Якісні реакції на хлорид-, бромід-, йодид-йони.

Цілі уроку:
Ø   актуалізувати уявлення учнів про якісні реакції: дії індикаторів на розчини кислот і лугів;
Ø   формувати предметну компетентність щодо визначення аніонів у розчинах за допомогою якісних реакцій,
Ø   учитись застосовувати теоретичні знання на практиці;
Ø   удосконалювати й корегувати вміння складати йонно-молекулярні рівняння.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Форми й методи навчання: фронтальна бесіда, індивідуальна, парна, групова робота учнів, виконання лабораторних дослідів, інтелектуальні вправи.
Обладнання та реактиви: таблиця розчинності основ, кислот і солей, пробірки, лакмус, фенолфталеїн, метиловий оранжевий, розчини хлоридної кислоти, натрій гідроксиду, калій хлориду, аргентум нітрату, калій броміду, калій йодиду.
                                                       Структура уроку
   I. Організаційний етап…………………………………………..1хв.
  II. Актуалізація опорних знань учнів……………………..……8хв.
 III. Мотивація навчальної діяльності учнів……………….…...1хв.
 IV. Вивчення нового матеріалу…………………………………..20хв.
 V. Узагальнення та систематизація знань………………………12хв.
 VI. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання учнів. Висновки…2хв.
VII. Домашнє завдання…………………………………..………….1хв.
                                                           ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
                                     Фронтальна бесіда
     ─ Які речовини називаються індикаторами?
     ─ Назвіть відомі вам індикатори.
     ─ Як змінює своє забарвлення лакмус у розчинах кислот і лугів?
     ─ Як змінює своє забарвлення метиловий оранжевий у розчинах кислот і лугів?
     ─ У розчинах яких речовин фенофталеїн набуває малинового забарвлення?
                       Лабораторний дослід

                           Варіант 1
                            Варіант 2
За допомогою індикаторів, які є на вашому столі, виявіть гідроксид-іони у запропонованому вам розчині.
За допомогою індикаторів, які є у вашому наборі реактивів, виявіть гідроген-іони у запропонованому вам розчині.

─ За допомогою якого індикатора можна найкраще виявити гідроксид-йони?
─ Яким індикатором найкраще виявити гідроген-йони?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ?
Крім катіонів Гідрогену у кислотах є аніони кислотних залишків. Чи можна виявити аніони кислотних залишків у кислотах та відповідних солях?
Розділ хімічної науки – аналітична хімія – вивчає склад і структуру хімічних речовин. Якісний аналіз дозволяє визначити присутність або відсутність певних катіонів та аніонів.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Виконання лабораторного досліду 6.
  Виявлення хлорид-йонів у розчині.
До розчину калій хлориду додаємо розчин аргентум нітрату. Яка ознака реакції? Так, утворюється білий сироподібний осад. Записуємо рівняння реакції в повній та скороченій йонно-молекулярній формах:
KCl+AgNO3=AgClâ+KNO3
K++Cl-+Ag++NO3-=AgClâ+ K++ NO3-
 Cl-+Ag+=AgClâ     
Реактивом на хлорид-йони є аргентум нітрат, при цьому утворюється білий сироподібний осад.
         Лабораторний дослід 7
Виявлення бромід-йонів у розчині.
До розчину калій броміду додаємо розчин аргентум нітрату. Яка ознака реакції? Утворюється світло-жовтий осад. Записуємо рівняння реакції в молекулярній, повній та скороченій йонно-молекулярній формах:
 KBr+AgNO3=AgBrâ+KNO3
 K++Br-+Ag++NO3-=AgBrâ+K++NO3-
 Ag++Br-=AgBrâ               
Використовуючи аргентум нітрат, можна визначити і бромід-йони. В результаті реакції утворюється аргентум бромід – світло-жовтий осад.
Лабораторний дослід 8.
Виявлення йодид-йонів
До розчину калій йодиду додаємо розчин калій нітрату. Яка ознака реакції? Утворюється жовтий осад. Записуємо рівняння реакції в молекулярній, повній та скороченій  йонно-молекулярних формах:
 KI+AgNO3=AgIâ+K++NO3-
 K++I-+Ag++NO3-=AgIâ+K++NO3-
 I-+Ag+=AgIâ   
Реактивом на йодид-іон є аргентум нітрат. При цьому утворюється жовтий осад аргентум йодиду.
  IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
Варіант-1
У трьох пронумерованих пробірках містяться розчини: натрій хлориду, натрій броміду, натрій йодиду. За допомогою яких хімічних реакцій можна розпізнати ці розчини? Складіть молекулярні, повні та скорочені йонно - молекулярні рівняння реакцій.
Варіант-2
У трьох пронумерованих пробірках містяться розчини: хлоридної кислоти, барій йодиду, та натрій гідроксиду. За допомогою яких хімічних реакцій можна відрізнити ці розчини. Складіть молекулярні, повні та скорочені йонно-молекулярні рівняння реакцій.
 Завдання для класу
Доведіть якісний склад хлоридної кислоти. За допомогою яких реакцій можна це зробити? Складіть молекулярні, повні та скорочені йонно-молекулярні рівняння реакцій.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ. ВИСНОВКИ.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Параграф, завдання після параграфа, інструктаж з виконання домашнього завдання.

Немає коментарів:

Дописати коментар