Мета: ознайомити учнів з правилами поводження на уроках хімії, під час демонстрацій, лабораторних і практичних робіт, техніки безпеки під час роботи в хімічному кабінеті, роботи з лабораторним устаткуванням, хімічними речовинами.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма роботи: розповідь, евристична бесіда, робота з підручником, ігрові методи , . демонстраційні досліди:
1. Взаємодія харчової соди (натрій гідрогенкарбонату) з оцтом (водним розчином етанової кислоти).
2.Зміна забарвлення індикаторів у різних середовищах.
Обладнання : харчова соди (натрій гідроген карбонат) - NaHCO3 , оцет (водний розчин етанової кислоти) СН3СООН, розчини лугу, кислоти, вода, лакмус, пробірки, склянка, колба, мірний циліндр, лійка, затискач, ступка й товкачик,порцелянова чашка,лабораторний штатив, штатив для пробірок, піпетка
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
1.Дайте означення науці хімія.
2. Яке значення має хімія в житті людини?
3.Із наведеного переліку виберіть окремо об’єкти, що трапляються в природі, та об’єкти, що добуті людиною . Якщо речовина в природі не існує, а її добула людина, використовуючи хімію, ви плескаєте в долоні, якщо ж речовина є в природі,піднятими долонями робите колові рухи.:
вода, парфуми, скло, крейда, сметана, нафта, пісок, сталь, мармур, гума, цукор, молоко,пластмаса, капрон .
4. Філео(грецьк.) означає «люблю», фобос— «боюсь». Поясніть терміни «хемофілія» і «хемофобія», які відображають протилежні точки зору людей стосовно хімії. Хто з них має рацію? Обґрунтуйте свою позицію.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Щодня нас оточують мільйони хімічних речовин. Чи завжди ми правильно поводимося з ними? Хімія не прощає помилок. Тому, перше, що потрібно знати, перш,ніж вивчати хімію, - як правильно використовувати хімічні речовини та які небезпеки в них таяться. Є їдкі речовини, що спричиняють опіки,Зустрічаються отруйні речовини. Деякі речовини легко загоряються і можуть стати причиною пожежі. Є і вибухонебезпечні речовини. Тому,під час роботи з речовинами слід суворо дотримуватися правил техніки безпеки. Саме про них буде наш урок.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Правила поведінки учнів у хімічному кабінеті.
1. Познайомимося з найбільш важливими для нас правилами ( Робота з текстом )
2. Послухайте «Шкідливі поради хімії – яги про правила поведінки у хімічному кабінеті» , знайдіть, що шкідливого в порадах, яку загрозу вони несуть?
Шкідливі поради Хімії – Яги
Вот послушай – ка, дружок,
Преподам тебе урок,
Чтобы в этот раз, родимый,
Ног ты унести не смог!
У меня тут целый клад:
Калия перманганат,
Есть и сера, есть и фосфор,
Есть и калия хлорат.
Компоненты точно взвесь,
Разотри получше смесь.
Если все пойдет как надо –
Разнесет здесь все как есть!
Приготовь гремучий газ,
Спичку поднеси тотчас,
Тут реакция цепная –
Враз останешься без глаз!
Лей - ка воду в кислоту,
Серную возьми, не ту!
Коль успеешь, то увидишь –
Брызги лягут за версту!
Что – же, свет тебе не мил?
Руки щелочью облил?
Так протри глаза руками,
И про руки ты забыл!
Вот понюхай аш – два – эс –
Он всегда снимает стресс.
От него противоядье
Не нашел еще прогресс!
Рано утром натощак
Ты отведай аммиак.
До слезы он прошибает,
Если сразу не обмяк!
Хлор понюхай – ка, дружок,
Очень многим он помог!
Да вдыхай его поглубже,
Чтобы выдохнуть не смог!
Много всяческих рецептов
Есть у химии – Яги:
Хошь – останешься без пальцев,
Ну а хочешь – без ноги!
Я скажу, внучок, тебе:
Можно жить без ТБ,
Хоть и плохо, хоть недолго,
Но зато во вред себе!
Як ви вважаєте, про що говорить кожен із попереджувальних та заборонних знаків?
Ознайомлення з обладнанням кабінету хімії та лабораторним посудом.
Демонстрація різних видів хімічного посуду та пояснення їх застосування. Розгляд малюнків підручника.
Хімія – це наука про речовини та їх перетворення. З хімічними перетвореннями ми зустрічаємося кожного дня .
Демонстраційний дослід 1. Взаємодія харчової соди (натрій гідрогенкарбонату) з оцтом (водним розчином етанової кислоти).
Якщо вам доводилося замішувати тісто для випічки, то ви знаєте,що за рецептом часто потрібно гасити соду оцтом. Проведемо дослід:
До питної соди додаємо оцет. Що ви спостерігаєте? Здається, що суміш закипіла. Але для кипіння потрібно нагрівати, ми ж нагрівання не проводили. Це бурхливо виділяється вуглекислий газ.
Переглянути відео дослід можна за електронною адресою http://interactive.ranok.com.ua/theme/contentview/elektronn-dodatki-do-pdrychnikv-7-klas/hmya-7-klas/1179-vstyp/demonstratsya-1-vzamodya.
Демонстраційний дослід 2. Зміна забарвлення індикаторів у різних середовищах.
Якщо в чай або оцет добавити лимон, то розчин змінить своє забарвлення. Це пов᾿ язано з тим, що відбулося перетворення речовин. Речовини, що змінюють свій колір у присутності інших речовин хіміки називають індикаторами. У трьох пробірках три різні речовини. Добавимо індикатор. Розчини змінюють свій колір. Цей ефект використовують для виявлення певних речовин у медицині, промисловості, такі аналізи мають велике значення при розслідуванні злочинів, виявлення отруйних речовин, а також для контролю якості продукції на фармацевтичних, харчових та інших виробництвах.
Переглянути відео дослід можна за електронною адресою
Найпростіші операції в хімічному експерименті.
1.Виявлення запаху речовини. Для виявлення запаху речовини, що міститься в пробірці, необхідно рукою «захопити» повітря над пробіркою і спрямувати до носа .
2. Перемішування рідини у склянці або пробірці. Цю операцію здійснюють за допомогою довгої скляної палички Можна також узяти пробірку трьома пальцями ближче до отвору та обережно струшувати її вміст. Забороняється закривати отвір пробірки пальцем і збовтувати рідину вертикальними рухами.
3. Переливання рідини. Пляшку з рідиною беруть у руку так, щоб закрити етикетку; тоді залишки рідини не потраплятимуть на напис і не псуватимуть його.
4. Фільтрування. У процесі цієї операції відокремлюють нерозчинну тверду речовину від рідини. Спочатку виготовляють фільтр із волокнистого паперу білого кольору, потім фільтрують.
5.Нагрівання речовини у пробірці. Верхню частину пробірки з речовиною чи розчином закріплюють у пробіркотримачі або в лапці лабораторного штатива і нагрівають спочатку всю пробірку, а потім там,де міститься речовина.
6. Нагрівання речовини або випарювання рідини в порцеляновій чашці.
7. Випарювання рідини на предметному склі.
ІV. Закріплення і узагальнення набутих знань
1. Доберіть правильні закінчення речень (їх може бути декілька).
1) Досліди можна виконувати …
а) тільки - но розпочався урок;
б) після дозволу вчителя;
в) лише ті, які описано в підручнику або вказані вчителем;
г) ті, які хочеться зробити самому.
2) Після закінчення практичної роботи необхідно ...
а) самому прибрати робоче місце;
б) залишити всі речовини та обладнання на столі, щоб їх прибрав лаборант;
в) помити руки.
3). Назвіть посуд і обладнання, які використовують:
а) для переливання рідин;
б) для вимірювання об’єму рідкої речовини;
в) для нагрівання речовин;
г) для випарювання води з розчинів.
4). Речовини куштувати…….
V. Підбиття підсумків уроку
V. Домашнє завдання Вивчити § ……….
Підготуватися до практичної роботи № 1 сторінки……….
Немає коментарів:
Дописати коментар