Урок 51

Тема: Хімічні властивості середніх солей.
Мета:розширити знання учнів про класи неорганічних сполук на прикладі властивостей середніх солей,і розвивати навички й уміння  складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей середніх солей; розвивати вміння спостерігати та робити висновки
Тип уроку: поглиблення й систематизація знань
Форми роботи: бесіда, робота в парах, демонстраційний експеримент, лабораторна робота, прийоми «Самоперевірка»; «Взаємоперевірка»
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності,ряд активності металів, реактиви й посуд згідно з інструкціями до хімічного експерименту.

Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1) Класифікуйте речовини:
Fe(SO4)3, AlCl3, H2SO4, Pb(NO3)2, СuO, Fe(OH)3, SiO2, H3PO4, H2S, NaCl, FeB2
Дайте їм назви.
Учні здійснюють самоперевірку, відповіді коментують, звіряють з записами в зошиті
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Ми вивчили хімічні властивості оксидів, кислот та основ. Звернімося до таблиці взаємодії класів неорганічних сполук, яку ми склали. На екран проектують таблицю









З допомогою цієї таблиці можемо припустити, які хімічні властивості проявляють солі.
Солі взаємодіють:
1)                 З кислотами
2)                 З основами
3)                 Із солям  
4)                 З металами
Додаємо: з металами
І за цим планом будемо вивчати властивості солей.
·                    В яких випадках реакціях відбувається до кінця?
Підтверджуємо цю схему записами хімічних рівнянь на дошці та 
демонстрацією 17.
Хімічні властивості солей
Дослід1.Взаємодія солей з кислотами.
До розчину натрій карбонату додаємо кілька крапель хлоридної кислоти. Яка ознака цієї реакції(виділення газоподібної речовини)
Na2CO3 + 2HCl = 2NaCl + H2O + CO2
Карбонатна кислота, що утворилася слабша за хлоридну .
Висновок: солі реагують із кислотами, якщо кислота, яка утворилася слабша за кислоту, що реагувала.
Дослід№2
Взаємодія солей з  лугами в водному розчині.
До розчину купрум (ІІ) сульфату по крапках додаємо натрій гідроксиду. Що спостерігається?
Яка сполука осаджується?
CuSO4+2NaOH=Cu(OH)2↓+Na2SO4
Висновок: солі взаємодіють з  лугами, якщо утворюється нерозчинна сіль або основа.
Дослід №3
Візьмемо розчини двох солей.
a) До розчину арґентум(І) нітрату додаємо натрій хлорид. Що спостерігаємо?
Випадання осаду, отже відбулася хімічна реакція
AgNO3+NaCLl=AgCl↓+NaNO3
Звернімося до таблиці розчинності:
AgCl- нерозчинна сіль
b) До натрій хлориду додаємо калій карбонат.
Видимих ознак реакцій немає. Запишемо рівняння реакції
NaCl(розч.)+K2CO3(розч.)=Na2CO3(розч.)+KCl(розч.)
Звернімося до таблиці розчинності, всі солі розчинні, реакція не протікає.
Висновок: взаємодія між двома солями відбувається лише в розчині(реагенти мають бути розчинні у воді). Реакція можлива, якщо один з її продуктів випадає в осад.
V.  Повторення правил безпеки життєдіяльності в кабінеті хімії під час проведення хімічного експерименту, інструктаж перед початком лабораторних дослідів.
VI. РОБОТА В ПАРАХ
Виконання лабораторних дослідів №6, 7. Взаємодія солей з лугами у водному розчині та №8. Реакція обміну між солями в розчині
Оформлення звіту про виконану роботу в зошиті, висновок за роботою.
VII. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
1)Учням пропонують роздавальний матеріал із переліком незакінчених рівнянь. Дописати можливі реакції.
Варіант І                                                                  Варіант ІІ
Na2CO3+CaCl2→                                       Ba (NO3)2+Na2SO4
KOH+Fe2 (SO4)3→                                     NaOH+CuO→
Pb+ZnCl2→                                                 Zn (NO3)2+K2SO4
MnBr2+Li2SO4→                                         K2SiO3+HCl
2) Напишіть рівняння реакції з допомогою яких з  купрум(ІІ) сульфату можна одержати речовини
VIІI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКУ УРОКУ.
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Немає коментарів:

Дописати коментар