Урок 43

Тема: Основи: фізичні властивості, поширеність та застосування.
Мета 
ž   розширити знання про класифікацію й номенклатуру неорганічних речовин на прикладі основ; сприяти формуванню знань учнів про  фізичні властивості основ.
ž   розвивати вміння й навички складати формули неорганічних сполук за валентністю на прикладі основ, логічне мислення, хімічну мову, складати назви речовин за сучасною українською номенклатурою, розвивати інтерес до природничих наук;
ž   виховувати обережне ставлення до речовин та роботи з ними, виховувати інтерес до вивчення хімії.
Обладнання: періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності.
Базові поняття та терміни: основи, луги, нерозчинні основи, розчинність, агрегатний стан.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.   
Методи навчання: пояснювально-ілюстративні – розповідь, бесіда; наочно-демонстраційні, репродуктивні, частково-пошукові; практичні – виконання вправ.

Структура уроку
I. Організаційний етап…………………………………………….…..……....1хв
II. Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань ...….….8хв
III. Мотивація до навчання…………………..………………………………...3хв
IV. Вивчення нового матеріалу:……………………………………………...20хв
1.  Поняття про основи, їх склад та назви
2.  Фізичні властивості основ.
3.  Правила техніки безпеки при роботі з лугами.
4.  Використання основ.
V. Закріплення знань…………….………………………………………..……10хв
VI. Домашнє завдання.……………………….………………………………..…1хв
VII. Підсумки роботи……….…………………….……………………….…..…2хв

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Перевіряється готовність учнів до уроку, налаштування на робочий лад

II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ ТА АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
 Завдання біля дошки:
1. Виведіть формулу речовини, що складається на 69,6% з Калію, 28,6 % Оксигену та Гідрогену.
2. Визначте масу гашеного вапна, формула якого Са(ОН)2, кількістю речовини 0,3 моль.
«Мозковий штурм»
·                     Назвіть основні класи неорганічних сполук.
·                     Що таке оксиди, наведіть приклади.
·                     Основні оксиди – це…
·                     Кислотні оксиди – це…
·                     Бінарна сполук – це…
Гра «Хрестики-нулики» 
·                     Обрати ряд чи стовпчик, де містяться основні оксиди та дати їм назву

Fe2O3

NaOH

HCl

КOH

K2O

CO

HF

Al(OH)3

СaO
·                     Обрати ряд чи стовпчик, де містяться кислотні оксиди та дати їм назву

Na2O

AlCl3

SO3

H2SO4

SiO2

CO

P2O5

КOH

CaCO3

·                     Гра «Знай своє місце»
Розподілити сполуки в 3 колонки: СaO, SiO2, KOH, P2O5, Al2O3, N2O5, Ca(OH)2, BaO, NaOH, MgO, K2O, LiOH, SO3, Li2O.

Основні оксиди

Кислотні оксиди

Інші сполуки
III. МОТИВАЦІЯ ДО НАВЧАННЯ
Визначення теми уроку за допомогою гри «Дешифрувальник»
Запишіть:
·                     Першу літеру елемента під порядковим номером 8.
·                     Першу літеру елемента під порядковим номером 14.
·                     Першу літеру елемента під порядковим номером 7.
·                     Другу літеру в назві елемента з порядковим номером 5.
·                     Першу літеру в назві елемента з порядковим номером 74.
·                     Другу літеру в назві елемента з порядковим номером 14.
В своїй життєдіяльності людина зустрічається з основами: у природі – з мінералами, у побуті – це мийні засоби, зубні пасти, використовуються ці речовини в цукровій і будівельній промисловості. Тому важливо знати властивості цих речовин і правила безпечного поводження з ними.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1) Поняття про основи, їх склад та назви.
Проаналізуйте формули речовин отриманих в розрахункових задачах.
Учні самостійно визначають особливості складу нової речовини та пропонують визначення.
Обговорити значення слова «основа» (велике, масивне, стійке)
Пригадати принципи номенклатури основ.
 Розглянути загальна формулу  основ.
Виписати окремо і назвати основи:
SO3, Al(OH)3, H2SiO3, H2CO3, Ba(OH)2, P2O5, MgCl2,LiOH, Pb(NO3)2.
2) Фізичні властивості основ.
Зараз відомі гідроксиди майже всіх металів. Властивості цих сполук значною мірою залежать від їх розчинності у воді, тому основи підрозділяють на розчинні у воді, або луги, та нерозчинні у воді основи.
Луги – тверді безбарвні речовини, без запаху, добре розчинні у воді, милкі на дотик. Розплави та розчини лугів проводять електричний струм. При розчиненні у воді лугів виділяється велика кількість теплоти і розчин розігрівається. Тверді гідроксиди Натрію і Калію настільки гігроскопічні (поглинають воду із повітря), що на повітрі розпливаються. На відміну від всіх лугів, кальцій гідроксид (гашене вапно) малорозчинний у воді. Його насичений розчин називають вапняною водою, а суспензію у воді – вапняним молоком.
Нерозчинні гідроксиди – тверді за звичайних умов речовини, без запаху, не проводять електричний струм і не притягуються магнітом, звісно, у воді не розчиняються. 
Демонстрація 11. Зразки основ.
Завдання: з допомогою таблиці розчинності виберіть по два приклади розчинних і нерозчинних основ, складіть їх формули і дайте назви.
3) Правила техніки безпеки при роботі з лугами.
Луги є їдкими речовинами: вони роз'їдають шкіру, деревину, папір, можуть служити причиною серйозних опіків шкіри та слизових оболонок. Недарма гідроксид натрію називають їдким натром, а гідроксид калію - їдким калієм. Вовняна тканина, занурена в концентрований розчин гідроксиду натрію, набухає і перетворюється в драглеподібну масу. Якщо розчин лугу, який потрапив на руку, не змити водою, шкіру починає щипати, і незабаром утворюється виразка. При роботі з лугами особливо треба берегти очі, тому рекомендується надягати захисні окуляри. Якщо луг випадково потрапив на шкіру, його треба негайно змити великою кількістю проточної води, а потім при необхідності протерти ушкоджену ділянку шкіри слабким розчином борної або оцтової кислоти.
4. Використання основ.
На практиці використовують здебільше луги, в першу чергу натрій гідроксид та калій гідроксид. Гідроксид кальцію має технічну назву «гашене вапно». Його використовують в будівництві для приготування будь-яких сумішей: штукатурка, шпаклівка та ін.. Вапняним молоком ( суспензія гідроксиду кальцію у воді) навесні фарбують низ стовбурів дерев, щоб зберегти від мурах. Гідроксид кальцію використовують в цукровій промисловості; для виготовлення зубних паст. Гідроксид натрію використовують при виробництві мила, мийних засобів, ліків, в шкіряній промисловості, для очищення нафти та ін…
V. Закріплення знань

·                     Учні вибирають формулу основи в сніжинці і називають її за систематичною номенклатурою, визначаючи валентність металу в цих формулах
·                     Складіть для сусіда чотири формули основ. Учень повинен назвати і класифікувати їх    
Результати  роботи учні  взаємно перевіряють, виправляють помилки та роблять висновки.
Закінчити речення.
Я знаю, що основи за агрегатним станом…
Я знаю, що луги…, бо потрапивши на шкіру викликають…
Я знаю, що якщо луг потрапив на шкіру необхідно…
Я знаю, що основа складається з…                      
VI. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ                    
Опрацювати відповідний параграф підручника, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.
VII. Підсумки роботи.
Учні визначають, чи на всі питання, які були сформульовані на початку уроку, вони отримали відповідь.
Учням пропонується закінчити речення: «На цьому уроці цікавим було…» 
Учитель оцінює відповіді учнів та ставить оцінки, коментуючи їх. 

Немає коментарів:

Дописати коментар