Урок 59

Тема: Узагальнення знань з теми: “ Основні класи неорганічних сполук ”
Мета:
  • актуалізувати, систематизувати й узагальнити знання про склад, властивості, способи добування та галузі застосування неорганічних сполук основних класів, удосконалити та закріпити вміння складати рівняння хімічних реакцій, скоригувати розуміння основних понять.
  • продовжити формувати соціальну компетентність (використання речовин на основі їх властивостей), комунікативні якості ( розвиток монологічного та діалогічного мовлення), розвивати самостійність учнів.
  • продовжити формувати позитивні взаємовідносини в колективі, прищеплювати навички самооцінки, самореалізації, колективної роботи в групах.
Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, картки - завдання.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь, навичок.
Методи проведення уроку: робота в групах, повідомлення учнів, учнівські презентації, індивідуальна робота.
Форма проведення уроку: урок - казка.
Девіз уроку: Природа вчить нас, що все у світі взаємообумовлено і має свою причину.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП.
Ознайомлюю учнів з темою, цілями уроку.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
Учні працюють в робочих зошитах.
Хімічний диктант (за варіантами, парні завдання виконують учні першого варіанту, непарні - другого):
1.   Оксиди поділяють на основні, кислотні та … (амфотерні).
2. За кількістю атомів Гідрогену кислоти поділяються на…( одно-, двох- та трьохосновні).
3.    Розчинні уводі основи називаються… (лугами).
4.    Складні речовини, що складаються з атомів металу й кислотного залишку,-… (солі).
5.    За вмістом Оксигену кислоти поділяються на безоксигенові та… (оксигеновмісні).
6.  Складні речовини, що складаються з атомів металу й однієї або кількох гідроксильних груп, називаються… (основами).
7.    Метиловий оранжевий набуває жовтого кольору у … середовищі (лужному).
8. У лужному середовищі безбарвний розчин фенолфталеїну набуває … забарвлення (малинового).
9.    У кислому середовищі лакмус змінює колір на… (червоний).
10.   Внаслідок взаємодії кислотних оксидів з водою утворюються… (кислоти).
11.   В результаті взаємодії кислотного й основного оксидів утворюється… (сіль).
12.   Основні оксиди не взаємодіють з… ( основами).
13.   Кислотні оксиди не взаємодіють з … (кислотами).
14.   Реакція обміну між кислотами й основами називається … (нейтралізація).
15. Хімічні реакції, за допомогою яких можна визначити речовини, називаються… (якісними)
16. Гідроксиди, які взаємодіють і з основами, і з кислотами, називаються… (амфотерними).
Учні міняються зошитами з сусідом і, коментуючи правильну відповідь, перевіряють правильність виконання завдань.
ІІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.
Сьогодні на уроці ми помандруємо у подорож по чарівній Країні Неорганічних Сполук. Мета нашої мандрівки - відшукати заховану злим чаклуном скриньку зі скарбами. На нашому шляху нам будуть траплятися різні перешкоди, подолати які нам допоможуть набуті знання про неорганічні  сполуки.
Перша перешкода на нашому шляху - Перехрестя.
Чотири напрямки світу символізують чотири класи неорганічних сполук. Вірний напрямок у пошуку скарбів нам допоможе відшукати виконання наступного завдання. З наведеного переліку формул виписати окремо оксиди, кислоти, основи, солі. (Завдання виконуються кожним учнем  в зошиті, далі учні міняються зошитами, перевіряють правильність виконання, коментуючи по черзі):
Варіант 1: NaOH,  HCl, CaCl2, H2SO4, CuO, H2S, ZnO, Fe(OH)3,NaNO3, CO, HNO3, SO2, Mg(OH)2, AlPO4.
Варіант 2: KCl, H3PO4, Ca3(PO4)2, Fe(OH)2, HBr, Al2O3, Li2SO4, CO2, Al(OH)3, H2S, CaO, KOH, Li2O, Fe(NO3)3.

Друга перешкода на шляху пошуку скарбів - Злий триголовий Змій. Виконання наступних завдань допоможе нам подолати його.
I.                   Знайди пару
H2                 NO3
H                   PO4
H3                 SO4

II.                Встанови відповідність.
Формула речовини                   Природа речовини
1.H2SO3                                     А. кислотний оксид
2. Mg3(PO4)2                             Б. кислота
3. Ca(OH)2                                 В. основний оксид
4. CaO                                         Г. основа
                                                         Д. сіль

III. Напиши сіль

Ми успішно подолали Змія.
Третя перешкода в мандрівці – «Поле чудес»
       Поле 1
Поле 2
Поле 3
Поле 4
Вказати стрілкою можливі реакції.
Записати рівняння можливих реакцій.
Рівняння реакцій учні по черзі записують на дошці. Якщо зустрічаються неточності, помилки, учні класу виправляють їх.
Четверта перешкода на нашому нелегкому шляху – дрімучі хащі «Або пан, або пропав».
Кожний учень одержує картку - завдання і виконує запропоноване:
Завдання1. Здійснити перетворення:
·                    Al→ Al2O3 Al2(SO4)3 Na2SO4 BaSO4
·                    Na → Na2O → NaOH → NaCl → AgCl
·                    P → P2O5 H3PO4 Na3PO4 Ag3PO4
·                    C → CO2 CaCO3 CaCl2 →AgCl
Завдання 2. Обчислити масу кінцевого продукту за масою вихідної речовини.
Учитель перевіряє виконання індивідуальних завдань.
П’ята перешкода – бурхлива стрімка річка. Побудувати міст через неї допоможе нам виконання наступного завдання.
Дописати рівняння хімічних реакцій, розставити коефіцієнти:
Варіант 1
1.                  CaCO3
2.                  ZnSO4+NaOH
3.                  SO2 + Na2O
4.                  KOH + H2SO4
5.                  BaCl2+ Na2SO4
6.                  Hg(NO3)2 + Na2S
7.                  K2SO3+ H3PO4
8.                  Fe(OH)3

Варіант 2
1.                  CrCl3 + NaOH
2.                  Ca(OH)2+HCl
3.                  P2O5 + K2O
4.                  Al(OH)3
5.                  AgNO3 + AlCl3
6.                  MgCO3 
7.                  CaCO3 + H2SO4
8.                  Pb(NO3)2 +K2S
Учні по черзі виходять до дошки .
Шоста  зупинка на нашому шляху
При підготовці до уроку учні, як активна й повноправна сила педагогічного процесу, отримали випереджувальні пошукові завдання, об’єднавшись для роботи в групи.
Учні повинні були підготувати презентації на теми: “Яка роль в природі та значення для людини оксидів, кислот, солей,  основи?“
Захист учнівських презентацій.

IV.  ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.
Ми успішно подолали всі перешкоди та відшукали скриньку зі скарбом. Скарб в цій скриньці безцінний - ЗНАННЯ.
V.                ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Повторити матеріал теми, підготуватись до тематичного оцінювання.

Немає коментарів:

Дописати коментар