Складання рівнянь окисно-відновних реакцій.

Мета:
Ø     Навчити учнів урівнювати окисно-відновні реакції, використовуючи метод електронного балансу;
Ø     Навчитися прогнозувати окисно-відновні властивості речовин.
Ø     Розвивати логічне мислення, формувати предметні компетентності.
          Тип уроку: засвоєння нових знань.
         Форми роботи: фронтальна бесіда, робота в парах, індивідуальна робота.
         Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
Структура уроку
І. Організація класу …………………………………………….. 2 хв.
ІІ. Перевірка д/з, актуалізація опорних знань ………………15 хв.
ІІІ. Новий матеріал, керована практика ………………......... 23 хв.
IV.  Підбиття підсумків ………………………………………… 3 хв.
V. Домашнє завдання …………………………………………… 2 хв.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
ІІ. ПЕРЕВІРКА Д/З, АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
-   Які реакції називаємо окисно-відновними?
-   Що відбувається під час процесу окиснення? Яка речовина називається відновником?
-   Що відбувається під час процесу відновлення? Яка речовина називається окисником?
Двоє учнів біля дошки визначають, які з поданих їм реакцій є окисно-відновними, визначають СО всіх елементів, окисник та відновник.
Завдання для 1го учня:
а) C+O2=CO2                             в) 2Na+2H2O=2NaOH+H2
б)2HgO=2Hg+O2                       г) CaO+2HCl=CaCl2+H2O
Завдання для 2го учня:
а) S+O2=SO2                                    в) 2NH3 = N2 + 3H2
б) HCl + NaOH=NaCl+H2O            г) CaCO3=CaO+CO2
ІІІ. НОВИЙ МАТЕРІАЛ, КЕРОВАНА ПРАКТИКА
Сьогодні на уроці ми повинні навчитися складати рівняння окисно-відновних реакцій. Запишемо алгоритм роботи.
1.     Розставляємо ступені окиснення елементів.
2.      Визначаємо елементи, що змінили ступені окиснення.
3.      Виписуємо ці елементи.
4.     Визначаємо зміну кількості електронів за ступенем окиснення елементів.
5.      Складаємо електронний баланс.
6.     Проставляємо коефіцієнти в рівнянні реакції.
7.      Визначаємо окисник і відновник, процеси окиснення та відновлення.
 Розглянемо реакцію між цинком і розбавленою нітратною кислотою.
Алгоритм
Схема реакції
1. Записуємо схему реакції.
Zn + HNO3 → Zn(NO3)2 + H2O + N2
2. Визначаємо ступені окиснення елементів у лівій і правій частинах рівняння і підкреслюємо ті елементи, які змінили ступінь окиснення.




3. Виписуємо знаки хімічних елементів, атоми чи йони яких змінюють ступінь окиснення.
Zn0 → Zn+2
N+5 → N20.
4. Знаходимо скільки електронів віддають або приєднують відповідні атоми чи йони. Складаємо схему електронного балансу, знаходимо найменше спільне кратне чисел відданих і приєднаних електронів (їх кількість має бути однаковою). Вказуємо окисник і відновник. У схемі N+5 → N20, перед N+5 ставимо коефіцієнт два тому, що для утворення молекули N2 повинно прийняти участь два атоми (йони): 
 2N+5 + 10ē → N20.


    тобто
                                   
          5Zn0 –10ē → 5Zn+2
              
2N+5 + 10ē → N20
5. Знайдені коефіцієнти ставимо перед відповідними формулами спочатку в правій, а потім в лівій частині рівняння.
5Zn0 + HNO3→5Zn(NO3)2 + H2O + N2
6. Знаходимо коефіцієнти для формул усіх інших речовин. Підраховуючи число атомів Нітрогену треба пам’ятати, що в правій частині рівняння Нітроген міститься у двох речовинах: Zn(NO3)2 і N2, тому підраховуємо спочатку число атомів Нітрогену справа і зрівноважуємо в лівій частині рівняння. Зрівноважуємо число атомів Гідрогену. Якщо коефіцієнти підібрані правильно, то число Оксигену буде однакове в обох частинах рівняння.
5Zn+12HNO3 =5Zn(NO3)2+6H2O+N2.

Ми вже знаємо, що багато елементів можуть і віддавати електрони (окисниками чи відновниками вони будуть?), і приєднувати. Деякі елементи можуть або тільки віддавати електрони, або тільки приєднувати. Чи можуть нам допомогти ці знання самостійно складати рівняння окисно-відновних реакцій? Так. 
Розглянемо таблицю. Прогнозування окисно-відновних властивостей сполук.

Не забуваємо звертатися до цієї таблиці під час складання окисно-відновних реакцій.
Завдання
Закінчіть окисно-відновні реакції, вкажіть окисник і відновник (перші 4 рівняння учні по черзі пишуть біля дошки, інші – розв’язують самостійно в зошиті.
KClO3  KCl + O2
Na + HCl 
Fe + CuSO4 
Na + H2
______________________________________________________
CH4 + O2 
Zn + H2SO4 
Al + O2 
Zn + CuCl2 
Fe2O3 + CO  Fe + CO2
K + Cl2 
SO2 + O2  SO3
H2 + Cl2 
IV.           ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ
V.               ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Вивчити тему.
2. Спрогнозуйте окисно-відновні властивості нижче наведених сполук і розподіліть їх у таблиці
N2, CO2, O2, N2O5, NH3, H2SO4конц., SO2, H2S, H2SO3, Zn.
Тільки окисник
Тільки відновник
І окисник,
і відновник





3.     Дописати рівняння, які не встигли в класі.

Немає коментарів:

Дописати коментар