Урок 46

ТемаКислоти: фізичні властивості, поширеність та застосування.
Мета
ž   Ознайомити учнів з фізичними властивостями кислот, удосконалити вміння давати назви оксидам, кислотам, складати їх формули, розпізнавати їх серед інших речовин; класифікувати їх, формувати вміння складати рівняння хімічних реакцій, урівнювати їх і визначати  типи реакцій;
ž   Продовжити формування прийомів розумової діяльності: порівняння, узагальнення, класифікації, вміння виділяти головне, набувати вмінь спостерігати, розмірковувати, робити висновки, розвивати самостійність учнів, їх творчі можливості, сприяти розвитку пізнавального інтересу до хімії.
ž   Сприяти формуванню наукового світогляду, уміння слухати один одного, дотримуватися толерантності, виховувати уважність, вихованість, активність;
Обладнання: зразки кислот ( HCl, H2SO4 ), табличка розчинності,
Базові поняття й терміни: кислоти, оксиди, основи, солі.
Тип уроку:засвоєння нових знань.
Форми й методи проведення: ігрові методи (гра «Хрестики-нулики», «Третє зайве», «Допиши рівняння»), самостійна робота ( «Знайди помилку»), інтерактивна технологія «Мозковий штурм», естафета «Відгадай мене»,
Завдання уроку: наприкінці уроку учні мають ЗНАТИ:
·    фізичні властивості кислот;
·   цікаве про кислоти(знаходження в природі, живих організмах, застосування в побуті);
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП (1 ХВ.)
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (12 хв.)
1. Троє учнів працюють біля дошки:
Гра «Хрестики-нулики» 
·                     Обрати ряд чи стовпчик, де містяться розчинні основи та дати їм назву

NaOH

Fe2O3

HCl

КOH

K2O

CO

Ва(OH)2

Al(OH)3

СaO
·                     Обрати ряд чи стовпчик, де містяться нерозчинні основи  та дати їм назву

Na2O

AlCl3

Al(OH)3

H2SO4

Cu(OH)2

CO

Fe(OH)3

КOH

CaCO3
2. Гра «Третє зайве»: Підкресли зайве і поясни чому.
а) CaO, SO3, K2O
б) NaNO3, H2SO4, H2CO3
в) Al2O3, Li2O, Fe2O3
г) Fe(OH)3 , КOH, CaCO3
3. Гра «Допиши рівняння»:
а) КOH+H2SO4=
б) Al2O3+HCl=
в) BaO+H2O=
г)K2O+N2O5=
д) ZnO+P2O5=
e) NaOH+CO2=

4. Поки учні працюють на дошці, я з класом проводжу  «Мозковий штурм»:
1) Які класи неорганічних сполук ми з вами вивчили?
2) Які речовини називають оксидами?
3) На які групи поділяють всі оксиди?
4) Що таке основні оксиди? Приклади.
5) Що таке кислотні оксиди? Приклади.
6) Які речовини називають основами?
7) На які групи поділяються основи?
8) Які речовини називають лугами? Приклади.
9) Які речовини називають кислотами? Приклади.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (3 хв.)
Вдома, користуючись інтернетом, додатковою літературою учні готували вікторину про кислоти, які зустрічаються в житті людини  («Відгадай мене»):
·                     Які кислоти широко використовуються в побуті (лимонна, оцтова), в засобах побутової хімії (хлоридна)?
·              Яку кислоту містить шлунковий сік? (хлоридну).
·              Яка кислота роз’їдає скло? (фторидна).
·            Яку кислоту ( тверду за звичайних умов ) додають до напоїв для створення кислого смаку? (ортофосфатну).
·      Яка кислота входить до складу отрути мурах і інших жалючих комах, а також міститься у пекучих волосках кропиви? (мурашина).
·           Яка кислота утворюється під час грози, поповнює запаси азоту в грунті? (нітратна).
·            В яких плодах і рослинах які містяться кислоти:
яблука – яблучна,
лимони – лимонна,
щавель – щавлева.
·      Чому молоко прокисає, а квашені овочі – огірки, помідори, капуста – стають кислими на смак? (молочна).
Судячи з цього всього, ми з вами довели, що кислоти зустрічаються в природі, містяться в живих організмах, ми їх вживаємо в їжу, використовуємо в побуті. Тому дуже важливо знати якомога більше про кислоти і правильно з ними поводитися.
Ось цим ми займемося сьогодні на уроці
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. ( 25 хв.)
Оголошення теми уроку.
Епіграф уроку:
 Нас, кислот, запам'ятай: „Н" спочатку, так і знай!
 І як впізнаєш, що це ми, руки й одяг бережи!
На одному з попередніх уроків ви вже познайомилися з формулами кислот і їх назвами.
Розглядаємо таблицю з назвами кислот
-                     Що спільного є у формулах кислот?
-                     За кількістю атомів Гідрогену кислоти класифікують на такі класи:

·                    одноосновні (НСl, HNO3) ;
·                    двоосновні (H2SO4);
·                    триосновні (H3PO4).
-                     Чим відрізняються формули цих кислот?
·                    Кількістю атомів Гідрогену;
·                    Наявністю або відсутністю атомів Оксигену.
-                     За наявністю Оксигену в складі кислоти поділяються на
·                     безоксигенові (НСl,) ;
·                     оксигеновмісні ( HNO3 H2SO4, H3PO4) ;
Назви кислотних залишків відповідають назвам кислот. (Розглядаємо відповідний стовпчик у таблиці.)
Валентність кислотного залишку дорівнює числу атомів Гідрогену в молекулі кислоти.
Бесіда з класом:
Перед вами стоять кислоти.
Демонстрація 9. Зразки кислот.
Опишіть їхні фізичні властивості.
Сьогодні на уроці в нас присутні експерти по  кислотах, які повідомлять нам цікаві факти про застосування кислот та про їх фізичні властивості.
Експерт 1.
H2SO4 — важка безбарвна оліїста рідина, без запаху. Дуже гігроскопічна, активно вбирає вологу. Змішується з водою у будь-яких співвідношеннях.
Сульфатна кислота — найважливіший хімічний продукт основної хімічної промисловості. Вона використовується для виробництва хлоридної й оцтової кислот, деяких мінеральних добрив, вибухових речовин, пластмас, органічних барвників, лікувальних препаратів, а також в акумуляторах, для висушування різних речовин, для очищення нафтових продуктів, у легкій промисловості (виробництво штучного волокна, відбілювання тканин), кольоровій металургії (одержання Zn, Cu, Ni, Ag), у харчовій промисловості (виробництво крохмалю, патоки), у сільському господарстві — для боротьби з бур'янами (як гербіцид).
Експерт 2.
Н3РО4 — ортофосфатна кислота, яку зазвичай називають просто фосфорною,— тверда, безбарвна, кристалічна речовина, нелетка, дуже добре розчиняється у воді.
Фосфорна кислота використовується для виробництва добрив, а крім того, для виробництва кормових добавок, як каталізатор в органічному синтезі, для надання кислуватого смаку безалкогольним напоям, для освітлення цукру,для виробництва клею, а також в медицині – в разі недостатньої кількості шлункового соку.
Експерт 3.
HNO3 — безбарвна летка рідина, з різким запахом, на повітрі «димить», дуже добре розчиняється у воді. Нітратна кислота — основа для синтезу нітратних добрив, вибухових речовин, барвників, нітросполук, кіно- й фотоплівок, штучного шовку, лікувальних речовин, наприклад, стрептоциду. Нітратна кислота настільки сильний окисник, що може окиснювати різні органічні речовини й матеріали. Так, у разі дії концентрованої нітратної кислоти спалахують солома, папір, тирса, скипидар. Вона руйнує вовну, роз'їдає шкіру. Тому з нітратною кислотою потрібно поводитися дуже обережно.
Експерт 4.
Хлоридну кислоту одержують, розчиняючи хлороводень (НСl) у воді. Це безбарвна рідина. Масова частка НСl у концентрованій хлоридній кислоті — 37 %, густина ρ = 1,19 г/см3
Кислота має різкий запах гідроген хлориду, на повітрі димить унаслідок виділення HCl, i тому її називають димною кислотою.
Гідроген хлорид використовують для одержання синтетичного каучуку, органічних речовин.
Хлоридну кислоту використовують для одержання хлоридів металів, водню, хлору У шкіряній промисловості (для обробки шкіри перед хромовою вичинкою), харчовій промисловості, лудильній і паяльній справах, для видалення накипу в трубах.
Хлоридна кислота міститься в шлунковому соці. Завдяки їй реакція вмісту шлунка кисла. Саме в такому середовищі активізуються ферменти, які виділяють шлункові залози. Ферменти — це біологічні каталізатори, речовини, що прискорюють біохімічні реакції в організмі. Крім того, кисле середовище згубно діє на деякі хвороботворні мікроорганізми та припиняє гнильні процеси. Кислота допомагає перетравлювати білки, зумовлюючи їх денатурацію (руйнування). Травлення в шлунку відбувається лише за наявності хлоридної кислоти. Для кращого травлення та в разі порушення виділення шлункового соку її продають в аптеках під назвою «Солянка». Калієві та натрієві солі хлоридної кислоти беруть участь у створенні необхідного осмотичного тиску, здатності до збудливості клітин тощо.
Експерт 5.
Н2SiO3 – силікатна кислота, нерозчинна у воді. свіжоосаджена силікатна кислота має вигляд драглистого осаду
Застосування кремнієвої кислоти зводиться до того, що вона виступає в ролі адсорбенту - поглинача інших речовин. При добуванні даного хімічної сполуки за допомогою змішування силікату натрію і соляної кислоти утворюється драглиста маса, висушивши яку, можна отримати так званий силікагель, який і використовують у промисловості. Також дана речовина застосовується в медицині. Крім того, її використовують у хімічній галузі для отримання таких сполук, як оксид кремнію і різні силікати.
Дана речовина є вкрай важливим для людського організму. Вона необхідна для нормального функціонування сполучних тканин, нігтів, волосся, шкіри, сухожиль, зв'язок. Медичні препарати або продукти, що містять кремнієву кислоту, корисні тим, у кого порушений обмін речовин, а також застосовуються для лікування варикозного розширення вен, використовуються як антицелюлітні засоби. Кремнієва кислота міститься в деяких рослинах, накопичуючись там як компонент клітинного соку. Трави, в яких вона присутня, - це ланцетовий подорожник і польовий хвощ.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
Бесіда:
·                     Що ми сьогодні вивчили на уроці?
·                     Що нового ви дізналися про кислоти?
·                      В який спосіб можна визначити валентність кислотного залишку?
·                     За якими ознаками класифікують кислоти?
·                     Яку кислоту містить шлунковий сік людини?
·                     Яка кислота міститься в цитрусових?
Розгадайте  кросворд, дописуючи назви кислот
·                     1) Назва кислоти, яку ми п’ємо.
·                     2) Назва кислоти, яка не розчиняється у воді.
·                     3) Назва кислоти, яка за агрегатним станом тверда.
·                     4) Назва кислоти, формула якої H2SO4.
·                     5) Назва кислоти, яка міститься у шлунку.
·                     6) Назва кислоти, яка містить кислотний залишок SO3.
·                     7) Назва кислоти, формула якої HNO3.
VI. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ                    
Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання до нього.

VII. ПІДСУМКИ РОБОТИ.
Учням пропонується закінчити речення: «На цьому уроці цікавим було…» 
Учитель оцінює відповіді учнів та ставить оцінки, коментуючи їх. 

Немає коментарів:

Дописати коментар