Урок 47

Тема: Хімічні властивості кислот. Заходи безпеки під час роботи з кислотами.
Мета
ž   розширити знання про кислоти, за допомогою експерименту дослідити дію кислот на індикатори, про особливості та умови взаємодії кислот із основними оксидами та основами ; ознайомити учнів із заходами безпеки при роботі з кислотами..
ž   розвивати вміння і навички складань рівнянь хімічних реакцій, вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; розвивати предметну, комунікативну, полікультурну компетентність.
ž   Виховувати обережне ставлення до речовин та роботи з ними, виховувати інтерес до вивчення хімії.
Обладнання: таблиця розчинності,  електронні засоби навчання ;
Базові поняття та терміни: індикатори, кислоти, солі, оксиди, основи, реакція нейтралізації, реакція обміну, реакція заміщення.
Реактиви: штатив з пробірками;  розчини: хлоридної або сульфатної кислоти, індикаторів метилового оранжевого, фенолфталеїну, калій гідроксиду,кальцій  оксид.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Методи навчання: пояснювально-ілюстративні – розповідь, бесіда; наочні – демонстрації, лабораторний дослід; репродуктивні, частково-пошукові; дослідницькі, практичні – розв’язування вправ.

Структура уроку
І.    Організаційний етап……………………………………………………….1 хв
ІІ.  Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань ...….….8хв
ІІІ. Вивчення нового матеріалу……………………………………………….20 хв
1)дія кислот на індикатори;
2)  взаємодія кислот з основними оксидами ;
3) взаємодія кислот з основами.
ІV. Узагальнення та закріплення знань……………………………………..12 хв
V.  Домашнє завдання……………………………..………………………….1 хв
VІ. Підбиття підсумків уроку………………………………………………...3 хв

Хід уроку
І.    ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП.
Привітання, перевірка готовності до уроку.
ІІ.  АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Завдання №1:
«Щадне опитування»
Учні по варіантах записують відповіді на запитання поставлені вчителем, при цьому взаємоперевіряють один одного, виставляючи за правильну відповідь 1 бал.
Запишіть формули:
I - варіант                                                        II - варіант                            

-                     сульфатної кислоти;                            -  хлоридної кислоти;
-                     нітратної кислоти;                               - карбонатної кислоти;
-           сульфітної кислоти;                            - сульфідної кислоти;
-                     ортофосфатної кислоти;                     - метафосфатної кислоти;
-                     силікатної кислоти.                             - бромоводневої кислоти.

Завдання №2:
«Третій зайвий»
I - варіант    
HCI, HNO3, H2S.
II - варіант
H2SO4,H3PO4,H2CO3 .
Завдання №3:
«Знайди помилку»
І варіант  : H3SiO2
ІІ варіант: H2NO4
Після фронтальної роботи з класом оголошуємо тему та мету уроку.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ:
Сьогодні ми з вами повинні не просто розглянути хімічні властивості кислот, а самі для себе їх відкрити дослідним шляхом. Тому зараз на уроці ви не просто учні, ви справжні дослідники, які повинні зробити для себе наукове відкриття .
Отже, перше наше завдання дослідити дію кислот на індикатори.
У природі є тварини хамелеони, що ви знаєте про них?
Так і у хімії є речовини які змінюють свій колір залежно від середовища, їх називають індикаторами.
Зараз ми з вами будемо досліджувати як  саме змінюють своє забарвлення індикатори в кислотах.
Записуємо в зошитах: Лабораторна робота№6.
Тема. Дія розчинів кислот на індикатори.
Перед тим як розпочати хімічний експеримент, пригадаємо правила техніки безпеки.
Кислоти - їдкі речовини, тому поводитися з ними слід обережно: оком не змигнеш - з'їдять не лише мертву, але й живу тканину.

1. Уважно читайте етикетки на склянках
2. Речовини для дослідів беріть не більше 1 - 2 мл. (наливайте обов'язково над лотком!)
3. Не залишайте склянки з кислотами відкритими
4. Не виливайте залишки реактивів з пробірки назад у склянку, з якої він був узятий
5. Якщо випадково кислота потрапила на руки чи на одяг - негайно змийте її великою кількістю води, нейтралізуйте розчином соди і знову змийте водою
6. Якщо потрібно розбавити кислоту, пам'ятайте правило:
„Спочатку вода,
Потім кислота.
Інакше - трапиться біда!"
7. Категорично забороняється проводити досліди, не зазначенні в роботі, та самостійно зливати та змішувати реактиви.

Вчитель: а тепер почнемо наше знайомство з індикаторами.
Виконаємо дослід.
У вас на столах є штатив, в якому 4 пробірки з розчином хлоридної кислоти, зараз додайте до них індикатори:
У першу – метилоранж, у другу – лакмус, у третю – фенолфталеїн, у четвертю - універсальний індикаторний папір. Результати досліджень занесіть у зошит:
Індикатор – колір індикатора у кислому середовищі.
Робимо висновок.
Як можна виявити розчини кислот?
Який індикатор не використовують для виявлення кислот? Чому?

Вчитель. Наступне наше завдання дослідити чи взаємодіють основні оксиди з кислотами.
Демонстраційний дослід 10 .
Взаємодія кислот з основними оксидами.
Наступне наше завдання дослідити чи взаємодіють основні оксиди з кислотами.
У пробірку набираємо трохи порошку оксиду кальцію і додаємо хлоридної кислоти.
Що ви помітили?
Спробуємо записати відповідне рівняння реакції.
В результаті взаємодії кислот з основними оксидами отримуємо завжди сіль і воду , такі реакції належать до реакцій обміну.

Вчитель. Наступне наше завдання дослідити чи взаємодіють основи з кислотами.
Демонстраційний дослід 10.
Взаємодія кислот з основами
У пробірку набираємо розчину натрій гідроксиду, додаємо до нього індикатор фенолфталеїн, після цього додаємо краплинами розчин кислоти.
Що ви спостерігаєте?
Спробуємо записати рівняння реакції. Вкажіть її тип.
ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ.
Вчитель: молодці. А тепер проведемо гру « хрестики та нулики» I - варіант запише рівняння реакцій взаємодії кислот з металами, II - варіант – взаємодії кислот з основними оксидами, III - варіант – взаємодії кислот з основами.
За кожне вірно записане рівняння реакції отримаєте по 2 бали.
I - варіант


ІІ - варіант





ІІІ - варіант





V.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.
Творче завдання: Що називають «царською водкою» та які метали вона розчиняє?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.
Вчитель виставляє оцінки за роботу на уроці.
Продовжіть фразу:
* Сьогодні я довідався…
* Було цікаво…
* Було важко…
* Я зрозумів,що…
* Тепер я можу…
* Я навчився…
* У мене вийшло…
* Мене здивувало…
* Мені схотілося…
Вчитель: природа, частиною якої є кислоти, оточує нас загадками. І спроба розкрити їх належить до найбільшої радості життя. Людина народилася на світ, щоб творити, щоб залишити в житті добрий слід і розв’язати всі важкі задачі. Людина народилася на світ. Для чого?  Шукайте свою відповідь.
Пам’ятайте, ваша сила – віра в себе.

Немає коментарів:

Дописати коментар