Урок 62

Підсумковий урок з теми «Основні класи неорганічних сполук»
Мета: розширити, поглибити та узагальнити знання учнів про неорганічні сполуки та їх властивості, удосконалювати навички узагальнювати та порівнювати, розвивати вміння класифікувати речовини, складати хімічні рівняння, швидко і логічно мислити; виховувати почуття колективізму та відповідальності.

Обладнання: роздатковий матеріал, періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, електрохімічний ряд напруг, картки із формулами неорганічних сполук, випереджальні домашні завдання.  
Тип уроку:узагальнення і систематизація знань.
Форми роботи: робота в групах, індивідуальна робота
Структура уроку
І.  Організація класу.
ІI. Виконання вправ.
IIІ. Самостійна робота.
IV. Підсумки уроку. Домашнє завдання.

                                                   Хід уроку
І.  ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
ІІ. ВИКОНАННЯ ЗАДАЧ І ВПРАВ.
Сьогодні у нас підсумковий урок з теми „ Основні класи неорганічних сполук”. Надіюсь, що ви продемонструєте знання з теми, вміння розпізнавати хімічні сполуки, здійснювати самоконтроль та взаємоконтроль, бажання допомогти один одному. При цьому враховуватимуться час і правильність виконання завдань.

Проводимо за щаблями хімічних знань
Тема. ОСНОВНІ КЛАСИ НЕОРГАНІЧНИХ РЕЧОВИН
·    Знати склад і назви оксидів, кислот, основ і солей (1-4 бали)
·    Уміти складати хімічні формули і класифікувати їх (5-6 балів)
·  Характеризувати хімічні властивості речовин і записувати рівняння хімічних реакцій ( 7-8 балів)
·   Розв’язувати задачі за рівняннями хімічних реакцій ( 9-10 балів)
·  Досліджувати речовини, складати план і проводити експеримент, робити висновки ( 11-12 балів)
Робота в групах.
Завдання 1.
Класифікувати картки з неорганічними сполуками і дати визначення термінам, зазначеним у завданні.
Перша група –  CaO,  KOH,  HCI,  AgCl,  Ca(NO3)2,  H2SO4,
                                Al(SO4)3, CaSO4, AlCl3,  Ca(OH)2.
Друга група – BaO,  HBr,  Al2O3,  Mg(OH)2,  NaNO3,  Ba(OH)2,
                              HNO3, CaCO3,  Na3PO4.

Завдання 2.
Випереджальне домашнє завдання „Хімічна казка”
Розшифрувати казку. Скласти рівняння реакцій, про які йшлося в казці.
Казка для першої групи
В одній далекій країні жив  собі чарівник, який прославився на весь світ своєю чародійною силою. Кожного разу на день свого народження він запрошував гостей із сусідніх королівств.
Так було і цього разу. В яскраво освітленому палаці лунала весела музика. До нього під’їжджали в чудових каретах запрошені гості. Ось зайшли три вродливі принцеси. Чарівник підняв свою чарівну паличку – і їхні пишні сукні стали червоними. Не встигли принцеси відійти, а до зали вже поспішали принци, одяг яких під впливом чарівної палички став синім. Принцам дуже сподобались красуні в червоних сукнях, і вони одразу закружляли з ними в танку. Проте присутні були вкрай здивовані, коли одяг принців і принцес одразу змінився. Чому ж це сталося?
Казка для другої групи
В одному чудовому королівстві жила красуня – принцеса. У неї були повненькі рум’яні щічки, та й сама вона була занадто повненька. Одягалася принцеса завжди в безбарвні сукні. Як і всі королівські особи, вона була надзвичайно гордою, тому серед її друзів були лише принци родини Лугів та декілька членів сусіднього помістя Металів.
Одного разу принцесі приснився дивний сон, ніби вона потрапила в жарку й безкраю пустелю, в якій не було жодної живої істоти. І лише одне засохле деревце одиноко росло неподалік неї. Засмучена принцеса притулилася до нього, щоб перепочити. Проте вимушена була одразу відбігти від нього, тому що воно стало чорніти. Принцесу охопив жах. І в цей час з’явився її наречений, який тримав скриньку з золотими прикрасами. Красуня одразу одягла і милувалася ними. Та коли принц узяв її за руку, вони обоє відчули, що сили їх покидають, вони зникають, а натомість з’являються кристалики солі і така необхідна пустелі вода.
III. САМОСТІЙНА РОБОТА.
Допускається консультація між членами групи та з учителем. Ті, хто справився з роботою є консультантами для інших, або працюють над індивідуальними завданнями з теми.
Завдання 3.
На дошці записані рівняння реакцій, в яких допущено помилки. Учасникам змагань пропонується ліквідувати їх. Враховується час і правильність виконання.
Перша група
CaO + HCl = CaCl + HO
HCl + AgNO = AgCl + HNO
Zn + CuSO = ZnSO + Cu
Друга група
Au + HSO = AuSO + H↑
NaO + HCl = NaCl + HO
Zn + HCl = ZnCl + H↑
Завдання 4.
Записати рівняння реакцій, які відповідають схемам:
Першій групі –  Pb → PbO → PbCI2 → Pb(OH)2 → PbO.
Другій групі –  P → P2O5 → H3PO4 → Ca3(PO4)2 → CaSO4.

Підведемо підсумки уроку.
·                    Що нового ви дізналися на уроці?
·                    Що вам сподобалося в ході уроку? 
·                    Ваші побажання для наступного уроку.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти ребус чи кросворд з вивченої теми.


Немає коментарів:

Дописати коментар