Урок 39

Тема. Оксиди. Фізичні властивості, поширеність та використання.
Мета. Сформувати уявлення про фізичні властивості, поширеність в природі та використання оксидів.
Тип уроку: комбінований.
Методи роботи: «мозковий штурм», демонстрація, виконання вправ.
Обладнання і матеріали: періодична система хімічних елементів, колекція зразків оксидів.
 Структура уроку
І.   Організаційний етап ……………………………………1хв
ІІ.  Перевірка домашнього завдання ……………………..10 хв
ІІІ. Актуалізація опорних знань ………………………….. 3 хв
ІV. Вивчення нового матеріалу …………………………...20 хв
1.                  Фізичні властивості оксидів.
2.                  Поширення оксидів у природі.
3.                  Використання оксидів.
V. Закріплення та узагальнення знань ……………………7хв
VІ. Домашнє завдання ………………………………………1хв
VIІ. Підбиття підсумків уроку ……………………………...3 хв

Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП.
Привітання, перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
1.                  Перевірка виконання письмових завдань (усно або на дошці). Учням, що відповідають, додатково ставлять теоретичні питання.
2.                  Хімічний диктант.
Учитель диктує назву речовини – учні пишуть формулу, якщо учитель диктує формулу – учні записують назву речовини. Пропонується 12 пунктів диктанту, оцінка відповідає кількості правильних відповідей.
Можливий текст диктанту: P2O5, NaOH, HCl, AlCl3, ферум (ІІ) оксид, цинк гідрооксид, йодид на кислота, калій бромід, Mn2O7, барій гідроксид, HBr, кальцій флуорид.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Проблемне питання: «Чи відрізняються між собою оксиди, що утворені металом або неметалом?».
Учитель повідомляє тему уроку і запитує в учнів, що їм відомо про оксиди.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1.                  Фізичні властивості оксидів.
Робота з підручником або з заготовленим текстом. Під час читання учні повинні робити на полях олівцем позначки:
! – знав раніше;
+ – дізнався нове;
- – не зрозумів, потребує уточнення;
? – викликає подив.
У відповідності до цих позначок після читання організовується обговорення матеріалу
Учитель демонструє зразки оксидів. Учні стисло занотовують відомості про фізичні властивості оксидів у зошиті.

2.              Поширеність оксидів у природі.
Для цієї частини навчального матеріалу можна приготувати мультимедійну презентацію або ілюстрації у вигляді фотографій.
Розповідь учителя.
Оксиди є досить поширеними в природі сполуками. Вони зустрічаються у всіх трьох оболонках нашої планети: атмосфері, літосфері та гідросфері.
У повітрі: H2O, CO2.
У гідросфері: H2O і інші.
У літосфері: Al2O3, SiO3, Fe2O3і інші.
3.                  Використання оксидів.
Для цієї частини можна також приготувати мультимедійну презентацію або ілюстрації у вигляді фотографій.
У природі існує близько 300 оксидів. Оксиди багатьох металів є сировиною, з якої добувають різні метали – Fe, Al, Pb, Cu і інші.
SiO2 – сировина для виробництва скла.
Al2O3 – використовується як абразивний матеріал для обробки металевих, керамічних та інших поверхонь.
Fe2O3 – основа коричневої фарби (охра).
Cr2O3–основа зеленої фарби.
TiO2 та ZnO – білої.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ.
Завдання 1.
Складіть формули оксидів за назвами та підкресліть оксиди неметалічних елементів: калій оксид, кальцій оксид, фосфор (V) оксид, ферум (ІІІ) оксид, сульфур (VI)оксид, хлор (VII)оксид.
Завдання 2.
У якому з оксидів Феруму – ферум (ІІІ) оксиді чи ферум (ІІ) оксиді – більше Оксигену?

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Вивчити відповідний параграф підручника. Підготувати короткі повідомлення на тему застосування оксидів.

VIІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.
Вчитель просить учнів визначити, які нові знання про оксиди отримані.

Немає коментарів:

Дописати коментар