Урок 53

Тема: Загальні способи добування оксидів
Мета: формувати знання про основні способи добування оксидів; формувати вміння складати відповідні рівняння хімічних реакцій.
Обладнання: роздатковий матеріал, таблиця «Основні класи неорганічних сполук»
Тип уроку: закріплення знань, умінь
Форми роботи: бесіда, робота біля дошки, індивідуальна робота
Структура уроку
І.    Організаційний етап……………………………………………………….1 хв
ІІ.  Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань ...…….8хв
ІІІ. Вивчення нового матеріалу………………………………………………..20 хв
ІV. Узагальнення та закріплення знань…………………………………….....12 хв
V.  Домашнє завдання……………………………..…………………………...1 хв
VІ. Підбиття підсумків уроку………………………………………………....3хв

Хід уроку:
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
ІІ. ОПИТУВАННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
-          Які речовини називаються амфотерними?
-          Які класи сполук можуть проявляти амфотерні властивості?
-          Якщо деякі метали проявляють змінну валентність, то для якої з них, вищої чи нижчої, характерний прояв амфотерності?
Біля дошки двоє учнів записують хімічні властивості а) амфотерних оксидів; б) амфотерних гідроксидів.
Пригадайте,
-          Які речовини називаються простими? Складними?
-          Класифікація оксидів?

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
         Існує багато різних способів добування оксидів. Розглянемо їх.
а) Окиснення (горіння) простих речовин
4Al + 3O2 = 2Al2O3
            S + O2 = SO2




Деякі метали (платина, золото) і неметали (інертні елементи, галогени) взагалі не реагують з киснем.
б) Окиснення (горіння) складних речовин
2ZnS + 3O2 = 2SO2 + 2ZnO
CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O
в) Розкладання (дегідратація) нерозчинних основ
2Fe(OH)3 = Fe2O3 + 3H2O
Cu(OH)2 = CuO + H2O
Такі реакції відбуваються під час прожарювання майже всіх гідроксидів, за винятком гідроксидів лужних металів (Натрію та Калію)
У такий спосіб можна добути оксиди навіть тих елементів, що у вигляді  простої  речовини  не  реагують  з  киснем,  наприклад  оксид  Ауруму:
                                               t
                           2Au(OH)3 → Au2O3 +  3H2O
г) Дегідратацію  оксигеновмісних  кислот  (гідратів  кислотних  оксидів)  здійснюють  нагріванням  за  наявності  фосфор(V)  оксиду  (речовини,  що  активно  поглинає  воду):
                                            t
                              H2SO4→ SO3 +  H2O
                              2HNO3 → N2O5 +  H2O
Деякі  кислоти (карбонатна, сульфітна, силікатна) легко перетворюються на оксиди навіть при незначному нагріванні.
г) Розкладання солей
BaSiO3 = SiO2 + BaO
           CaCO3 = CO2 + CaO







ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Які   речовини   утворюються   під   час   нагрівання   силікатної   та   карбонатної кислот? Складіть   рівняння реакції.
2. Складіть рівняння реакцій розкладання солей: плюмбум(II) карбонату, цинк  нітрату,   аргентум сульфіту, аргентум(І) нітрату. У яких випадках утворюються термічно нестійкі   оксиди?
3. Доповніть   схеми   реакцій, назвіть  продукти   реакцій:
                  а) CaC2   +  …  → … + CO ↑;       е)  … → N2O5  + H2O;
                  б) SiH4 +  O2 → … + …;               є) CaSO3       … + …;
                  в)  … + O2   → ZnO  + SO2 ↑;       ж)  …→  MgO  + CO2 ↑;
                  г) CS2  +  O2  → CO2 ↑ +  …↑;      з) CuSO4  → CuO + …;
                  д)  … →       PbO + H2 O;              и)  … → Hg  + NO2 ↑ + O2 ↑.
V.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
       Вивчити параграф 40(підручник О.Григорович)
           Виконати   №9, 12 (ст.222)
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ  
1. Оксиди утворюються  у разі взаємодії простих та складних  речовин з  киснем. Чим активніші речовини, тим легше вони вступають у реакцію  з киснем.
2.  Оксиди утворюються розкладанням  нестійких складних  речовин: кислот, гідроксидів та солей. Розкладанню піддаються нерозчинні гідроксиди, нестійкі кислоти та солі, якщо при цьому утворюються леткі оксиди.

Немає коментарів:

Дописати коментар