Урок 50

Тема :  Солі:  фізичні властивості, поширеність та застосування.
Мета :    узагальнити  й систематизувати  знання учнів про солі,  особливості  їхнього складу та назв; сформувати  уявлення про фізичні властивості солей, їх поширеність у природі та застосування.
Обладнання :  Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва , зразки солей , таблиця розчинності солей,  кислот і основ у воді ;
Три пронумеровані пробірки із сульфатною кислотою, водним розчином натрій гідроксиду, розчином кухонної солі , індикатори ( лакмус чи метилоранж)
Тип уроку :  комбінований
Форма роботи: бесіда, демонстраційний експеримент робота в парах, ігрова вправа, повідомлення-презентації.

                                                                  Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
 Пригадаємо вивчене:
1 Які речовини називаються солями відповідно до  сучасної української номенклатури?
2 Як складають формули солей за їх назвами?
3 Дайте назви речовинам
MgCl2 , KNO3, CaCO3, Na3PO4, Na2SO3, Fe2(SO4)3

Учні здійснюють самоперевірку, відповіді коментують.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
 Які бувають солі? Які їхні властивості?
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Класифікація солей
Розглядають класифікацію солей. Детально вивчають середні солі.
2.Демонстрація16. Зразки солей.
-                     NaCl - кухонна сіль;
-                     CuSO4*5H2O - мідний купорос;
-                     KNO3 - калійна селітра;
-                     Na2SO4 - каустична сода;
-                     СaCO3 - вапняк;
(На склянці наведені тривіальні назви)
Де використовуються ці солі?
1.      Фізичні властивості солей
За зразком описують фізичні властивості різних солей.
4.Практична частина
1.У трьох пронумерованих пробірках міститься сульфатна кислота, водний розчин натрій гідроксиду, розчин кухонної солі.
Як розпізнати ці речовини? (дією індикаторів лакмусу чи метилоранжу)
Чому не слід застосовувати індикатор фенолфталеїн?
  1. Ігрова вправа ”Хто швидший за всіх ? ”
За таблицею розчинності визначте розчинність у воді таких речовин:
MgCO3, KNO3, CuSO4 ,FeS, Na2SiO3, CaSO4, PbCl2, BaSO4, AlCl3, ZnCl2
5. Повідомлення-презентація про:
- поширення солей
- застосування солей
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
Робота в парах
1)З допомогою таблиці розчинності виберіть приклади розчинних і нерозчинних у воді солей.
Складіть їх формули, дайте назву.
2)Для двох з вибраних вами солей розрахуйте кількість речовин в 100г.
- якою формулою необхідно скористатись для розрахунку?
- чому маса речовини була однакова, а кількість різна (тому що вони мають різний склад і різну молярну масу)
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКУ УРОКУ.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Немає коментарів:

Дописати коментар