C, якщо остудити цей розчин до 0 C. (Розчинність K2SO4 за температури  100 C дорівнює 154 г/л, за 0 C  -  68 г/л)
Розв’язання
У 100 г розчину міститься:
15,4 г K2SO4 за 100 C
6,86 г K2SO4 за 0 C
               m(K2SO4) = 15,4 – 6,85 = 8,55 (г)
Відповідь: m(K2SO4) = 8,55 г
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учитель робить висновки про навчальні досягнення учнів, оцінює роботу учнів на уроці.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити матеріал параграфа, виконати вправи. 




Немає коментарів:

Дописати коментар