Урок 40

Тема. Хімічні властивості оксидів. Принцип кислотно – основних взаємодій.
Мета.
ž   Сформувати уявлення про кислотні та основні речовини як речовини протилежної природи;
ž   Розвивати вміння визначати можливість протікання реакцій взаємодії оксидів з водою та записувати їх рівняння.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Методи роботи: бесіда, демонстрація, лабораторний дослід, виконання завдань.
Обладнання і матеріали: періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, штативи з пробірками, склянка з водою; набір індикаторів, фосфор (ІV) оксид, кальцій оксид.

Структура уроку
І.   Організаційний етап ……………………………………3хв
ІІ. Актуалізація опорних знань ………………………….. 5хв
ІІІ. Вивчення нового матеріалу …………………………...20 хв
1.                  Кислотні оксиди.
2.                  Основні оксиди.
3.                  Несолетворні оксиди.
ІV. Узагальнення та систематизація знань ………………13хв
V. Домашнє завдання ………………………………………2хв
VI. Підбиття підсумків уроку ……………………………...2хв

Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП.
Привітання, перевірка готовності учнів до уроку. Учитель пояснює, що буде вивчатися в новій темі, повідомляється тема уроку.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
Бесіда:
-                     Назвіть основні класи неорганічних сполук.
-                     Які фізичні властивості оксидів ви знаєте.
-                     Які види оксидів ви знаєте?
-                     Які елементи переважно входять до складу кислот – металічні чи металічні?
-                     Які елементи переважно входять до складу основ?
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1.                  Фізичні властивості оксидів.
Бесіда:

              а)Кислотні оксиди.
Демонстрація. Взаємодія Р2О5 з Н2О.
У ложці для спалювання речовини з гумовою пробкою запалюємо Р і вносимо його в колбу з невеликою кількістю води. У воду заздалегідь слід додати лакмус. Пробка повинна щільно закривати колбу. Після згорання Р утворений Р2О5 поглинається водою. Колбу можна легенько похитати. Лакмус змінює забарвлення на рожеве. Учні роблять висновок, що утворюється кислота.
P2O5 + 3H2O → 2H3PO4
Усі кислотні оксиди (крім SiO2) реагують з Н2О і виявляють кислотні властивості.
Оксиди, яким відповідають кислоти, називають кислотними оксидами
б)  Основні оксиди.
Демонстрація. Взаємодія СаО з Н2О.
У стакан до СаО наливаємо воду, перемішуємо і додаємо фенолфталеїн.
Учні спостерігають зміну забарвлення фенолфталеїну і роблять висновок про утворення основи. Оксиди металічних елементів відповідають основам.
СаО + Н2О → Са(ОН)2
Оксиди, яким відповідають основи, називають основними оксидами.
Не всі основні оксиди взаємодіють з водою. У реакцію з водою вступають лише оксиди металів, що відповідають розчинним основам.
ВаО + Н2О → Ва(ОН)2
ZnO + Н2О ≠бо Zn(ОН)2–нерозчинний
 в) Несолетворні оксиди.
У природі існують оксиди, які не відповідають ні кислотам, ні основам. Ці оксиди називають несолетворними. Вони не вступають в реакцію з водою. До цих оксидів відносять карбон (ІІ) оксид – СО, нітроген (І) оксид – N2O, нітроген (ІІ) оксид – NO, силіцій (ІІ) оксид – SiO.
Всі інші оксиди, які здатні утворювати кислоти або основи називають солетворними.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
Завдання 1.
З наведеного нижче переліку випишіть в окремі стовпчики формули оксидів:
а) кислотних; б) основних; в) несолетворних.
Формули оксидів: К2О, Р2О3, СО, SiO2,SO2, Cr2O3, CuO, CO2, NO2, MgO. Які з них реагують з водою? Напишіть рівняння реакцій.

Завдання 2.
Напишіть рівняння реакцій. Дайте назви оксидам, що вступили в реакцію.
а) Li2O + Н2О →
б) SO3 +  Н2О →
в) Na2O +  Н2О →
г) SrO +  Н2О →
Завдання 3.
Якій кількості речовини відповідає фосфор (V) оксид масою 71 г:
а) 1 моль;                     б) 0,5 моль;                     в) 0,05 моль.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Вивчити відповідний параграф підручника. Виконати завдання після параграфа.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.
Учитель проводить бесіду з учнями .
Яким чином була виявлена класифікація оксидів?
Що нового ви дізнались на уроці?


Немає коментарів:

Дописати коментар