Кристалогідрати

Мета:
Ø   Сформувати поняття «кристалогідрати»;
Ø   формувати вміння розв’язувати розрахункові задач.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форми роботи: розповідь учителя, демонстрація, розв’язування задач.
Обладнання: зразки кристалогідратів; комп’ютер.
Структура уроку
І. Організація класу ……………………………………………. 2 хв.
ІІ. Актуалізація опорних знань ………………………………. 5 хв.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу ……………………………... 15 хв.
IV. Закріплення та узагальнення знань …………………. 18 хв.
V. Підбиття підсумків уроку ………………………………….. 3 хв.
VI. Домашнє завдання …………………………………………. 2 хв.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
Привітання, перевірка готовності учнів  до уроку.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Закінчити речення:
-   Розчинення речовин у воді – …. процес.
-  Фізичний бік процесу супроводжується …… теплоти, хімічний – …
- Взаємодію молекул води з молекулами або йонами розчиненої речовини називають ….. .
Повідомлення теми уроку.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Гідратація – це приєднання молекул води до молекул або йонів розчиненої речовини. Гідратація може здійснюватися без руйнування і з руйнуванням молекул води.
Гідратація без руйнування молекул води веде до утворення гідратів. Вона обумовлена електростатичною і ван – дер – вальсовою взаємодіями,  координаційними, а інколи водневими зв’язками.  Гідратація у розчині – окремий випадок сольватації. Обумовлює розчинність речовин у воді, електролітичну дисоціацію, кінетику і рівновагу реакцій у водних розчинах, утворення кристалогідратів.
Кристалогідрати – це кристалічні речовини, до складу яких входить певне число молекул води.
Вода, що входить до складу кристалогідрату, називається кристалізаційною.
Наприклад: ( Демонстрація зразків)
CuSO4 * 5H2O – мідний купорос (купрум (ІІ) сульфат пентагідрат)
FeSO4 * 7H2O – залізний купорос (ферум (ІІ) сульфат гептагідрат)
CаSO4 * 2H2O – гіпс (кальцій сульфат дигідрат)
Na2SO4 * 10H2O – глауберова сіль (натрій сульфат декагідрат)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ.

1.     Обчислити відносну молекулярну масу мідного купоросу та глауберової солі.
2.     Обчисліть масову частку кристалізаційної води в залізному купоросі.
3.     Визначте формулу кристалогідрату цинк сульфату, якщо відомо, що 53,8 г кристалогідрату містить 32,2 г солі.
4.     Обчисліть масову частку купрум (ІІ) сульфату в розчині, який утворився змішуванням 25 г купрум (ІІ) сульфату пентагідрату та 200 г води.

5.     Обчисліть масову частку кальцій сульфату в розчині, який утворився змішуванням 34,4 г кальцій сульфату дигідрату та 300 г води.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учитель робить висновки про навчальні досягнення учнів, оцінює роботу учнів на уроці.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити матеріал параграфа, виконати вправи.
Скласти задачі на приготування розчинів і розв’язати їх 

Немає коментарів:

Дописати коментар