Урок 55

Практична робота № 1.
Тема: дослідження властивостей основних класів неорганічних сполук.
Мета уроку: продовжити формування навичок роботи з хімічними речовинами й лабораторним устаткуванням; перевірити знання техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії; поглибити знання про хімічні властивості оксидів, кислот, основ і солей на прикладі вивчення хімічних властивостей хлоридної кислоти; визначити рівень засвоєння знань про хімічні властивості класів неорганічних сполук.
Тип уроку: практичне застосування знань, умінь і навичок.
Форми роботи: виконання експерименту, складання звіту.
Обладнання і реактиви: розчин хлоридної кислоти, пробірки, індикатори, натрій гідроксид, натрій карбонат (сода), кальцій оксид (ферум (ІІІ) оксид), цинк, піпетки, пробіркотримач, спиртівка, сірники.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
ІІ. Повторення правил техніки безпеки в кабінеті хімії, під час проведення хімічного експерименту, інструктування перед початком практичної роботи
ІІІ. ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ ЗА ІНСТРУКЦІЄЮ
1.   Добування  й  хімічні  властивості  оксидів
     1.   У  пробірку  помістіть  невеликий  шматок  кальцій  карбонату (крейди,  вапняку  або  мармуру)  і  долийте  5%-й  розчин  хлоридної  кислоти.
     2.   Пробірку  закрийте  корком  з  газовідвідною  трубкою.  Вільний  кінець  трубки  занурте  в  іншу  пробірку  з  вапняною  водою.
     3.   Запишіть  свої  спостереження  в  зошит,  укажіть  колір  осаду,  що  утворюється  в  другій  пробірці.
     4.   Запишіть  рівняння  реакцій.
2.   Добування  і  хімічні  властивості  нерозчинних  гідроксидів
     1.   У  пробірку  помістіть  невелику  кількість  порошку  заліза  (на кінчику  шпателя)  і  долийте  до  нього  1–2  мл  розчину  хлоридної кислоти.
     2.   Після  закінчення  реакції  до  добутого  розчину  прилийте  0,5–1  мл  розчину  лугу (натрій  або  калій  гідроксиду)  до  утворення  осаду.
     3.   До отриманого осаду приливайте невеликими порціями розчин сульфатної  кислоти,  поки  осад  не  зникне.
     4.   Запишіть  свої  спостереження  в  зошит,  укажіть  колір  осаду.
     5.   Запишіть  рівняння  реакцій.
     3.   Добування  і  хімічні  властивості  солей
     1.   У  дві  пробірки  налийте  по  1–2  мл  розчинів  натрій  хлориду та  натрій  ортофосфату.
     2.   До  кожної  пробірки  долийте  по  1  мл  розчину  аргентум(І)  нітрату.  Укажіть  колір  осадів,  що  утворилися,  і  запишіть  рівняння реакцій.
     3.   У  дві  пробірки  налийте  по  1–2  мл  розчину  кальцій  хлориду.
     4.   У  першу  пробірку  долийте  1  мл  розчину  натрій  карбонату,  а  в  другу    1  мл  розчину  натрій  сульфіту  до  утворення  осадів.
     5.   До кожної пробірки додавайте розчин хлоридної кислоти, поки осади  не  зникнуть.
     6.   Запишіть  свої  спостереження  в  зошиті  та  складіть  рівняння реакцій.
IV. ОФОРМЛЕННЯ ЗВІТУ ПРО ВИКОНАНУ РОБОТУ В ЗОШИТАХ, ФОРМУЛЮВАННЯ ВИСНОВКІВ ЩОДО РОБОТИ
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
1) повторити хімічні властивості основних класів неорганічних сполук;
2) здійснити перетворення за схемою і дати назви отриманим продуктам реакцій:
Na → Na2O → NaOH → Na2SO4 → BaSO4

Немає коментарів:

Дописати коментар