Урок 49

Тема: узагальнення знань про реакції  заміщення та ряд активності металів.
Мета: закріпити навички використання ряду активності металів для прогнозування можливості перебігу хімічних реакцій металів з кислотами солями; розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій; розвивати вміння спостерігати та робити висновки.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, ряд активності металів, таблиця розчинності, картки завдань, реактиви й посуд згідно з інструкціями до лабораторних дослідів.
Тип уроку: формування вмінь і навичок;
Урок дослідження
Форми роботи:бесіда лабораторний дослід,робота з підручником і додатковими джерелами інформації, самостійна робота, розв’язування задач.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
-                     Як розташовані метали у витискувальному ряді?
-                     Які метали здатні витискувати водень з кислот?
-                     Записати рівняння реакції взаємодії магнію з розчином сульфатної кислоти.
-                     Чи взаємодіє ртуть з хлоридною кислотою?
-                     Який метал більш активний: залізо чи мідь?
-                     В якому випадку метали взаємодіють з розчином солей?
-                     Записати рівняння реакції взаємодії цинку з купрум (ІІ) сульфатом
-                     Чи взаємодіють метали з водою? З оксидами?
-                     Записати рівняння реакцій взаємодії натрію з водою; кальцію з хром(ІІІ)оксидом
ІV. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК
Робота в парах
Лабораторний дослід №5. Взаємодія хлоридної кислоти з металами.
Мета: виявити залежність між активністю металів та їхньою здатністю взаємодіяти з хлоридною кислотою.
На кожному столі штатив з пробірками розчин хлоридної кислоти, зразки металів: цинку, заліза, міді.
Учитель нагадує учням про необхідність дотримуватись правил безпеки підчас виконання лабораторної роботи. Особливу увагу треба приділити заходам безпеки під час роботи з кислотами.
- Назвіть правила першої допомоги в разі потрапляння кислоти на шкіру або в очі. Для того, щоб підготуватися до виконання лабораторної роботи, прочитайте матеріал з підручника.
Лабораторний дослід №6. Взаємодія металів із солями у водному розчині.
Мета: дослідити особливості взаємодії солей з металами, навчитися аналізувати результати дослідів.
На кожному столі: штатив з пробірками, розчин купрум(ІІ)сульфату, цинк-сульфату, гранули цинку, мідний дріт.
Учні виконують досліди, оформляють звіт, роблять висновки.
В якому випадку ми можемо стверджувати, що реакція не відбулася? Чому?
Учні записують результати експерименту, спільно вносять виправлення в протоколи.
V. САМОСТІЙНА РОБОТА З КАРТКОЮ-ЗАВДАННЯМ.
Дописати рівняння можливих реакцій, розставити коефіцієнти:
Co+HBr→             Ni+AgNO3                                  Cu+Hg(NO3)2
Cu+HCl               Pb+Al2O3                                   Mg+H3PO4
Li+H2O→               Zn+MnO2                                   Fe+Pb(NO3)2
Sn+ H2O→             Ag+H2O→                                      Ca+ZnO→

Учні здають роботи вчителю на перевірку.
VI. НЕЗАЛЕЖНА ПРАКТИКА
(Учні самостійно розв’язують задачі з наступним обговоренням результату).
Яка маса алюмінію вступила у реакцію з сульфатною кислотою, якщо при цьому виділилась 4,48 л. водню(н.у)?
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКУ УРОКУ.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Немає коментарів:

Дописати коментар