Узагальнення та систематизація знань з теми «Розчини»

Девіз:  «Просто знати – це не все, знання потрібно використовувати»
Й. Гете
Цілі уроку:
Ø   узагальнити, систематизувати та скоригувати знання учнів про фізико-хімічну природу процесу розчинення, про електроліти й неелектроліти, електролітичну дисоціацію, йонні рівняння;
Ø   з’ясувати рівень засвоєння знань, умінь і навичок про процеси, що протікають у розчинах, рівень розуміння основних понять, умінь, використання їх на практиці;
Ø   розвивати вміння спостерігати, аналізувати, працювати творчо, робити висновки;
Ø   виховувати ініціативу та самостійність.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок.
Форми роботи: виконання вправ, розв’язувана розрахункових задач, робота в групах,виконання дослідів, елементи проблемного навчання; аукціон знань.
Обладнання:  суміші однорідні (розчини) і неоднорідні: р-н NaCl, цукру; сік і крохмаль; олія і вода; солодка та мінеральна води; прилад для виявлення електроліту; розчини: CuSO4 , NaOH, HCl, Na2CO3, FeCl3, таблиці; таблиця «Розчинність основ, кислот і солей».
      «Люди, які утворюють таємничу групу геніїв, володіють трьома якостями: спостережливістю, уявою, інтуїцією».
                                                                                                                   Андре Моруа
ХІД УРОКУ
I.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
II.   МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
          1. Повторити основні поняття теми.
          2.  Перевірити:
                             а) вміння записувати рівняння реакцій йонного обміну
                            б) вміння розв’язувати розрахункові задачі
III.  УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
                                 1. «Мозковий штурм»
1) Однорідна система, що складається з двох і більше компонентів
2) Розчин, у якому кількість речовин за певної температури більше не розчиняються.
3) Дисперсна система, у якій дрібні часточки твердої речовини рівномірно розподілені в рідині.
4) Дисперсна система, у якій часточки розчиненої речовини не помітні неозброєним оком, але які можна побачити за допомогою спеціальних приладів.
5) Дисперсна система, у якій часточки рідини рівномірно розподілені в рідкому розчиннику.
6) Електроліт, у процесі дисоціації якого в розчині утворюється один вид катіонів – Н+
7) Процес розпаду електроліту на йони в розчині або розплаві.
8) Реакції взаємодії йонів у розчинах електролітів.
9) Електроліт, у результаті дисоціації якого в розчині утворюється один вид йонів.
10) Реакція взаємодії між розчинами  кислот і основ
11) Електроліти, у процесі дисоціації яких утворюються катіони металів і аніони кислотних залишків.
12) Речовини, до складу яких входять молекули води.
                 2. Домашнє завдання
   Демонстрація сумішей однорідних та неоднорідних (презентація)
               3. Тестові завдання
1) Розділіть (умовно) наведені нижче речовини по здатності розчинятися у воді
                                      а) добре розчинні
                                      б) малорозчинні
                                      в) практично нерозчинні
     Речовини:
                        Цукор                             (а)
                        Аргентум хлорид         (в)
                        Мідний купорос           (а)
                        Гіпс                                (б)
                       Питна сода                    (а)
                       Кухонна сіль                 (а)
2) У лабораторних умовах розчинник від розчиненої речовини можна відділити за допомогою:
                             а) відстоювання
                             б) випаровування
                             в) фільтрування
3) Під час розчинення у воді твердої речовини з підвищенням температури її розчинність, як правило…, а розчинність газоподібної речовини….
4) Який графік найбільш правильно відображає залежність розчинності калій нітрату KNO3 у воді від температури?















5) Зимою, під час ожеледиці, дорогу, покриту льодом, посипають NaCl  або CaCl2 при цьому лід топиться. Це пояснюється тим що:
           а) розчин, що утворюється, має температуру вищу, ніж розчинник;
            б) розчин, що утворюється, має температуру нижчу, ніж розчинник;
             в) відбувається виділення теплоти;
             г) відбувається поглинання теплоти.
Завдання 4. Розв’язування задач по таблиці.
      Розчини характеризуються ще й за кількісним складом. Вас попросили допомогти консервувати: приготувати сироп. Зробіть підрахунки.







Завдання 5. Задача для класу  
 У результаті зливання 4,341кг розчину сульфатної кислоти з масовою часткою 30% та розчину натрій гідроксиду протікає реакція нейтралізації. Обчисліть масу солі, що утворилася.
 З чим пов’язане числове значення відповіді цієї задачі (рік відкриття теорії електричної дисоціації)
Завдання 6.      Арреніус називав йони активними, а молекули неактивними. Уявіть, що ви живете в епоху створення теорії електролітичної дисоціації. Сформуйте сучасне уявлення теорії електролітичної дисоціації, користуючись лексикою того часу.
Демонстрація досліду, виявлення електроліту
Ви бачите три посудини з безбарвними рідинами.
                                           Як ви поясните побачене?
Завдання 7.    (робота в групах)
        Перша група
 Один юний хімік, проводячи аналіз безбарвного розчину, що не містить осад, сказав, що виявив наявність таких йонів: H+, Na+, Cu2+, NO3-Fe3+  і SO32-
Яких помилок допустився юний хімік? Визначте, який розчин він досліджував.
1) одночасно не можуть існувати йони H+ і SO32-
2) Cu2+ (блакитні)
3) Fe3+ (жовтого)
Залишились: Na+ і NO3-
        Друга група
З якими йонами пов’язана токсичність купрум(II) хлориду та барій хлориду?
CuCl2 Cu2++2Cl-
BaCl2 Ba2++2Cl-
В їжу використовуємо
NaCl Na++Cl-  (не токсичні); Cu2+ і Ba2+ (токсичні)
Третя група
У шкільному коридорі після уроку хімії знайшли шпаргалку, в якій залишились лише праві частинки рівнянь реакцій. Відновити ці рівняння.
                                                      =K2SO4 + 2H2O
                                                      =2K++ SO42- + 2H2O
                                                      =2H2O
                                                      =H2O
                                                      =2NaCl+H2SiOâ
                                                      =H2SiOâ
                                                       =CaCl2+CO2á+H2O
                                                      =Ca2++2Cl-+CO2á+H2O
                                                     =Ca2++CO2á+H2O
           Завдання 8. Виконання досліду - експериментальне розв’язування задач
Підберіть речовини, взаємодію між якими можна зобразити у вигляді таких скорочених йонних рівнянь:

I гр.   ?+2OH-=Cu(OH)2               учні виконують досліди за столами;         
II гр. 2H++CO32-=H2O+CO2   можна викликати одного учня         
III гр. Fe3++?=Fе(OH)3                   до демонстраційного столу
Запишіть молекулярні та йонно-молекулярні рівняння реакцій.
Завдання 9. Написання йонних рівнянь.
I гр. З’єднайте стрілками формули речовин, між якими можлива хімічна взаємодія. Запишіть рівняння реакцій в молекулярній і йонно-молекулярних формах.
II гр.   Запишіть рівняння реакцій йонного обміну









III гр.  Як здійснити такі перетворення:
   CuSO4    Cu(OH)2 CuCl2 AgCl
                       Напишіть молекулярні та йонно-молекулярні рівняння реакцій.
      Завдання10. Інсценування «залицання майбутнього хіміка»
 До часів навчання в університеті належить знайомство Вуда з майбутньою дружиною Гертрудою та спільне їх катання на санках. Ось що записав про цей епізод Вуд у своєму щоденнику:
- Я зараз зігрію її ­­­–  відповів Вуд і витяг з-під сидіння пляшку, на три чверті заповнену холодною водою. Потім дістав звідти ж флакон і налив трохи схожої на сироп рідини у воду. Через 10 секунд пляшка так нагрілася, що її неможливо було тримати у руках.
          Таким чином закохані зігрілися.
          Яку рідину налив у воду вчений?
        Завдання 11. Самостійна робота(якщо буде час)
IV.   ПІДСУМКИ УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ. ВИСНОВКИ.
V.    ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Домашнє завдання пропонується в конвертах

Немає коментарів:

Дописати коментар