Реакції йонного обміну між розчинами електролітів. Умови їх перебігу.

Цілі уроку: 
Ø   розширити знання про реакції обміну, розкрити суть реакцій йонного обміну;
Ø   навчити учнів складати повні та скорочені рівняння реакцій йонного обміну і пояснити їхню суть з погляду електролітичної дисоціації;
Ø   формувати практичні навички під час виконання хімічного експерименту, здатність працювати в режимі парної роботи
Ø   розвивати та вдосконалювати хімічну мову учня;
Ø   формувати соціальні компетенції: аналізувати результат спостережень, толерантно доводити свою точку зору, формувати активність у прийнятті рішень, зіставляти, узагальнювати, робити висновки, засвоювати нові знання.
Тип уроку: засвоєння нових знань, урок – дослідження.
Форми й методи навчання: фронтальна бесіда, елементи проблемного навчання, індивідуальна, парна, групова робота учнів, виконання лабораторних дослідів, ігрові елементи, інтерактивні вправи,
Обладнання та реактиви: таблиця «Розчинність кислот, основ та солей у воді», штативи з пробірками, розчини речовин: натрій сульфат, натрій хлорид, натрій карбонат, барій хлорид, натрій гідроксид, фенолфталеїн.
                                                      Структура уроку
   I. Організаційний етап………………………………………........1хв.
  II. Актуалізація опорних знань учнів…………………………….3хв.
 III.  Мотивація навчальної діяльності……………………………1хв.
 IV.  Вивчення нового матеріалу………………………………….30хв.
 V. Узагальнення та систематизація знань……………………….8хв.
VI. Рефлексія. Оцінювання результатів………………………….1хв.
VII. Домашнє завдання……………………………………………..1хв.
                                                        
ХІД УРОКУ
 I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
                        Експрес-опитування.
1) Які типи реакцій вам відомі?
2) Які реакції називаються реакціями обміну?
3) Назвіть ознаки хімічних реакцій.
4) Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слова «електроліт», «неелектроліт»
5) Чому розчини та розплави електролітів проводять електричний струм?
6) Охарактеризуйте процес електролітичної дисоціації.
  Індивідуальна робота
 (учні працюють біля дошки)
Складіть рівняння дисоціації таких електролітів:
HCl            NaOH             Na2CO3
H2SO4            KOH              BaCl2
HNO3             Ba(OH)2            AgNO3
 Групова робота
Заповніть таблицю
Складіть формули сполук, утворених такими йонами:







III.  МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ:
                     Запитання до учнів класу
1) Які із цих речовин є електролітами?
2) Чому інші речовини є неелектролітами?
             Між електролітами, формули яких записані в нашій таблиці, можуть відбуватися хімічні реакції. Продуктами цих реакцій будуть нові електроліти або неелектроліти.
Учитель: Як у процесі реакцій утворюються нові електроліти чи неелектроліти? Як називаються реакції між електролітами? Які умови їх проходження (перебігу)?
Тому сьогодні на уроці ми вивчимо, як відбуваються реакції обміну між розчинами електролітів, розглянемо умови, за яких ці реакції відбуваються до кінця.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Учитель: давайте проведемо дослід.
             Додаємо до розчину купрум(II)сульфату розчин натрій гідроксиду.
             Що спостерігаєте?
             Складаємо рівняння реакції (усі учні  записують у зошит, а один – біля дошки):
                               CuSO4+2NaOH=Cu(OH)2+Na2SO4
             Це молекулярне рівняння. Яка речовина випала в осад? Чи дає воно відповідь на питання: що відбувається в розчині після взаємодії речовин?  Заглянемо до таблиці розчинності й перевіримо розчинність кожного з продуктів реакцій. Оскільки хімічна реакція відбулася між розчинами електролітів, то розглянемо це рівняння з точки зору електролітичної дисоціації. Ви вже знаєте, як дисоціюють основи, кислоти, солі, тому кожну формулу електроліту зображають в дисоційованій формі. Осад, що утворився в результаті реакції – це неелектроліт, тому він не розпадається на йони.
Cu2++SO42-+2Na++2OH-=Cu(OH)2 â+2Na++SO42- - повне йонно-молекулярне рівняння
Переглянемо наявність йонів до і після реакції. Виписуємо йони з лівої частини рівняння, яких нема у правій частині, а з правої частини – формулу неелектроліту.
Cu2++2OH-=Cu(OH)2 â   - скорочене йонно-молекулярне рівняння
- Які йони взяли участь в реакції?
- Чому випав осад?
             Висновок. Загальне правило перебігу хімічних реакцій йонного обміну – це обмін йонів і їх поєднання з утворенням неелектролітів. Утворення осаду – це перша ознака перебігу реакцій йонного обніму до кінця.
Учні виконують лабораторну роботу№4
«Реакції обміну між електролітами, що відбуваються з утворенням осаду».
Учитель нагадує про дотримання правил техніки безпеки.
Учень на дошці записує молекулярне, повне та скорочене йонно-молекулярне рівняння реакцій.
Учні виконують лабораторну роботу№5
«Реакції обміну між електролітами, що відбуваються з виділенням газу».
Учитель нагадує про дотримання правил техніки безпеки.
             - Що спостерігаєте під час перебігу реакції?
             - Який газ виділився під час реакції?
На дошці учень записує молекулярне рівняння реакції.
             - Чому утворився газ? Які частинки реагують?
Отже, виділення газу є другою умовою перебігу реакції йонного обміну між розчинами електролітів.
 Учні виконують лабораторну роботу№6.
«Реакції обміну між електролітами, що відбуваються з утворенням слабкого електроліту»
Вчитель нагадує про правила техніки безпеки.
             - Чому і як індикатор змінив своє забарвлення?
             - Що спостерігаємо після додавання хлоридної кислоти?
             - Чому індикатор знову змінив своє забарвлення?
             - Які речовини є продуктами реакції?
        Учень на дошці записує молекулярне, повне та його скорочене йонно-молекулярне рівняння.
             - Які йони з’єдналися?
    Умовою реакції йонного обміну, за якої вона йде до кінця – утворення води.
Така реакція є реакцією нейтралізації.
Реакція нейтралізації – це завжди взаємодія між йонами Гідрогену та гідроксильної групи.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
Отже, ми розглянули три умови перебігу реакцій йонного обміну до кінця.
Які це умови? Який процес відбувається під час реакцій обміну між електролітами? (обмін йонами і зв’язування йонів).
    У кожному випадку одна з новоутворених речовин належить до неелектролітів або є малодисоційованою речовиною.
Реакції йонного обміну – реакції між електролітами (основами, кислотами, солями)
 Утворення:
1) осаду                                                                                 умови реакцій
2) газу                                                                                   йонного обміну
3) води або іншого слабкого електроліту

                                              Самостійна робота
  Варіант I
1. Одночасне перебування яких йонів у розчинах  неможливе?
а) Pb2+ і Cl-                         д) H+ і CO32-
б) K+ і Cl-                            е) H+ і OH-
в) Ba2+ і NO3-                        є) Cu2+ і OH-
г) Pb2+ і S2-
2) Між якими попарно взятими розчинами електролітів відбудуться реакції обміну?
            а) Барій хлорид і нітратна кислота;
            б) Барій хлорид і аргентум(I)нітрат;
            в) Барій гідроксид і нітратна кислота;
            г) Натрій сульфат і калій хлорид.
Напишіть молекулярні, повні та скорочені йонно-молекулярні рівняння можливих реакцій.
Варіант II
1. Одночасне перебування яких йонів у розчинах неможливе?
а) H+ і OH-  г) Ba2+ і CO32-   є) Na+ і ОН-
б) Ag+ і NO3-     д) Ag+ і Cl-
в) Ca2+ і PO43-   е) Ca2+ і CO32-
2. Установіть відповідність між реагентами за скороченими йонно-молекулярними реакцій.
             Реагенти:                                     Рівняння:  
а) Na2S та HCl        1)Cu2++2OH-àCu(OH)2 â          
б) BaCl2 та Na2SO4       2) 2H++CO32- à CO2 á +H2O
в) K2CO3 та H2SO4       3) 2H++S2-  à H2S á
г) CuSO4 та NaoH        4) Ba2++SO42-  à BaSO4 â    

   а
 б
   в
  г




VI. РЕФЛЕКСІЯ. ОЦІНЮВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ.
1) Про що ви дізналися на уроці?
2) Чого ви навчилися на уроці?
3) Чи досягли ми поставленої мети?
Учитель: Враховуючи вашу роботу на різних етапах уроку, я ставлю такі бали…
Значно краще, ніж завжди, сьогодні на уроці працювали…
А від учнів….я чекала більшої активності та вищих результатів роботи.
 Дякую за співпрацю!
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. 

Немає коментарів:

Дописати коментар